Amikor rajzfájlt csatol vagy illeszt egy másik rajzba, és mindkét fájl tartalmaz földrajzi elhelyezkedésre vonatkozó információkat, a program ezen információk segítségével képes automatikusan elhelyezni a hivatkozott vagy beillesztett rajzot.
A program a földrajzi jelölést bázispontként használja és a rajzot a megfelelő helyre illeszti be. Ha a két rajz GIS koordináta-rendszere megegyezik, a hivatkozott/beillesztett rajz minden más pontja helyesen alakul át, és továbbra is helyesen képezi le a földrajzi helyeket.
Ha a GIS koordináta-rendszerek nem egyeznek meg, csak a földrajzi jelölés alakul át a befogadó rajz GIS koordináta-rendszerének megfelelően. Előfordulhat, hogy a többi pont nem megfelelően alakul át, és helytelen földrajzi helyeket jelöl. Így a rendszer értesíti, ha eltérést fedez fel a koordináta-rendszerek között a rajz csatolásakor vagy beillesztésekor. A csatolást, illetve beillesztést azonban nem akadályozza meg.
A rajzfájlok egymáshoz történő csatolása esetén az egyes fájlok egymástól függetlenül változhatnak. Egyes változások hátrányosan befolyásolhatják a földrajzi elhelyezkedésre vonatkozó adatokat tartalmazó rajzfájlokat. Például:
A rajz GIS koordináta-rendszere rögzítve van a földrajzi jelöléshez. Ezért a befogadó rajz vagy a hivatkozott rajz földrajzi jelölésének elmozgatásakor a hivatkozott rajz pontjai elveszíthetik összefüggéseiket. Így előfordulhat, hogy nem megfelelően alakulnak át, és nem a megfelelő földrajzi helyeket jelölik.
Ilyen esetekben javasolt a hivatkozott rajz csatolásának megszüntetése, majd a rajz ismételt csatolása.
Egy rajzfájl koordináta-rendszerének módosítása a befogadó rajzfájl és a hivatkozott rajzfájl koordináta-rendszereinek eltérését eredményezi. Ellentétben azzal, amikor csatolást végez, a rendszer nem figyelmeztet a koordináta-rendszerek eltérésére. Következésképp a hivatkozott rajzfájl pontjai nem alakulnak át a befogadó rajz koordináta-rendszeréhez. Így előfordulhat, hogy a hivatkozott fájl pontjai nem a megfelelő földrajzi helyeket jelölik.