Dowiedz się więcej na temat wpływu sprzętu, systemu operacyjnego i sieci na wydajność przetwarzania dużych zespołów.
Informacje na tej stronie mają na celu pomóc w zwiększeniu wydajności i/lub pojemności. Nie ma jednego rozwiązania, które pomogłoby we wszystkich sytuacjach. Należy rozwiązań, które pomagają w danym środowisku projektu.
Właściwości komputera
Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer kliknij opcję Właściwości, a następnie wyświetl podstawowe informacje o systemie i kliknij przycisk Menedżer urządzeń, aby znaleźć więcej informacji, np. kliknij polecenie Karty graficzne, aby wysłać zapytanie o karty graficzne i sterowniki.
Narzędzie diagnostyczne DirectX
Zapytanie z systemowego narzędzia diagnostycznego DirectX, które można uruchomić z menu Start systemu Windows, wpisując DxDiag w polu wyszukiwania, a następnie naciskając klawisz ENTER, umożliwia przeglądanie informacji o systemie i kartach graficznych na kartach System i Wyświetlanie narzędzia.
Diagnostyka DirectX programu Inventor
Uruchom program Inventor, otwórz dokument, a następnie przejdź do Narzędzia Opcje aplikacji Sprzęt. Kliknij przyciski Diagnostyka i OK, a następnie wklej informacje diagnostyki programu Inventor do pliku tekstowego lub pliku programu Word i obejrzyj tam te informacje o systemie i grafice.
Rzeczywiste wymagania różnią się w zależności od stopnia złożoności geometrii części i liczby wystąpień.
Aby łatwiej odnajdować aktualizacje sterowników, systemu BIOS lub chipsetu, zaleca się wybranie płyty głównej z chipsetem tego samego producenta. Przy wybieraniu procesora należy wziąć pod uwagę pamięć podręczną dostępną na płycie. Ilość i typ tej pamięci podręcznej mogą znacząco wpływać na wydajność.
Należy użyć płyty głównej z mikroukładem firmy Intel lub AMD. Narzędzia dla mikroukładów niektórych innych producentów mogą powodować problemy ze stabilnością w związku z używaną implementacją interfejsu AGP. W takiej sytuacji można je odinstalować i używać standardowych sterowników systemu Windows, co może mieć negatywny wpływ na wydajność. Aby znaleźć rozwiązanie, należy skontaktować się z producentem.
Nawet nowe komputery rzadko są wyposażone w najnowszą wersję systemu BIOS udostępnianą przez producenta w witrynie. Należy pobrać najnowszą wersję i dokonać aktualizacji.
Zalecane jest używanie kart graficznych zgodnych z DirectX11 z co najmniej 4 GB pamięci VRAM.
Jeśli używasz laptopa z mobilną kartą graficzną, możesz pobrać sterowniki do niej ze strony pobierania sterowników dostawcy laptopa.
Im więcej pamięci RAM zostanie zainstalowane na komputerze, tym lepiej. Należy sprawdzić w dokumentacji płyty głównej, ile pamięci RAM można w niej maksymalnie zainstalować. Należy użyć najszybszej dostępnej pamięci RAM.
Zaleca się co najmniej 24 GB pamięci RAM dla dużego zespołu z więcej niż 1000 unikatowych części. Jeśli liczba unikatowych części jest w przybliżeniu równa 7000, zalecana ilość pamięci RAM to 64 GB. Rzeczywiste wymagania różnią się w zależności od stopnia złożoności geometrii części i liczby wystąpień.
Należy wybrać moduły RAM przesyłające dane z częstotliwością procesora. Na przykład moduły PC1066 dostarczają dane z szybkością 2132 MB/s odpowiadającą układowi Intel 850e. Pary dostarczają dane z szybkością 4,2 GB/s. Procesor P4 o częstotliwości 533 MHz działa również z szybkością 4,2 GB/s.
Należy użyć Menedżera zadań Windows, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat sposobu użycia systemowej pamięci RAM.
Czasy odczytu/zapisu danych na dysku mają wpływ na czas potrzebny do otwarcia lub zapisania zespołu. Dyski SSD zapewniają znacznie większą wydajność w przypadku dużych zespołów, skracając czas potrzebny do otwarcia lub zapisania zespołu. Jeśli dysponujesz wystarczającym budżetem, użyj dysku SSD. W przypadku mniejszego budżetu zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zalecanego sprzętu.
