Przesuwanie i obracanie komponentów zespołu

Dowiedz się więcej na temat sposobów przesuwania i obracania komponentu.

Po wstawieniu wiązań lub połączeń pomiędzy komponentami zespołu można sterować ich położeniem. Aby przesunąć lub obrócić komponent tymczasowo lub trwale, użyj jednej z poniższych metod:

Ruch swobodny

Komponent można przesunąć, aby lepiej oglądać jego elementy lub analizować zależności. Ruch swobodny jest tymczasowym przesunięciem w celu zwolnienia lub odsłonięcia miejsca. Możesz przesuwać komponenty w celu:

Ruch swobodny jest wygodny, ale jest tylko chwilowy. Część wraca do poprzedniego, zdefiniowanego wiązaniami lub połączeniami położenia po zastosowaniu nowego powiązania, zaktualizowaniu lub odświeżeniu zespołu.

Przesuwanie za pomocą przeciągania

Aby zobaczyć, jak komponent przesuwa się, użyj przeciągania wybranego komponentu do nowego położenia (i wszystkich połączonych z nim komponentów). Przesuwanie za pomocą przeciągania uwzględnia wcześniej zastosowane zależności. Oznacza to, że wybrany komponent i połączone z nim części są przesuwane razem z zachowaniem wzajemnych położeń.

Nie można przeciągać nieruchomych komponentów do innego położenia. Komponenty powiązane z nieruchomym komponentem pozostają w pozycjach połączonych w nowym położeniu.

Można kliknąć na dowolny komponent w edytowany pliku i przeciągnąć go do nowego położenia. Jeżeli wybrano komponent, który nie jest pochodnym obiektem edytowanego elementu (część w podzespole), to komponent ten działa jak uchwyt i powoduje przemieszczenie całego podzespołu.

Obrócone komponenty w zespołach

Polecenie Orbita w panelu Nawigacja karty Widok umożliwia obrócenie całego zespołu. Aby obrócić pojedynczy komponent, użyj polecenia Obróć na panelu Pozycja na karcie Zespół. Działanie obu poleceń jest identyczne.

Pamiętaj o następujących uwagach podczas obracania komponentów:

Przesuwanie i obracanie za pomocą Lokalizacji przez uchwyt

Użyj polecenia Lokalizacja przez uchwyt, aby dokładnie przesunąć lub obrócić jeden lub więcej komponentów zespołu, geometrię konstrukcyjną lub podzespoły. Działanie polecenia Lokalizacja przez uchwyt można kontrolować za pomocą paska narzędzi opcji przesuwania, opcji wyświetlania HUD (komunikatów narzędzi) oraz menu kontekstowego.

Po zastosowaniu sekwencji przesunięć lub obrotów Lokalizacji przez uchwyt można wybrać nowy komponent jako nowe odniesienie dla nowej sekwencji. Sesja Lokalizacji przez uchwyt pozostaje aktywna do momentu wykonania jednego z poniższych działań:

Opcje przesuwania Lokalizacji przez uchwyt

Zestaw ikon reprezentuje możliwości przesuwania i obracania wybieranych elementów. Zestawy ikon różnią się w zależności od dokonanych wyborów. Przycisk Wstecz jest zawsze dostępny, dzięki czemu można cofnąć i anulować wybór geometrii, gdy polecenie pozostaje aktywne.

Na wybranym elemencie graficznym wyświetlana jest strzałka kierunkowa. Opcja Odwróć, umożliwiająca odwrócenie kierunku, dostępna jest w menu kontekstowym.

Opcje wyświetlania HUD

Opcje wyświetlania HUD dostarczają informacji dotyczących wybieranych geometrii podczas przesuwania nad nimi kursora oraz udostępniają pole, w którym można wpisać dokładne wartości. Opcja Wyświetl stopnie swobody w oknie dialogowym Opcje lokalizacji przez uchwyt umożliwia włączenie informacji o stopniach swobody (SSS) przemieszczenia i obrotu w opcji HUD dla aktywnego wyboru lub ruchu kursora. Dwie ikony dodane do opcji wyświetlania HUD reprezentują przemieszczenie i obrót, a dwa znajdujące się obok nich pola zawierają wartości numeryczne informujące o skojarzonych stopniach swobody z zakresu od 3 do 0.

Dostęp do opcji dodatkowych można uzyskać poprzez:

Wiązania

Metody wyboru

Wykonując operacje Lokalizacji przez uchwyt, możesz wybrać dowolny z wymienionych komponentów zespołu, elementów konstrukcyjnych lub podzespołów jako podstawę dla przemieszczenia lub obrotu:

Sterowanie zależnościami

Ruch mechaniczny można symulować za pomocą sterowania zależnościami, używając w tym celu sekwencji czynności. Po zdefiniowaniu wiązania komponentu lub dodaniu do niego połączenia można użyć polecenia sterowania zależnością, aby uruchomić animację ruchu za pomocą przyrostowego zmieniania wartości wiązania. Przykładowo, można obracać komponent, sterując wiązaniem kątowym w zakresie od 0 do 360 stopni. Polecenie sterowania zależnością można stosować tylko do jednej zależności, ale można sterować dodatkowymi zależnościami, używając polecenia Równania, aby utworzyć algebraiczne zależności pomiędzy zależnościami.

Funkcji sterowania zależnościami można również użyć w celu wykrycia kolizji między komponentami. Po napotkaniu kolizji, ruch ustanie i można dopasować położenie komponentu.