Geometria i elementy adaptacyjne

Niektóre funkcje nie są dostępne w programie Inventor LT.

Części i geometrie adaptacyjne zawierają nie w pełni związane elementy i dopasowują się do zmian projektu. Gdy geometria zostanie oznaczona jako adaptacyjna, należy określić, które elementy mogą podlegać zmianom, pozostawiając pozostałe jako stałe (pod względem rozmiaru) i niezmieniające swojego położenia.

Następujące typy geometrii można określić jako adaptacyjne:
Uwaga: Części utworzone w innych systemach CAD nie mogą być adaptacyjne, ponieważ importowane części są traktowane jako całkowicie zwymiarowane.

Zastosowania części i modeli adaptacyjnych

Część może być użyteczna w wielu zespołach, pod warunkiem że w razie potrzeby można zmienić jej rozmiar. W przypadku tworzenia elementów w pliku części należy pozostawić niektóre szkice lub właściwości geometrii nie w pełni związane i zdefiniować te elementy jako adaptacyjne. Na przykład można zdefiniować wyciągnięcie proste, ale pozostawić jego głębokość jako nieokreśloną. Po wstawieniu części z nie w pełni związanymi elementami do zespołu należy oznaczyć ją jako adaptacyjną. Jeżeli zwiążesz część ze stałą geometrią, to jej elementy adaptacyjne spowodują zmianę kształtu w celu dopasowania się.

W zespole można oznaczać inne podzespoły jako adaptacyjne. Jeśli części (i elementy) w podzespole zostały oznaczone jako adaptacyjne, to elementy będą dostosowywane, gdy zostaną związane z geometrią spoza danego podzespołu. Można przeciągać nie w pełni związane komponenty do innego miejsca z wnętrza macierzystego zespołu.

Można użyć istniejących części lub podzespołów, aby spełnić założenia danego zespołu. Nie w pełni zwymiarowane elementy zmieniają swoją wielkość, po związaniu ich ze stałymi komponentami zespołu. W pliku zespołu wybierz część lub podzespół, których elementy są ustawione jako adaptacyjne.

Ogólne zasady stosowania modeli adaptacyjnych:

Wzorce postępowania dotyczące pracy z geometrią adaptacyjną

Aby zapewnić przewidywalny sposób aktualizacji elementów i części adaptacyjnych:
  • Używaj tylko jednego warunku styczności dla elementu obrotowego.
  • Unikaj odsunięć podczas przypisywania więzów pomiędzy dwoma punktami, dwoma liniami lub punktem i linią.
  • Unikaj wiązania zestawiającego pomiędzy dwoma punktami, punktem a płaszczyzną, punktem a linią, linią a płaszczyzną.
  • Unikaj styczności pomiędzy sferą i płaszczyzną, sferą i stożkiem i pomiędzy dwoma sferami.

W zespołach zawierających więcej niż jedno wystąpienie części adaptacyjnej wiązania z nieadaptacyjnymi wystąpieniami niekiedy wymagają dwukrotnej aktualizacji, aby zostały poprawnie rozwiązane.

W zespołach nieadaptacyjnych można związać geometrię z początkowymi elementami konstrukcyjnymi (płaszczyznami, osiami i punktem początkowym). W zespole adaptacyjnym te same wiązania nie mają wpływu na pozycję podzespołów.

Informacje o adaptacyjnych elementach konstrukcyjnych

Należy użyć adaptacyjnych elementów konstrukcyjnych, aby określić relacje między elementami geometrycznymi a komponentami w zespole.

Na rysunku, płaszczyzna konstrukcyjna utworzona w pliku rury jest powiązana z powierzchnią innej części. Chociaż płaszczyzna konstrukcyjna "należy" do pliku rury, nie jest ona zależna od żadnej geometrii rury.

Koniec rury znajduje się na płaszczyźnie konstrukcyjnej odsuniętej od powierzchni części. Płaszczyzna konstrukcyjna w rurze jest adaptacyjna, ponieważ umożliwia zmianę długości rury po zmianie położenia związanej z rurą powierzchni.

Adaptacyjne i nieadaptacyjne elementy można: