Parametry współczynnika utraty światła

Współczynnik utraty światła jest miarą zmniejszenia intensywności światła na jego drodze od źródła światła.

Po włączeniu oprawy oświetleniowej światło przechodzi od źródła światła (lampy lub statecznika) przez oprawę oświetleniową (taką jak abażur lub klosz ryflowany) i dociera do docelowej płaszczyzny roboczej. Po drodze ilość światła ulega zmniejszeniu, na co wpływ mają źródło światła, oprawa oświetleniowa i inne czynniki środowiskowe.

Podczas definiowania współczynnika utraty światła parametry należy definiować w opisany poniżej sposób. Od producenta lampy należy uzyskać odpowiednie wartości współczynnika utraty światła dla określonego typu lampy.

Parametr Opis
Współczynnik utraty/uzysku dla temperatury W przypadku fluorescencyjnych źródeł światła — miara ilości światła utraconego lub uzyskanego w związku z odchyleniami powyżej lub poniżej zalecanej temperatury pracy. Poprawne wartości należą do zakresu od 0 do 2. Wartość 1.0 wskazuje, że nie występuje ani utrata, ani uzysk światła w związku ze zmianami temperatury. Wartości większe od 1.0 wskazują wzrost intensywności światła. Wartości mniejsze od 1.0 wskazują spadek intensywności światła.
Współczynnik utraty/uzysku dla napięcia Miara ilości światła utraconego lub uzyskanego w związku z odchyleniami napięcia zasilającego źródło światła. Poprawne wartości należą do zakresu od 0 do 2. Wartość 1.0 wskazuje, że nie występuje ani utrata, ani uzysk światła w związku ze zmianami napięcia. Wartości większe od 1.0 wskazują wzrost intensywności światła. Wartości mniejsze od 1.0 wskazują spadek intensywności światła.
Współczynnik utraty dla statecznika Utraty występują w przypadku lamp i stateczników działających jako zespół. Współczynnik utraty dla statecznika to procent początkowej intensywności światła lampy w lumenach przy pracy z określonym statecznikiem. Poprawne wartości należą do zakresu od 0 do 1. Na przykład wartość 0.95 wskazuje, że statecznik powoduje wytworzenie 95% początkowych lumenów, a utratę 5%.
Współczynnik utraty przy nachyleniu lampy W przypadku lamp metalohalogenkowych — miara utraty światła w związku z położeniem lampy. Utrata światła następuje, gdy kąt lampy powoduje przesunięcie zimnego punktu żarówki. Wartości mniejsze od 1.0 wskazują spadek intensywności światła.
Współczynnik deprecjacji powierzchni Miara utraty światła w związku z pogarszaniem się stanu powierzchni oprawy oświetleniowej wraz z jej starzeniem się. Na przykład materiały osłon, które utraciły właściwy kolor i na których występują skazy, ograniczają emisję światła. Wartości mniejsze od 1.0 wskazują spadek intensywności światła.
Deprecjacja lumenów lampy Wraz ze starzeniem się lampy wytwarza ona zmniejszoną ilość światła zgodnie z dającą się określić krzywą. Typową strategią jest użycie średniej wartości współczynnika utraty intensywności w związku ze starzeniem się lampy (Lamp Lumen Depreciation — LLD) w momencie osiągnięcia przez nią 40% okresu trwałości. Poprawne wartości należą do zakresu od 0 do 1. Na przykład współczynnik LLD fluorescencyjnej żarówki kompaktowej wynosi 0.85, co oznacza, że średnio strumień światła takiej żarówki wynosi 85% strumienia początkowego, a więc z czasem traci ona średnio 15% wartości strumienia.
Deprecjacja zabrudzenia oprawy oświetleniowej Miara ilości utraty światła w związku z zanieczyszczeniami i kurzem pochodzącymi z otoczenia, osadzającymi się na oprawie oświetleniowej. Poprawne wartości należą do zakresu od 0 do 1. Na przykład wartość 0.9 wskazuje, że przez oprawę przedostaje się 90% początkowego strumienia świetlnego, a więc straty w związku z zanieczyszczeniami i kurzem wynoszą 10%.
Całkowity współczynnik utraty światła Miara ilości światła wytwarzanego przez lampę, w której wzięte zostały pod uwagę różne czynniki środowiskowe powodujące ograniczenie emisji światła lub jego zasłonięcie. Jeśli w polu Metoda zostanie ustawiona opcja Prosta, należy za pomocą suwaka lub pola tekstowego określić żądaną wartość. Jeśli w polu Metoda zostanie ustawiona opcja Zaawansowana, w tym parametrze wyświetlana jest wartość tylko do odczytu obliczana przez mnożenie wartości innych parametrów. Poprawne wartości należą do zakresu od 0 (całkowita utrata światła) do 4 (uzysk światła do 400%). Wartość 1 oznacza brak utraty światła (100% intensywności początkowej światła).