Szprosy narożne to pojedyncze szprosy, które można umieszczać między punktami końcowymi dwu ścian osłonowych, pomiędzy kalenicami połaci przeszklonych lub na dowolnych szprosach wewnętrznych na zakrzywionym elemencie ściany osłonowej takim jak łukowa ściana osłonowa.
Łuk ściany osłonowej z wewnętrznymi szprosami
W programie Revit dostępne są cztery typy szprosów narożnych:
-
Szpros narożny L: panele ścian osłonowych lub połacie przeszklone stykają się z końcami odgałęzień szprosu. Można określić długość i grubość odgałęzień szprosu we właściwościach typu tego szprosu.
Szpros narożny L między dwiema ścianami osłonowymi
-
Szpros narożny V: panele ścian osłonowych lub połacie przeszklone stykają się z bokami odgałęzień szprosu. Można określić długość i grubość odgałęzień szprosu we właściwościach typu tego szprosu.
Szpros narożny V między dwiema ścianami osłonowymi
-
Trapez szprosu narożnego: Panele ścian osłonowych lub pochyłego przeszklenia spotykają się na bokach szprosu. We właściwościach typu szprosu można określić szerokość centralną i długości wzdłuż boków, które stykają się z panelami.
Szpros trapezoidalny między dwiema ścianami osłonowymi
-
Prostokątny szpros narożny: panele ścian osłonowych lub połacie przeszklone stykają się z bokami odgałęzień szprosu. Można określić głębokość szprosu w dwóch segmentach:
Jeśli dwa segmenty szprosów są jednakowe, a kąt połączenia jest różny od 90 stopni, szpros ma kształt latawca:
Jeśli kąt łączenia ma 90 stopni i segmenty są nierówne, szpros jest prostokątem:
Jeśli dwa segmenty są jednakowe, a kąt połączenia wynosi 90 stopni, szpros ma kształt kwadratu:
Uwaga: Kwadratowy szpros narożny różni się od prostokątnego szprosu nienarożnego, ponieważ pola ścian osłonowych są dołączane na przylegających bokach.
Wskazówka: Odsunięcie dla szprosu narożnego określa się względem paneli.