Párhuzamos vetítést vagy perspektivikus nézeteket határoz meg kamera és célpont segítségével.
A következő promptok jelennek meg.
A nézetek váltása során az előnézeti képhez használt objektumok kiválasztása. Túl sok objektum kiválasztása lelassítja a kép húzását és frissítését.
Ha lenyomja az Enter billentyűt a Válasszon objektumokat promptnál, akkor a DVIEWBLOCK egy előnézeti képet jelenít meg. Létrehozhatja a saját DVIEWBLOCK blokkja egy 1 egység x 1 egység x 1 egység méretű területen, a bal alsó sarokban lévő origóval. A következő illusztráció a nézetnek az alapértelmezett DVIEWBLOCK-kal történő beállításának egy példáját mutatja (a grafikus egérmutató mozgatása módosítja a nézetet).
A kamera alatti nézetet forgatja. A mutatóeszköz segítségével kijelölt pont a húzási művelet kiindulási pontja. A megtekintés iránya a célpont körül a mutatóeszköz mozgatása szerint változik.
A megadott szögek csak pozitívak lehetnek. Az irányszög a nézet elejét jelzi, a nagyítási szög pedig azt adja meg, hogy a nézet mekkora területet fog át.
Megadja az új kamerapozíciót a kamera célpont körül történő elforgatásával. Az elforgatás mértékét két szögérték határozza meg.
A megadott pont alapján beállítja a kamera pozícióját.
A kamera helyzetét az XY sík fölötti vagy alatti szög megadásával állítja be. A 90 fokos szög fentről lefelé néz, a -90 fokos szög pedig lentről felfelé. A 0 fokos kameraszög a kamerát a felhasználói koordináta-rendszer (FKR) XY síkjával párhuzamosan helyezi el.
A két szögbeviteli mód között kapcsol át. A szögérték parancspromptba írása rögzíti az egérmutató mozgását, így csak az adott szögből lehetséges helyzetek lesznek láthatók. Az átváltás beállítás újra engedélyezi az egérmutató mozgását, és a kamera az egérmutató segítségével forgatható el.
A helyzetet az XY síkon lévő, az aktuális FKR X tengelyéhez viszonyított szögben állítja be. A szög értéke -180 foktól 180 fokig terjedhet. 0 fokos elforgatási szög azt jelenti, hogy a kamera az FKR X tengelye felől néz az origó felé.
Az illusztráció a kamera eredeti helyétől balra történő elforgatását mutatja, az XY síkkal bezárt szög megváltozása nélkül.
A két szögbeviteli mód között kapcsol át. A szögérték parancspromptba írása rögzíti az egérmutató mozgását, így csak az adott szögből lehetséges helyzetek lesznek láthatók. Az átváltás beállítás újra engedélyezi az egérmutató mozgását, és a kamera az egérmutató segítségével forgatható el.
Megadja az új célpontot annak kamera körül történő elforgatásával. A hatás olyan, mintha a néző elfordítaná a fejét, hogy egy előnyös pontból különböző nézeteket tekintsen át. Az elforgatás mértékét két szögérték határozza meg.
A kép a kamera célpontjának eredeti helyétől balra fordulást mutat, az XY síkkal bezárt szög megváltozása nélkül.
A célpontot a célhoz viszonyítva közelíti vagy távolítja a nézeti irány mentén. Ez a beállítás bekapcsolja a perspektivikus nézetet, ezért a kamerától távolabb eső tárgyak kisebbnek látszanak, mint a közeliek. Egy speciális perspektíva ikon helyettesíti a koordináta-rendszer ikonját. A program egy promptot jelenít meg, és új kamera-célpont távolság megadását kéri.
A távolságot a grafikus ablak tetején található csúszka szemlélteti 0x-tól 16x-ig feliratozva, ahol 1x az aktuális távolságot jelenti. A csúszkát jobbra mozgatva növekszik a távolság a kamera és a cél között. Balra mozgatva csökken a távolság. A perspektivikus nézet kikapcsolásához kattintson a Ki beállításra a fő DNÉZET promptnál.
