Odosobnione niegdyś informacje są dziś powiązane — pliki danych zawierają łącza do innych plików danych, a katalogi drukowane nierzadko zostały zastąpione odpowiednikami w wersji online. Taka automatyzacja zapewnia niezakłócony przepływ informacji między plikami i osobami w rozproszonym środowisku.
W programie AutoCAD można na przykład łatwo dodać hiperłącza do bloków lub dowolnych obiektów, które umożliwiają otwieranie i wyświetlanie dowolnych z poniższych elementów:
witryna w przeglądarce internetowej;
plik obrazu;
plik danych, taki jak specyfikacja w formacie Adobe PDF lub arkusz kalkulacyjny programu Microsoft Excel;
inny plik DWG programu AutoCAD;
uprzednio zaadresowana wiadomość e-mail do wskazanych osób.
W rezultacie pliki rysunków są bardziej inteligentne i wzajemnie połączone, a generowane na ich podstawie pliki PDF zachowują wstawione hiperłącza.
Uwaga: Film nie zawiera dźwięku ani napisów.
Uwaga: Kroki, obrazy i filmy mogą się nieznacznie różnić w zależności od używanej wersji produktu.
Dodawanie hiperłącza do obiektu
Utwórz rysunek, a następnie utwórz okrąg.
Na karcie Wstaw, w panelu Dane, kliknij opcję Hiperłącze. Wyszukiwanie
Wybierz okrąg i naciśnij klawisz Enter.
Wyświetlone zostanie okno dialogowe Wstaw hiperłącze.
Uwaga: Można wybrać kilka obiektów, do których mają zostać dodane hiperłącza lub których hiperłącza mają zostać zmienione. Każdy obiekt jest oddzielny, a hiperłącze jest dodawane do każdego osobno.
W oknie dialogowym Wstaw hiperłącze kliknij opcję Istniejący plik lub Strona WWW (1), wprowadź Autodesk w polu Tekst do wyświetlenia (2) i https://www.autodesk.pl w polu Podaj nazwę pliku lub strony WWW (3).
Uwaga: Aby wyświetlić miejsce docelowe hiperłącza przed otwarciem lub edycją hiperłącza, pozostaw pole Tekst do wyświetlenia puste.
Kliknij przycisk OK.
Po zatrzymaniu wskaźnika myszy na okręgu zostanie wyświetlony kursor hiperłącza i etykieta narzędzia. Naciśnij klawisz Ctrl i kliknij obiekt, aby otworzyć hiperłącze.
Uwaga: Jeśli wskaźnik kursora hiperłącza i etykieta narzędzi nie wyglądają tak jak na poprzednim rysunku, wykonaj czynności opisane w następnej sekcji, aby sprawdzić, czy hiperłącze zostało dołączone do obiektu. Jeśli hiperłącze zostało dołączone, upewnij się, że wskaźnik kursora hiperłącza i etykieta narzędzi są włączone, wprowadzając w wierszu polecenia: HIPERŁĄCZEOPCJE i wpisując Tak w odpowiedzi na pytanie „Wyświetlać kursor hiperłącza, podpowiedź i menu skrótów?”. .
Edycja istniejącego hiperłącza
Na karcie Wstaw, w panelu Dane, kliknij opcję Hiperłącze. Wyszukiwanie
Wybierz utworzony okrąg, który ma hiperłącze.
Zostanie wyświetlone okno dialogowe Edycja hiperłącza, które wygląda bardzo podobnie do okna dialogowego Wstaw hiperłącze.
Wprowadź zmiany i kliknij przycisk OK.
Uwaga: Można również usunąć hiperłącze, klikając przycisk Usuń połączenie w lewym dolnym rogu okna dialogowego Edycja hiperłącza.
Bezpieczne korzystanie z hiperłączy
Podobnie jak w przypadku hiperłączy w wiadomości e-mail lub innym udostępnionym dokumencie, nie należy klikać łączy na rysunkach z niezaufanych źródeł, aby uniknąć pobrania złośliwego oprogramowania i innych form cyberataków. Jeśli adres URL nie jest wyświetlany w etykiecie hiperłącza, można wyświetlić miejsce docelowe hiperłącza, wykonując jedną z poniższych czynności:
wyświetlenie miejsca docelowego hiperłącza wybranego obiektu,
wybranie obiektu z hiperłączem.
Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Hiperłącze > Edycja hiperłącza.
W oknie dialogowym Edycja hiperłącza sprawdź wartość w polu Podaj nazwę pliku lub strony WWW, aby się upewnić, że to zaufane miejsce docelowe.
W oknie dialogowym SHOWURLS wyświetl miejsca docelowe hiperłączy dołączonych do obiektów na bieżącym rysunku z wyjątkiem tych, które znajdują się w blokach lub odnośnikach zewnętrznych.
Wybierz adres URL z listy i kliknij przycisk Edytuj, aby wyświetlić pełny adres URL w odniesieniu do długich ścieżek.
W przypadku hiperłączy dołączonych do obiektów zagnieżdżonych w bloku lub odnośniku zewnętrznym użyj następujących narzędzi, aby otworzyć blok lub odnośnik, a następnie użyj jednej z wyżej wymienionych metod wyświetlania adresu URL hiperłącza:
Uwaga: Opcja Pokaż adresy URL narzędzi Express Tools jest niedostępna w edytorze bloku.
Bloki z hiperłączami
Hiperłącze dodaje się zazwyczaj do definicji bloku, a nie dopiero po jego wstawieniu. Aby to zrobić, otwórz rysunek źródłowy bloku:
Plik rysunku do wstawienia lub...
