A pontfelhő egy nagyméretű pontgyűjtemény, amelyet 3D lézerszkennerek vagy más technológiák segítségével alkottak meg meglévő struktúrák 3D ábrázolásának létrehozása céljából.
A pontfelhőfájlok támogatják a tervezés folyamatát azáltal, hogy biztosítják azt a valós kontextust, amelyben újra létrehozhatja a hivatkozott objektumokat vagy további modelleket szúrhat be. Ha egy pontfelhőt csatolt a rajzhoz, használhatja segítségként a rajzoláshoz, módosíthatja a megjelenítését, vagy alkalmazhat színstilizálást a különböző alakzatok megkülönböztetéséhez.
A pontfelhők olyan fizikai objektumok beolvasott nyersadataiból származnak, mint például az épületek külseje és belseje, feldolgozóüzemek, topográfiák és gyártott elemek. A nyersadatok összegyűjtése után át kell alakítani azokat olvasható pontfelhőfájlokká. Az Autodesk ReCap alkalmazás átalakítja a nyers beolvasott adatokat beolvasott fájlokká (RCS-fájlokká), és olyan projektfájlokká (RCP-fájlokká), amelyek több RCS-fájlra hivatkoznak. Mindkét formátum csatolható AutoCAD-rajzhoz.
A ReCap szegmentálja is a pontadatokat, ami a síkbeli vagy hengeres felületeket jelölő pontcsoportok azonosításának folyamata egy pontfelhőben. Az AutoCAD ezekből a pontfelhőszakaszokból képes 2D geometriát létrehozni.
Az RCS- vagy RCP-fájlok rajzhoz csatolása hasonlóan történik, mint bármely más külső referencia (xref) csatolása. Ha a csatolt pontfelhőben lévő mértékegység különbözik a célrajz mértékegységeitől, a pontfelhőt a rendszer automatikusan méretezi a célrajz mértékegységtípusa alapján.
A megjelenítési beállítások módosításával egyszerűbbé teheti a megjelenítést, és javíthatja a teljesítményt. A pontfelhő adatainak vizuális ábrázolása érdekében színstilizálást is alkalmazhat.
Négyszögletes, sokszögű vagy kör alakú területeket vághat ki, hogy csak a pontfelhő lényeges részei jelenjenek meg.
Egy szegmentált pontfelhőből számos geometriatípus megállapítható.
A pontfelhők metszése egy másik módja annak, hogy kiemelje belőlük a geometriát. A PFMETSZETKIEMEL parancs azonosítja a pontfelhő alap 2D geometriáját, és létrehoz egy 2D vonalrajzot. Alapértelmezés szerint a geometria egy, a metszetsíkkal egybeeső síkon jön létre.
Meghatározhatja a kiemelni kívánt geometriát, a fóliát, amelyen létrejön, a keletkező 2D vonalak vagy vonalláncok színét, a vonalláncok szélességét és a tűrés beállításait.
A pontfelhők navigálásához számos eszköz érhető el.