Tworzy listę folderów, w których program wyszukuje pliki pomocnicze, sterowniki, menu i inne pliki. Również tworzy listę opcjonalnych ustawień zdefiniowanych przez użytkownika, np. słownik wykorzystywany podczas sprawdzania pisowni.
OPCJE (polecenie) Wyszukiwanie
Ścieżki są przeszukiwane w takiej kolejności, w jakiej znajdują się na liście w oknie dialogowym Opcje. Jeśli ten sam plik znajduje się w różnych folderach, używane jest jego pierwsze wystąpienie.
Wyświetlane są następujące opcje.
Wyświetla okno dialogowe Znajdź folder lub Wybierz plik (standardowe okno dialogowe wyboru plików), w którym można określić nową lokalizację folderu lub pliku wybranego z listy.
Określa foldery, w których program wyszukuje czcionek tekstowych, plików dostosowywania, wtyczek aplikacyjnych, rysunków do wstawienia, rodzajów linii oraz wzorów kreskowań, których nie ma w bieżącym folderze. Dla celów bezpieczeństwa zdecydowanie zaleca się określenie zaufanych folderów dla plików wykonywalnych przy użyciu listy Zaufane lokalizacje poniżej.
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Wyświetla aktywne katalogi, w których program wyszukuje plików określonych dla systemu. Lista jest tylko do odczytu i wyświetla prawidłowe ścieżki z okna Ścieżka wyszukiwania plików pomocniczych, znajdujące się w strukturze bieżącego katalogu i odwzorowań sieciowych.
Niedostępne lub zbędne w programie AutoCAD LT
Określa foldery, z których program AutoCAD może wczytać i uruchomić pliki zawierające kod. Foldery C:\Program Files\ i C:\Program Files (x86)\ wraz z podfolderami są automatycznie traktowane jako zaufane. (Zmienna systemowa TRUSTEDPATHS)
Określa ścieżkę wyszukiwania sterowników karty graficznej, urządzeń wskazujących, drukarek i ploterów.
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Określa nazwę projektu dla rysunku. Nazwa projektu odpowiada ścieżce wyszukiwania plików odnośników skojarzonych z projektem. Można utworzyć dowolną liczbę nazw projektów ze skojarzonymi folderami, ale każdy rysunek może posiadać tylko jedną przypisaną nazwę projektu. (PROJECTNAME — zmienna systemowa)
Określa nazwy i lokalizacje plików różnego typu.
Określa domyślne położenie głównego pliku dostosowywania (acad.cuix lub acadlt.cuix).
Określa lokalizację korporacyjnego pliku dostosowywania.
Określa lokalizację niestandardowych ikon używanych w plikach dostosowywania.
Określa nazwy i lokalizacje plików różnego typu.
Umożliwia określenie położenia pliku pomocy. (HELPPREFIX — zmienna systemowa)
Określa domyślną stronę w Internecie używaną zarówno przez polecenie PRZEGLĄDAJ, jak i przez przycisk Przeglądaj sieć WWW na pasku narzędzi Sieć WWW.
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Określa położenie pliku konfiguracyjnego używanego do przechowywania danych o sterownikach urządzeń. Wartość ta jest tylko do odczytu i może być zmieniona przez użycie przełącznika wiersza polecenia /c. Zobacz temat Dostosowywanie uruchamiania.
Określa ustawienia dodatkowe.
Ustawia w aplikacji edycję wielowierszowych obiektów tekstowych. (MTEXTED — zmienna systemowa)
Wyświetla trzyliterowe słowo kluczowe dla bieżącego głównego słownika pisowni. ( DCTMAIN — zmienna systemowa)
Wyświetla ścieżkę i nazwę pliku bieżącego niestandardowego słownika pisowni. ( DCTCUST — zmienna systemowa)
Określa dodatkową czcionkę, która jest wykorzystywana w przypadku, gdy podany plik czcionki nie może zostać odnaleziony. ( FONTALT — zmienna systemowa)
W przypadku kliknięcia przycisku Przeglądaj zostanie wyświetlone okno dialogowe Czcionka zastępcza, z którego można wybrać dostępną czcionkę.
Określa wykorzystywany plik odwzorowania czcionek. ( FONTMAP — zmienna systemowa)
Określa ustawienia związane z wydrukiem.
Określa domyślną nazwę dla plików tymczasowych wydruku, używanych ze skryptami wydruku utworzonych w programie AutoCAD w wersji 14 lub starszej. Domyślną nazwą jest nazwa rysunku z rozszerzeniem .plt. Domyślna nazwa używana w przypadku rysunków programu AutoCAD 2000 lub nowszego to nazwa rysunku—nazwa układu z rozszerzeniemnazwy pliku plt. Niektóre sterowniki urządzeń drukujących używają innych rozszerzeń nazwy pliku.
Określa aplikację używaną do buforowania wydruku. Można podać nazwę pliku wykonywalnego, jak również inne potrzebne argumenty wiersza polecenia. Na przykład można podać myspool.bat %s, aby ustawić kolejkę plików wydruku do myspool.bat i automatycznie wygenerować unikalną nazwę dla każdego pliku wydruku. Zobacz Używanie buforowania automatycznego.
Występuje wyłącznie z uwagi na wymogi zapewnienia zgodności ze wcześniejszymi wersjami. Firma Autodesk zaprzestała obsługi poleceń języka PostScript oraz poleceń PSWE, PSWY i PSPROLOG.
Określa ustawienia ścieżki wyszukiwania plików obsługi drukarki. Ustawienia z wieloma ścieżkami są wyszukiwane w określonej kolejności.
