Koordinátamegadás dinamikus adatbevitellel

Előfordult már, hogy megpróbált beírni egy koordinátaértéket, és váratlan eredményt kapott? Valószínűleg dolgozott már koordinátákkal, hiszen ezek az objektumok létrehozására és módosítására szolgáló legtöbb AutoCAD-parancshoz szükséges alapvető információk. Ez a cikk a koordináták megadásával és a dinamikus adatbevitel koordinátamegadásra gyakorolt hatásával foglalkozik.

Megjegyzés: A videó nem tartalmaz hanganyagot vagy feliratozást.
Megjegyzés: A lépések, képek és videók kissé eltérhetnek az Ön termékverziójában látottaktól.

Az AutoCAD a következő koordinátaérték-típusokat fogadja el:

E koordinátaérték-típusok megadásának módja a következő két tényezőtől függ:

Mi az a dinamikus adatbevitel?

A koordinátamegadás kifejtése előtt beszélnünk kell a dinamikus adatbevitelről. A dinamikus adatbevitel egy olyan funkció, amellyel koordináta-, hossz- és szögértékeket adhat meg a szálkereszt közelében, szöveges karakterláncokkal és parancsopciókkal.

Parancs indításakor, ha a dinamikus adatbevitel engedélyezve van, az aktuális parancs fő promptja megismétlődik a szálkereszt közelében, számos adatbevitelt fogadó eszköztippel együtt. Ha például a KÖR parancsot futtatja, az AutoCAD koordinátaértéket kér a kör középpontjának meghatározásához.



A következő lépésekkel egy olyan kört rajzolhat dinamikus adatbevitellel, amelynek a 3.5,5 koordinátánál van a középpontja, és 1,25 egységnyi a sugara:

Lépések Eredmények
  1. Indítsa el a KÖR parancsot. Keres

    Az AutoCAD a kör középpontját jelölő koordinátaértéket kéri. Három eszköztipp jelenik meg, és az X koordinátaértékhez tartozó, második eszköztipp van fókuszban.

  1. A második eszköztippbe írja be a 3,5 értéket, majd egy vesszőt.

    A fókusz a harmadik eszköztippre vált, amely az Y koordinátaértékhez tartozik.

  1. A harmadik eszköztippbe írja be az 5 értéket, majd nyomja le az Enter billentyűt.

    A program a 3.5,5 abszolút koordinátaértéket használja a kör középpontjaként, és a dinamikus adatbeviteli eszköztippben megjelenik a KÖR parancs következő promptja.

    Megjegyzés: Ahelyett, hogy az Enter billentyű lenyomásával adna meg egy 2D koordinátaértéket, egy vesszőt követően beírhatott volna egy számot a Z koordinátaértékhez.
  1. Az eszköztippbe írja be az 1,25 értéket a kör sugarának megadásához, majd nyomja le az Enter billentyűt.

    A program 1,25 egység sugarú kört rajzol, amelynek középpontja a 3.5,5 koordináta.

Az előző példában a következő három lehetőség közül választhatott volna az Adja meg a kör sugarát promptnál:

Amikor a program a kör sugarát kérte, észrevette a lefelé mutató nyíl ikont az eszköztipp végén?

Ez az ikon azt jelzi, hogy további lehetőségek érhetők el. Amikor a program a sugarat kéri, a le nyílbillentyűre kattintva vagy azt lenyomva megjelenik egy menü az Átmérő lehetőséggel. Az Átmérő lehetőséget választva a sugárérték helyett megadhatja a kör átmérőjét. Amikor megjelenik a menü, a le és a fel nyílbillentyűkkel vagy a mutatóeszközzel válthat az elérhető lehetőségek között.



A dinamikus adatbevitel be- vagy kikapcsolása

A dinamikus adatbevitel alapértelmezés szerint be van kapcsolva, és az állapotsoron lévő Dinamikus adatbevitel ikonra () kattintva vagy az F12 billentyű lenyomásával kapcsolható be vagy ki. Ha be van kapcsolva, a Dinamikus adatbevitel ikonnak kék háttérrel ( Keres) kell megjelennie.

Megjegyzés: Ha a Dinamikus adatbevitel ikon nem jelenik meg az állapotsoron, kattintson az állapotsor jobb szélén a Testreszabás ( Keres) > Dinamikus adatbevitel elemre.

Koordinátaértékek megadása dinamikus adatbevitellel

Dinamikus adatbevitel használatakor a program eltérő beállítás hiányában a parancs esetében megadott első koordinátaértéket tekinti abszolútnak.

Az alábbi szakasz azt ismerteti, hogyan adhat meg koordinátaértékeket a dinamikus adatbeviteli eszköztippekben:

Megjegyzés: A parancssori ablak parancspromptjában a koordinátaértékek közvetlen megadása kissé eltér attól, amikor a dinamikus adatbeviteli eszköztippekbe ír be koordinátaértékeket. Ha abszolút értéket szeretne megadni a parancspromptban, nem kell a # előtagot használnia, és eltérő beállítás hiányában a program minden megadott koordinátaértéket abszolútnak tekint.