Organizowanie dysków twardych:
Na potrzeby tej sekcji przyjmuje się, że informacje przechowywane na dysku twardym komputera należą do jednej z następujących czterech kategorii. Każda z nich ma inne wymagania:
W najbardziej podstawowym scenariuszu te elementy znajdują się na jednej lub dwóch partycjach jednego dysku fizycznego w systemie. W idealnym przypadku są one rozmieszczone na wielu woluminach, przy czym dane i pliki tymczasowe są rozłożone w sposób odporny na uszkodzenia.
Pliki systemu operacyjnego i aplikacji są często używane (gdy program jest uruchamiany pliki są wczytywane raz do pamięci). Pliki tymczasowe i danych są często odczytywane i zapisywane podczas pracy z programem Inventor. Zatem maksymalną korzyść zapewnia zwiększenie szybkości ich odczytu i zapisu przy użyciu szybszych dysków twardych.
Problem fragmentacji jest ściśle powiązany z kwestią dostępu do danych. Często używane pliki szybciej ulegają fragmentacji.
Rozdzielenie danych systemu operacyjnego i aplikacji ma charakter kosmetyczny i nie powoduje znacznej różnicy w wydajności.
Umieszczenie plików tymczasowych na odrębnej partycji gwarantuje, że nie będą powodować fragmentacji innych plików. Aby łatwo wyeliminować problem fragmentacji, należy po zamknięciu wszystkich aplikacji usunąć wszystkie pliki znajdujące się w folderze tymczasowym systemu. Należy ustawić taki sam minimalny i maksymalny rozmiar pliku stronicowania, aby zwiększyć wydajność podczas stronicowania pamięci na dysku. Plik stronicowania nie ulega fragmentacji ani nie powoduje fragmentacji innych plików. Ponieważ jest już ustawiony maksymalny rozmiar pliku, w systemie nie dochodzi do strat czasowych podczas jego powiększania. Plik stronicowania należy utworzyć jako pierwszy na pustej partycji. Wówczas nie będzie on ulegać fragmentacji i nie będzie potrzeby usuwania go oraz tworzenia na nowo.
Program Inventor podczas uzyskiwania dostępu do plików wczytuje dane segmentami, co oznacza, że tylko wymagane części pliku są wczytywane do pamięci. Pozostałe pozostają na dysku twardym. W związku z tym szybki ich odczyt jest niezwykle pomocny, gdy są potrzebne dodatkowe segmenty z pliku.
Poniższe sugestie mogą umożliwić zwiększenie wydajności:
Potok obliczeniowy w programie Inventor jest sekwencyjny, dlatego bardziej pożądana jest większa szybkość procesora. Jednakże na każdym etapie potoku nadal może być wykorzystywanych wiele rdzeni i można uzyskać korzyści z tym związane w procesach roboczych obejmujących interakcje graficzne, operacje modelowania i aktualizacje rysunków. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Obsługa procesorów wielordzeniowych.
Użycie technologii hiperwątkowości w przypadku programu Inventor nie jest ogólnie zalecane, ponieważ zazwyczaj pomaga tylko w konkretnych procesach roboczych, takich jak renderowanie w programie Studio. Prawdopodobnie jednak wystąpi spadek wydajności w większości innych procesów roboczych, ponieważ powstaje współzawodnictwo o zasoby obliczeniowe procesora.
Użyj aplikacji msinfo32, aby sprawdzić, czy występują konflikty. W oknie dialogowym Informacje o systemie przejdź do obszaru Zasoby sprzętowe > Konflikty/Udostępnianie.
Zwróć uwagę na wszelkie urządzenia, które powodują konflikty i zaktualizuj ich sterowniki. (W szczególności dotyczy to dowolnego elementu, który powoduje konflikty z kartą graficzną lub sieciową). System Windows przypisuje przerwania IRQ w sposób dynamiczny, więc zaktualizowanie sterowników nie rozwiąże tych konfliktów. Może jednak pomóc lepiej nimi zarządzać.
Praca z dowolną aplikacją używającą intensywnie pamięci powoduje fragmentację tej pamięci w komputerze w podobny sposób jak na dysku twardym. Fragmentacja pamięci RAM sprawia, że system operacyjny potrzebuje coraz więcej czasu na realizację żądań wejścia/wyjścia, co spowalnia cały system. Najczęstszym rozwiązaniem tego problemu jest ponowne uruchomienie komputera, gdy fragmentacja zacznie mieć negatywny wpływ na wydajność. Innym rozwiązaniem jest użycie narzędzia do defragmentacji pamięci RAM, które działa w systemie Windows i automatycznie zwalnia pamięć, gdy poziom jej fragmentacji jest alarmujący.