W edytorze bloku na rysunku biblioteki bloków
Wybierz co najmniej jeden obiekt w bloku — taki, który ma odpowiadać etykiecie kontekstowej po zatrzymaniu wskaźnika — i zastosuj polecenie HIPERŁĄCZE. Od tej pory przy każdym wstawieniu tego bloku automatycznie zostanie dołączone hiperłącze.
Przykładowo po zatrzymaniu wskaźnika na wstawionym bloku tej wanny zostanie wyświetlony kursor hiperłącza, tak jak to przedstawiono poniżej.
Dodawanie hiperłącza do nowej definicji bloku
Utwórz nowy rysunek z pewną prostą geometrią w pobliżu początku LUW, np. wannę.
Na karcie Wstaw, w panelu Dane, kliknij opcję Hiperłącze. Wyszukiwanie
Wybierz wszystkie obiekty w bloku lub tylko ten skrajny.
Uwaga: Niezależnie od zaznaczenia będzie ono aktywne i po zatrzymaniu na nim wskaźnika zostanie wyświetlony kursor hiperłącza.
Określ tekst, który ma być wyświetlany, i adres URL hiperłącza — tak jak poprzednio.
Zapisz plik rysunku.
Po wstawieniu tego pliku rysunku jako bloku zawsze będzie on zawierał określone hiperłącze.
Uwaga: Po zdefiniowaniu hiperłącza w definicji bloku można je modyfikować wyłącznie w definicji bloku. Tak, każde odniesienie do bloku również może zawierać własne hiperłącze, zaleca się jednak zachowanie prostoty.
Łączenie z innymi plikami
Zamiast tworzyć łącza do witryny, można również utworzyć łącze do pliku danych lub obrazu. Te łącza są powszechnie dodawane w plikach programu Word, arkuszach kalkulacyjnych programu Excel i plikach PDF. Oprócz zdjęć pliki obrazów mogą otwierać schematy lub ilustracje w skojarzonej z nimi aplikacji.
Spróbujmy utworzyć łącze do pliku.
Na nowym rysunku utwórz prostokąt.
Na karcie Wstaw, w panelu Dane, kliknij opcję Hiperłącze i wybierz prostokąt.
W oknie dialogowym Wstaw hiperłącze kliknij menu Plik. Następnie przejdź do wybranego pliku.
Uwaga: Jeśli wybierzesz ścieżkę względną, plik będzie bardziej przenośny.
Kliknij przycisk OK, a następnie przetestuj hiperłącze do pliku.
Utwórz plik PDF rysunku za pomocą polecenia PDFEKSPORT.
Wskazówka: Oto szybki sposób na dodanie hiperłącza do pliku. Używając prawego przycisku myszy, przeciągnij plik z Eksploratora plików do obszaru rysunku programu AutoCAD. W menu kliknij polecenie Utwórz hiperłącze tutaj, a następnie wybierz obiekty, do których chcesz dodać hiperłącze.
Łączenie z widokiem w pliku DWG
Oprócz otwierania pliku rysunku z hiperłączem można określić zapisany widok na rysunku. Najpierw utwórzmy zapisany widok na jednym z rysunków.
Otwórz istniejący rysunek i powiększ obszar w obszarze modelu.
W wierszu polecenia wprowadź WIDOK, a następnie w Menedżerze widoków kliknij opcję Nowy.
W oknie dialogowym Nowy widok / właściwości ujęcia wprowadź krótką nazwę widoku i kliknij przycisk OK, aby zamknąć każde okno dialogowe.
Zapisz plik rysunku.
Utwórzmy teraz hiperłącze do tego widoku z innego rysunku.
Utwórz nowy rysunek i utwórz zamkniętą polilinię.
Kliknij opcję Hiperłącze jak poprzednio i wybierz polilinię.
W oknie dialogowym Wstaw hiperłącze kliknij menu Plik i pozycję Przeglądaj, aby przejść do właśnie zapisanego pliku.
Kliknij opcję Obiekt docelowy i rozwiń drzewo, tak jak przedstawiono na ilustracji:
Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe.
Przesuń wskaźnik nad polilinię, a następnie naciśnij klawisz Ctrl i kliknij.
Wybrany rysunek zostanie otwarty w zapisanym widoku.
Drukowanie i publikowanie rysunków z hiperłączami
Podczas drukowania pojedynczego rysunku w formacie elektronicznym (PDF, DWF lub DWFx) hiperłącza, które odsyłają do widoków na innych rysunkach, nie są uwzględniane w formacie wyjściowym. Jeśli planowane jest opublikowanie wielu rysunków lub zestawu arkuszy, a znajdują się w nim hiperłącza do innych rysunków, zaleca się opublikowanie plików PDF i DWF w formacie wielostronicowym za pomocą polecenia OPUBLIKUJ, a nie w formacie jednostronicowym. Dzięki temu hiperłącza będą działać w wielostronicowym wydruku.
Uwaga: Hiperłącza drukowane w formacie elektronicznym lub papierowym wyglądają tak samo jak na ekranie. Przykładowo obiekty nie są pogrubione ani nie mają dodatkowych opisów.
Podsumowanie
Możliwość łatwego dodawania hiperłączy do bloków i innych obiektów zapewnia różne efektywne sposoby przekształcania obiektów na rysunkach programu AutoCAD w dynamiczne źródła informacji i komunikacji.
Polecenia i zmienne systemowe związane z hiperłączami
Określa ścieżkę wykorzystywaną dla wszystkich względnych hiperłączy w rysunku. Jeśli nie określono żadnej wartości, to dla wszystkich względnych hiperłączy wykorzystywana jest ścieżka do rysunku.