Ściana osłonowa to dowolna ściana zewnętrzna powiązana z konstrukcją budynku, która nie przenosi obciążeń pochodzących z kondygnacji ani ścian budynku.
W powszechnych zastosowaniach ściany osłonowe zazwyczaj stanowią cienkie ścianki zbudowane na szkielecie aluminiowym z wypełnieniem z paneli szklanych, metalowych lub cienkich płyt kamiennych. Podczas rysowania ściany osłonowej wzdłuż jej długości przeciągnięty zostaje pojedynczy panel. Po utworzeniu ściany osłonowej, która zawiera automatyczne podziały ścian osłonowych, ściana jest podzielona na kilka paneli.
W ścianie osłonowej linie siatki określają położenie szprosów. Szprosy to elementy strukturalne, które oddzielają przylegające do siebie jednostki okien. Można zmienić ścianę osłonową przez wybranie ściany i kliknięcie prawym przyciskiem myszy, aby przejść do menu kontekstowego. Menu kontekstowe zawiera także kilka innych opcji manipulowania ścianą osłonową, np. wyboru paneli czy szprosów.
Do skonfigurowania ścian osłonowych można użyć domyślnych typów ścian osłonowych programu Revit. Te typy ścian są dostępne w trzech poziomach złożoności, które można uprościć lub rozwinąć:
Typy ścian osłonowych: ściana osłonowa 1, zewnętrzne przeszklenie, witryna
Przykładowa ściana osłonowa
Przykładowy podział ściany osłonowej
Przykładowe szprosy kurtynowe