Plik stronicowania należy zawsze tworzyć na nowej, sformatowanej, pustej partycji, co gwarantuje minimalny poziom fragmentacji.
Należy określić ten sam minimalny i maksymalny rozmiar pliku stronicowania. Gwarantuje to, że całkowita ilość miejsca na dysku jest przydzielana w ramach jednej operacji, minimalizując poziom fragmentacji dysku. Sprawia to też, że alokacja pamięci nie będzie spowalniania przez zmianę wielkości pamięci wirtualnej.
Należy ustawić rozmiar pliku stronicowania równy ilości dostępnej pamięci RAM lub o połowę większy.
Gdy ilość pamięci wirtualnej staje się nieproporcjonalnie duża (5:1) w porównaniu do ilości pamięci fizycznej, to wydajność maleje. Komputer stale odczytuje i zapisuje dane na dysku.
Nie należy umieszczać wielu plików stronicowania na różnych partycjach tego samego dysku fizycznego. Najlepiej umieścić je na innej partycji lub dysku fizycznym niż pliki systemu operacyjnego (na przykład jeden plik stronicowania na dysku d:\).
Należy unikać używania pliku stronicowania znajdującego się na tym samym dysku co pliki systemowe, takie jak pliki systemu operacyjnego.
Należy unikać umieszczania pliku stronicowania na dysku odpornym na uszkodzenia, takim jak wolumin dublowany czy RAID-5. Pliki stronicowania nie muszą być odporne na uszkodzenia, a niektóre systemy tego typu wolno zapisują dane z powodu konieczności ich zapisu w wielu położeniach.
Defragmentowanie dysku przyspiesza otwieranie dokumentów programu Inventor, zwłaszcza dużych zespołów. Podczas kopiowania lub zapisywania dużych plików na pofragmentowanym dysku pliki ulegają fragmentacji, a czas ich otwierania się wydłuża. Im wolniejszy jest dysk, tym większy wpływ na wydajność ma poziom fragmentacji. Czynnik ten jest ważny podczas migracji zestawów danych do nowej wersji programu Inventor lub pobierania zestawów danych z repozytorium bądź lokalizacji sieciowej do komputera w celu ich edycji.
Można przeprowadzać defragmentację przy użyciu narzędzia instalowanego z systemem Windows lub narzędzia komercyjnego. Bezpłatne narzędzie jest dostępne po wybraniu pozycji Start > Programy > Akcesoria > Narzędzia systemowe > Defragmentator dysku. Można skrócić czas uruchamiania programu Inventor przez defragmentację modułów programu Inventor zainstalowanych na lokalnym dysku twardym. Aby przeprowadzić defragmentację tylko plików programu Inventor, należy użyć następującej procedury:
Jeśli po defragmentacji dysku twardego aplikacja nadal wolno się uruchamia, być może występuje problem z konfiguracją dysku lub urządzenia wejściowego. W przypadku problemów z dyskiem należy skontaktować się z lokalnym działem informatycznym w celu pomiaru wydajności dysku i określenia, czy występuje problem z konfiguracją lub sterownikiem. W przypadku używania wyspecjalizowanego urządzenia wejściowego przeznaczonego dla programów CAD można je odinstalować i użyć zwykłej myszy, aby sprawdzić, czy to urządzenie powoduje problem. Zainstalowanie nowszego sterownika urządzenia wejściowego czasem rozwiązuje problem.
Oczyszczanie dysku to uniwersalne narzędzie do usuwania niechcianych i niepotrzebnych plików. Jest przydatne do czyszczenia Kosza, plików tymczasowych, starych skompresowanych plików itp. Aby zapewnić maksymalne korzyści, po uruchomieniu narzędzia Oczyszczanie dysku należy przeprowadzić defragmentację dysku twardego. Dostęp do narzędzia jest możliwy po wybraniu opcji Start > Programy > Akcesoria > Narzędzia systemowe > Oczyszczanie dysku.
Należy regularnie opróżniać folder tymczasowy i Kosz. Przejdź do menu Start > Panel sterowania > System > karta Zaawansowane > Zmienne środowiskowe, aby sprawdzić lokalizację folderu TEMP.
Upewnij się, że pliki systemu operacyjnego, programu Inventor ani pliki robocze programu Inventor nie są umieszczone na skompresowanym ani zaszyfrowanym dysku.
Program Inventor obsługuje systemy Windows 7, 8.1, i 10. Kompozycje i efekty wizualne systemu Windows mogą wykorzystywać zasoby systemowe, zapewniając niewielką korzyść dla wydajności pracy. Rozważ ograniczenie ich do minimum.
