A 3D drótvázmodellek a valós objektumok éles vagy vázas ábrázolása.
A 3D drótvázmodellek pontokból, vonalakból, ívekből, körökből és más görbékből áll, amelyek az objektumok éleit vagy középvonalait határozzák meg.
A 3D drótvázmodellekkel a következőket teheti:
- Alapvető 3D tervek létrehozása értékeléshez és gyors tervezéshez
- A modell megtekintése bármely nézőpontból
- A térbeli kapcsolatok elemzése, beleértve a sarkok és élek közötti távolságokat, és a lehetséges ütközések ellenőrzése
- Perspektivikus nézetek létrehozása (az AutoCAD LT programban nem érhető el)
- Szabványos ortogonális és segédvetületek automatikus létrehozása
- Referenciageometria 3D szilárdtest-, felület- és hálómodellezéshez
Erősen ajánlott, hogy a 3D drótvázgeometriákat különálló hivatkozott fólián tartsa a kényelmes hozzáférés érdekébe, amikor ellenőrzi a 3D modellek épségét vagy amikor újból létrehozza azok részeit.
A 3D drótvázmodellek létrehozásának módszerei
A drótvázmodellezéshez gyakorlatra és tapasztalatra van szükség. A drótvázmodellek létrehozását érdemes először egyszerű modellekkel begyakorolni, és csak azután megpróbálni az összetettebbek elkészítését.
Létrehozhat drótvázmodelleket tetszőleges 2D sík objektum elhelyezésével a 3D térben, az alábbi módszerek használatával:
- Az objektumok definíciós pontjainak X, Y és Z helyeit meghatározó 3D koordináták beírásával.
- Az alapértelmezett munkasík beállításával, amely az FKR XY síkja, amelyen sík objektumokat, például íveket vagy köröket hoz létre.
- Az objektum mozgatásával, másolásával vagy elforgatásával a kívánt 3D helyre a létrehozás után.
Megjegyzés: Az ÉLKIEMEL paranccsal drótvázgeometriát hozhat létre régiókból, 3D szilárdtestekből, felületekből és hálókból. A kihúzott élek egy 2D objektumokból (például vonalakból és körökből), valamint 3D vonalláncokból álló drótváz-másodpéldányt alkotnak. (Ez a szolgáltatás az AutoCAD LT programban nem érhető el.)
3D drótvázmodell példája
Néha a legkönnyebb, ha drótvázmodellel kezd. Ez szilárdtest- és felületmodellek referenciageometriaként is hasznos. Vegyünk például egy utat, amely emelkedik egy görbe mentén. A magasságváltozás nem lineáris és a görbe sugara állandó, ahogyan az alábbi ábrán láthatja.
Az egyenletes távolságra elhelyezett, T alakú szerkesztővonalak az út belső és külső B-spline élének pontjait jelzik. Mindegyik T teteje lejtő vagy csúcsos lehet.
Innen a spline-görbékkel 3D szilárdtestet hozhat létre rendereléshez, kivágás és kitöltés számításokhoz vagy szerkezeti tervezés számításokhoz.
Tippek a 3D drótvázmodellek használatához
A 3D drótvázmodellek létrehozása nagyobb kihívást jelent, mint a 2D ortografikus nézetek létrehozása. Az alábbi tippek segíthetik a munka hatékonyabbá tételét:
- Több nézetet használjon, különösen izometrikus nézeteket, hogy könnyebb legyen a modell látványtervének elkészítése és az objektumok kiválasztása, valamint hogy elkerülje a hibákat.
- Tervezze meg és rendszerezze úgy a modellt, hogy egyes fóliákat ki lehessen kapcsolni, így csökkentve a modell képének összetettségét. A színek használata segítheti az objektumok különböző nézetekben történő megjelenítését.
- Hozzon létre szerkesztési geometriát a modell alapvető befoglaló alakzatának létrehozásához a részletek hozzáadása előtt.
- Sajátítsa el az FKR térbeli módosításának részleteit. Az aktuális FKR XY síkja munkasíkként működik a síkbeli objektumok (például körök, ívek) tájolásakor. Az FKR az objektumok metszése és meghosszabbítása, valamint eltolása során használt működési síkot is meghatározza. Az FKR Z tengelye határozza meg az objektumok pont körüli elforgatásának irányát.
- Körültekintően használjon tárgyrasztereket a modell pontossága érdekében. Ha egyszer hibákat vét, azok könnyen elterjedhetnek a modellben.
- Koordinátaszűrőkkel készíthet merőlegeseket és kereshet meg pontokat 3D-ben a pontok többi objektumon lévő helyzete alapján.
Megjegyzés: Sok AutoCAD alapú termékben megadhat egy drótvázas
látványstílust, hogy könnyebben lássa a 3D szilárdtestek, felületek és hálók teljes szerkezetét. (Ez a szolgáltatás az AutoCAD LT programban nem érhető el.)