Ha a célpont és a kamera közel vannak egymáshoz vagy nagy gyújtótávolságú lencse definiálásakor, az új távolság megadásakor esetleg csak nagyon kevés látszik a rajzból. Ha csak kevés vagy esetleg semmi nem látszik a rajzból, próbálja meg a maximális léptéket (16x) kiválasztani, vagy írjon be egy nagy távolságértéket. A rajznak a perspektivikus nézet kikapcsolása nélküli nagyításához használja a DNÉZET Zoom beállítását.
Az ábrán a kamera látóvonal mentén, a célponthoz viszonyítva mozog, míg a látómező változatlan.
A kamerát és a célpontot az (X,Y,Z) koordináták megadásával helyezi el. Az X/Y/Z pontszűrők is használhatók.
Az új nézetirány meghatározásához a program gumivonalat rajzol az aktuális kamerapozíciótól a szálkeresztig. Egy prompt új kamera elhelyezését kéri.
A program a célpontot és a szálkeresztet gumivonallal köti össze, segítséget nyújtva a kamera célponthoz viszonyított helyzetének megadásához. Az ábra a nézet változását szemlélteti, ha a kamera és a célpont helyet cserélnek. A fókusz- és távolság-beállítások mindkét esetben megegyeznek.
Az irányszögek és magnitúdószögek megadásával kapcsolatos információkért lásd a Pont meghatározását.
Eltolja a képet a nagyítás mértékének megváltoztatása nélkül.
Ha a perspektivikus nézet ki van kapcsolva, dinamikusan növeli vagy csökkenti az objektumok látszólagos méretét az aktív nézetablakban.
A léptéket a grafikus ablak tetején található csúszka szemlélteti 0x-tól 16x-ig feliratozva, ahol 1x az aktuális léptéket jelenti. A csúszka jobbra húzásával a lépték növekszik. A csúszka balra húzásával a lépték csökken.
Ha be van kapcsolva a perspektivikus nézet, a Zoom parancs beállítja a kamera lencséjének fókusztávolságát, amely megváltoztatja a látómezőt, és a rajzból az adott kamera-célpont távolság mellett több vagy kevesebb fog látszani. Az alapértelmezett fókusztávolság 50 mm, azt szimulálva, amit egy 35 mm-es kamerával és egy 50 mm-es lencsével látna. Az objektív fókusztávolságának növelése hasonló a teleobjektív használatához. Az objektív fókusztávolságának csökkentésével a látómező a nagy látószögű lencse használatához hasonlóan kiszélesedik.
Az objektív fókusztávolságát a grafikus ablak tetején található csúszka szemlélteti 0x-tól 16x-ig feliratozva, ahol 1x az aktuális fókusztávolságot jelenti. A csúszka jobbra mozdítása a fókusztávolság növekedését eredményezi. A csúszka balra húzásával a fókusztávolság csökken.
Elfordítja vagy megdönti a nézetet a nézeti irány körül. Az elfordulási szöget az óramutató járásával ellentétesen méri a program, a 0 fok jobbra található.
Vágja a nézetet, elhagyva annak az első vágósík elé, és a hátsó vágósík mögé eső részeit. Az előtér és háttér vágási síkjai nem látható falak, amelyeket a nézet vonalára merőlegesen a cél és a kamera között helyezhet el.
Eltünteti a hátsó vágósík mögött elhelyezkedő objektumokat.
A kamera és az első vágósík közötti objektumokat eltünteti.
Kikapcsolja az elülső és a hátsó vágósíkot. Ha a perspektivikus nézet be van kapcsolva, akkor az elülső vágósík bekapcsolva marad a kamera helyén.
A megjelenítés segítéséhez eltakarja a takart vonalakat a kiválasztott objektumon. A körök, szilárdtestek, nyomvonalak, lemezek, széles vonalláncszakaszok, 3D lapok, poligonhálók és a nullától eltérő vastagságú objektumok kihúzott élei átlátszatlan, más objektumokat elrejtő elemnek számítanak. Ez a takartvonalas elrejtés gyorsabb, mint amit a TAKAR parancs végez, de ez nem nyomtatható.
Kikapcsolja a perspektivikus nézetet. A Táv beállítás átvált perspektivikus nézetre.
Visszafordítja az utolsó DNÉZET művelet hatását. Több DNÉZET parancsot vonhat vissza.