Określa ścieżkę do plików buforowania wydruku.
Określa ścieżkę dla plików konfiguracyjnych da drukarki (pliki PC3).
Określa ścieżkę dla plików z rozszerzeniem .pmp lub plików opisu drukarki.
Określa ścieżkę dla plików z rozszerzeniem .stb lub .ctb plików tabeli stylów wydruku (zarówno tabel nazwanych stylów wydruków, jak i tabel stylów wydruku zależnych od koloru).
Określa ścieżkę do pliku tworzonego po włączeniu opcji Automatyczny zapis na karcie Otwórz i zapisz. (SAVEFILEPATH — zmienna systemowa)
Określa ścieżkę do plików palety kolorów używanych przy określaniu kolorów w oknie dialogowym Wybierz kolor. Można zdefiniować wiele folderów dla każdej podanej ścieżki. Ta opcja jest zapisywana w profilu użytkownika.
Określa folder docelowy wyodrębniania i zapisywania plików obrazów, do których występują odwołania, podczas importowania plików PDF.
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Określa ścieżkę dla plików źródłowych bazy danych. Efekty zmian tych ustawień będą widoczne dopiero po zamknięciu i ponownym uruchomieniu programu.
Określa ustawienia szablonu rysunku.
Określa ścieżkę do lokalizowania plików szablonów rysunku używanych w kreatorze Uruchomienie i w oknie dialogowym Nowy.
Określa ścieżkę do lokalizowania plików szablonów zestawu arkuszy używanych przez kreatora Utwórz zestaw arkuszy.
Określa plik szablonu rysunku używany przez polecenie SNOWY.
Określa domyślny plik szablonu, który jest używany do tworzenia nowych arkuszy i przechowywania zamiennych ustawień strony, które mogą być zastosowane w operacjach publikowania z Menedżera zestawu arkuszy.
Określa położenie przechowywania ostatnio używanych i ulubionych bloków. (BLOCKSYNCFOLDER, zmienna systemowa)
Zaloguj się na koncie Autodesk i określ miejsce przechowywania w chmurze, aby móc na dowolnym urządzeniu uzyskać dostęp do najnowszych i ulubionych bloków oraz bibliotek bloków.
Określa ścieżkę dla plików obsługujących paletę narzędzi.
Określa ścieżkę do plików pomocniczych palet autorskich bloku. Palety autorskie bloku używane są w edytorze bloku i udostępniają narzędzia tworzenia bloków dynamicznych.
Określa ścieżkę do pliku dziennika utworzonego po włączeniu opcji Używaj pliku dziennika na karcie Otwórz i zapisz. (LOGFILEPATH — zmienna systemowa)
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Określa lokalizacje używane do zapisywania zarejestrowanych makr operacji lub w których są przechowywane dodatkowe makra operacji do odtwarzania.
Określa ścieżkę używaną do przechowywania nowych makr operacji. (ACTRECPATH — zmienna systemowa)
Określa dodatkowe ścieżki, których należy użyć podczas wyszukiwania dostępnych makr operacji do odtworzenia. (ACTPATH — zmienna systemowa)
Określa ścieżkę pliku dziennika, który jest tworzony po wybraniu opcji Automat. zapis pliku dziennika drukowania i publikowania na karcie Wydruk i publikacja.
Określa położenie, w którym będą przechowywane pliki kopii zapasowej odnośników używane podczas porównywania odnośników. (XCOMPAREBAKPATH, zmienna systemowa)
Określ lokalizację, w której przechowywane są pliki tymczasowe. Program tworzy pliki tymczasowe na dysku, a usuwa je w momencie zamknięcia programu. Jeżeli zaplanowano uruchomienie programu z katalogu chronionego hasłem (np. podczas pracy w sieci lub otwierania plików z dysku CD), należy określić dodatkowe położenie dla plików tymczasowych. Podany folder nie może być chroniony przed zapisem.
W systemie Windows sumaryczna liczba znaków nazwy pliku i długości ścieżki plików tymczasowych nie może być większa od 255. Istnieje możliwość zmodyfikowania tego ograniczenia w oknie dialogowym Opcje, na karcie Pliki, w obszarze Położenie tymczasowego pliku rysunku.
Zmienna systemowa TEMPPREFIX (tylko do odczytu) przechowuje bieżące położenie tymczasowych plików rysunku. (Niedostępne w programie AutoCAD LT).
Tworzy ścieżkę do przechowywania tymczasowych kopii plików odnośników wczytywanych na żądanie. (XLOADPATH — zmienna systemowa)
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Określa foldery programu, które są przeszukiwane dla wzoru tekstury dla renderowania.
Niedostępne w programie AutoCAD LT
Określa folder, gdzie będą wyszukiwane pliki siatki fotometrycznej.
Określa lokalizację pliku dgnsetups.ini, w którym są przechowywane konfiguracje odwzorowań DGN. Ta lokalizacja musi istnieć i mieć uprawnienia odczyt/zapis, aby polecenia DGN funkcjonowały poprawnie.
Wyświetla okno dialogowe Znajdź folder lub Wybierz plik, w zależności od pozycji wybranej z listy folderów i plików.
Dodaje ścieżkę wyszukiwania dla wybranego folderu.
Usuwa wybrane ścieżki wyszukiwania lub pliki.
Przenosi zaznaczoną ścieżkę wyszukiwania nad poprzedzającą ją ścieżkę wyszukiwania.
Przenosi zaznaczoną ścieżkę wyszukiwania pod następną ścieżkę wyszukiwania.
Czyni bieżącym wybrany słownik projektu lub pisowni.