Ćwiczenie 5: Aktualizacja obiektu projektu

Gdy w bazie danych zostanie zarejestrowany rysunek zawierający obiekt projektu, wówczas zmiany są natychmiast dostępne dla innych rysunków, w których znajdują się odnośniki do tego obiektu.

Celem ćwiczenia będzie otwarcie rysunku Project-1.dwg zawierającego odnośnik do powierzchni XGND, którą zmodyfikowano w poprzednim ćwiczeniu.

Ćwiczenie stanowi kontynuację części Ćwiczenie 4: Rejestrowanie obiektu projektu.

Aby zaktualizować obiekt projektu

  1. Kliknij przycisk Otwórz. Przejdź do folderu projektów programu Civil 3D \Tutorial Vault Project\Production Drawings i kliknij rysunek Project-1.dwg.
  2. W obszarze narzędzi na karcie Nawigator rozwiń kolekcję Powierzchnie. Kliknij powierzchnię XGND prawym przyciskiem myszy i kliknij element Właściwości powierzchni.
  3. W oknie dialogowym Właściwości powierzchni zmień Styl powierzchni na taki, w którym będą widoczne linie nieciągłości, na przykład którykolwiek ze styli konturów.

    Zwróć uwagę, że linie nieciągłości są wyświetlane na powierzchni, ale nie można ich przesunąć. Poza tym, ze względu na to, że powierzchnia ta jest obiektem odnośnika, kolekcja powierzchni w Nawigatorze nie wyświetla linii nieciągłości lub innych elementów definicji powierzchni, których nie można zmodyfikować.

    Zadania uzupełniające: Pozostaw otwarty rysunek Project-1.dwg i wyrejestruj rysunek Project-XGND.dwg. Dodaj kolejną linię nieciągłości do oryginału powierzchni, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Project-1 i kliknij opcję Przełącz do, aby aktywować rysunek. Zwróć uwagę w jaki sposób zmiana powierzchni jest odzwierciedlana w obiekcie odnośnika na rysunku, który jest już otwarty.

Aby kontynuować naukę w następnym samouczku, przejdź do tematu Tworzenie i modyfikacja danych punktu projektu.