Parametry intensywności początkowej

Podczas określania intensywności początkowej źródła światła można określić poniższe parametry.

Parametr Opis
Moc w watach Miara mocy elektrycznej pobieranej przez źródło światła.
Wskazówka: Podczas ustawiania parametru Moc w watach istotne jest, aby rozważyć również zmianę parametru Skuteczność świetlna. Jeśli zostanie zmieniony jedynie parametr Moc w watach, źródło światła może stać się wbrew zamierzeniu nadmiernie jasne. Jaskrawość jest definiowana jako iloczyn mocy wyrażonej w watach (W) i skuteczności świetlnej (W/lm). Skuteczność świetlna wolframowej lampy żarowej o mocy 100 W (przy napięciu 110 V) wynosi 175; skuteczność świetlna świetlówki fluorescencyjnej (typ T8) o mocy 32 W wynosi 60.
Skuteczność świetlna Stosunek ilości światła (strumienia świetlnego wyrażanego w lumenach) wytwarzanego przez źródło światła do ilości energii zużytej na wytworzenie tego strumienia (mierzonej w watach).
Strumień świetlny Ilość energii świetlnej na jednostkę czasu docierająca do powierzchni, opuszczająca powierzchnię albo przechodząca przez powierzchnię. Jednostką strumienia świetlnego, zarówno układu jednostek SI, jak i amerykańskiego układu jednostek American System (AS), jest lumen (lm). Jeśli potraktować światło jako zbiór cząstek (fotonów) poruszających się w przestrzeni, wówczas strumień świetlny wiązki światła docierającej do powierzchni będzie proporcjonalny do liczby cząsteczek uderzających w powierzchnię w czasie 1 sekundy.
Wskazówka: Z reguły dzięki parametrowi strumienia świetlnego można uzyskać bardziej precyzyjne oświetlenie w renderowanych obrazach niż przy użyciu parametrów mocy w watach i skuteczności świetlnej.
Światłość Energia światła emitowana przez źródło punktowe na jednostkę czasu w określonym kierunku. Światłość jest wielkością używaną do opisu kierunkowego rozkładu światła ze źródła światła, to znaczy, do określania w jaki sposób światłość źródła światła zmienia się jako funkcja kierunku wyjścia. Jednostką światłości jest kandela (cd).
Natężenie oświetlenia Strumień świetlny padający na jednostkę powierzchni. Natężenie oświetlenia jest miarą ilości energii, która dotarła do powierzchni. Jest to wartość użyteczna podczas opisywania poziomu intensywności oświetlenia powierzchni bez przeprowadzania pomiarów zależnych od wielkości samej powierzchni. Jednostką natężenia oświetlenia systemu SI jest luks (lx). Jednostką amerykańskiego systemu miar American System (AS) jest stopoświeca (footcandle, fc) równa 1 lumenowi na stopę kwadratową.
W odległości równej Natężenie oświetlenia jest funkcją odległości od źródła światła. Umożliwia określenie odległości, z jakiej mierzone jest natężenie oświetlenia.