Należy zminimalizować wpływ oprogramowania antywirusowego na działanie programu Inventor przez zmniejszenie poziomu zabezpieczeń. W niektórych programach antywirusowych można wyłączyć ochronę plików w czasie rzeczywistym. Zaleca się skonfigurowanie oprogramowania tylko do przeszukiwania plików wykonywalnych, a nie wszystkich otwieranych plików.
Aby zwolnić pamięć, należy wyłączyć nieużywane usługi. Zatrzymywanie nieużywanych usług oszczędza pamięć i poprawia wydajność systemu. Jednak przed zatrzymaniem usług, należy się upewnić, że znane jest ich przeznaczenie.
Usługi uruchomione na komputerze, które używane są rzadko lub nie są używane wcale, zużywają zasoby systemowe. Usługami można zarządzać w oknie dialogowym Usługi systemu Windows. Kliknij usługę, aby wyświetlić opis. Kliknij ją dwukrotnie, aby wyświetlić okno dialogowe Właściwości. Na karcie Zależności zobacz zależne i wymagane usługi. Jeśli usługa nie jest potrzebna, zmień jej typ uruchomienia na Ręczny. Zanotuj wszelkie wprowadzone zmiany, aby można było przywrócić poprzednie ustawienia, jeśli będzie to konieczne.
Należy ograniczyć liczbę aplikacji działających w tle i na pasku zadań systemu Windows.
Należy używać systemu zarządzania dokumentami, takiego jak Autodesk Vault Basic, aby kopiować dane na lokalny dysk twardy. Uzyskiwanie dostępu do danych z lokalnego dysku twardego zapewnia największą możliwą wydajność podczas otwierania plików, ich zapisywania, zamykania oraz aktualizacji.
Na przełącznikach należy zablokować wszystkie porty używane przez inżynierów w konfiguracji 1 Gb z pełnym dupleksem i wyłączyć automatyczne przełączanie.
Dzięki temu nie będą występować zakłócenia w przepływie danych w segmencie sieci LAN podczas korzystania z dużych ilości danych programu Inventor. W przypadku używania programu Inventor w środowisku współdzielonym ustawienie to jest niezbędne, aby uzyskać stabilne i przewidywalne działanie sieci.
Należy zablokować wszystkie karty sieciowe w konfiguracji 1 Gb z pełnym dupleksem i nie zezwalać na automatyczne wykrywanie typu łącza.
Dzięki temu nie będą występować zakłócenia w przepływie danych w segmencie sieci LAN podczas korzystania z dużych ilości danych programu Inventor. W przypadku używania programu Inventor w środowisku współdzielonym ustawienie to jest niezbędne, aby uzyskać stabilne i przewidywalne działanie sieci.
Należy się upewnić, że między stacją roboczą a serwerem plików programu Inventor nie ma więcej niż dwóch przeskoków.
Prostą metodą sprawdzenia liczby przeskoków jest użycie na komputerze klienta polecenia tracert systemu DOS. Polecenie tracert umożliwia wyświetlenie liczby przeskoków.
Należy się upewnić, że serwer plików programu Inventor znajduje się w tym samym segmencie sieci LAN co jego użytkownicy.
Należy zmierzyć wykorzystanie sieci zarówno na stacjach roboczych klientów, jak i serwerach plików programu Inventor. Na serwerze należy zachować całkowite wykorzystanie sieci na poziomie 40% lub niższym. Jeśli wykorzystanie sieci na serwerze przekracza 40%, spada wydajność i rośnie prawdopodobieństwo utraty danych. Należy rozbudować sieć lub ograniczyć liczbę użytkowników korzystających z serwera.
Jeśli wszyscy użytkownicy korzystają z serwera w tym samym czasie, zaleca się rozbudowę procesorów i pamięci serwera oraz zastosowanie wielu kart sieciowych i segmentów sieci LAN.
W programie Inventor pliki są wczytywane segmentami, co może powodować problemy podczas pracy z plikami przez sieć. Na przykład: użytkownik otwiera plik zespołu, a program Inventor rozpoczyna wczytywanie reprezentacji obwiedni każdego pliku i użytkownik rozpoczyna edycję niektórych plików części. Następnie dochodzi do awarii sieci i nie można zapisać pliku, ponieważ plik nie został w całości przesłany na komputer klienta. Wówczas niezbędne jest przywrócenie starszej wersji pliku. Dlatego zaleca się pracowanie na dyskach lokalnych.