Ebben a gyakorlatban úgy rajzol téglalapot vonalszakaszokkal, hogy abszolút, relatív és poláris koordinátákat ad meg dinamikus adatbevitellel.

Lépések Eredmények
  1. A szalagon kattintson a Kezdőlap > Rajz panel > Vonal elemre. Keres

    Elindul a VONAL parancs.

  1. Az Adja meg az első pontot promptban írja be a #22.5,30 értéket.

    Ez az aktuális munkasík 22.5,30 abszolút koordinátájában határozza meg a vonal első pontját.

  1. Az Adja meg a következő pontot promptban írja be a 22,0 értéket.

    Ezzel az első ponthoz képest az X tengely mentén 22 egységre, az Y tengely mentén pedig 0 egységre lévő pontot határoz meg, 22 egység hosszúságú vízszintes vonalat eredményezve.

    Megjegyzés: Ha a program nem rajzol vízszintes vonalat, írja be a v karaktert az előző vonalszakasz visszavonásához, majd írja be a @22,0 értéket. További információt a dinamikus adatbevitel vezérlését ismertető szakaszban talál.
  1. Az Adja meg a következő pontot promptban írja be a 6<90 értéket.

    Ezzel az előző ponttól 6 egységre lévő pontot határoz meg az X tengelyhez képest 90 fokos szögben, 6 egység hosszúságú függőleges vonalat eredményezve.

    Megjegyzés: Ha a -6 értéket írta volna be, a függőleges vonal az X tengelyhez képest 90 fokos szögben lefelé lett volna megrajzolva.
  1. Az Adja meg a következő pontot promptban írja be a #22.5,36 értéket.

    Ezzel a 22.5,36 abszolút koordinátát határozza meg, amely az Y tengelyen az eredeti pont felett 6 egységgel helyezkedik el, 22 egység hosszúságú vízszintes vonalat eredményezve.

  1. Az Adja meg a következő pontot promptban írja be a c karaktert a téglalap bezárásához és az utolsó szakasz megrajzolásához az elsőként megadott pontig.

    Az eredményül kapott téglalapnak a 22.5,30 koordinátánál kell kezdődnie, illetve 22 egység hosszúnak és 6 egység szélesnek kell lennie.

Tippek a koordináták megadásához

A dinamikus adatbevitel vezérlése

Alapértelmezés szerint a második vagy a következő pont koordinátamegadása az előzőleg megadott ponthoz viszonyítva történik, és a dinamikus adatbeviteli eszköztippek csak akkor jelennek meg, ha egy parancs aktív. A dinamikus adatbevitel beállításainak módosításával a következőket vezérelheti:

A dinamikus adatbevitel beállításai a Rajzbeállítások párbeszédpanel Dinamikus adatbevitel lapján találhatók (RAJZBEÁLL parancs). A Rajzbeállítások párbeszédpanel Dinamikus adatbevitel lapját a következők valamelyikének végrehajtásával jelenítheti meg:



Alább láthatja a Rajzbeállítások párbeszédpanel Dinamikus adatbevitel lapján szereplő beállítások áttekintését:

A Mutatóbevitel területen elérhető beállítások hatással vannak a koordinátaértékek megadásának módjára, amikor a dinamikus adatbevitel aktív. Kattintson a Beállítások elemre a Mutatóbevitel beállításai párbeszédpanel megnyitásához.



A Mutatóbevitel beállításai párbeszédpanelen vezérelheti, hogy milyen formátumban kell megadni a második vagy a következő pontot a dinamikus adatbevitel használatakor. Az alapértelmezett formátumbeállítások: Poláris formátum és Relatív koordináták. Ha a Relatív koordináták beállítást adja meg, nem kell beírnia a @ karaktert a parancsok esetében a második vagy következő koordinátaérték megadása előtt.

A Láthatóság beállítás azt vezérli, hogy mikor jelenjenek meg a dinamikus adatbeviteli eszköztippek. Alapértelmezés szerint csak akkor jelennek meg, ha egy parancs aktív.

Tippek a dinamikus adatbeviteli eszköztippek megjelenítéséhez

Parancs Leírás
RAJZBEÁLL Beállítja a hálót és a rasztert, a poláris és a tárgyraszterkövetést, a tárgyraszter módokat, a dinamikus adatbevitelt és a gyorstulajdonságokat.
Rendszerváltozó Leírás Alapértelmezett érték Mentés helye
DYNDIGRIP Azt vezérli, hogy a fogókkal végzett szerkesztési műveletek során mely dinamikus méretek jelenjenek meg. 31 Beállításjegyzék
DYNDIVIS Azt vezérli, hogy a fogókkal végzett szerkesztési műveletek során hány dinamikus méret jelenjen meg. 1 Beállításjegyzék
DYNINFOTIPS Azt vezérli, hogy a Shift és Ctrl billentyűk használatáról megjelenjenek-e tippek, amikor fogókkal végez szerkesztést. 1 Beállításjegyzék
DYNMODE A Dinamikus adatbevitel funkciót kapcsolja be és ki. 3 Beállításjegyzék
DYNPICOORDS Azt adja meg, hogy a mutatóeszköz segítségével végzett bevitel a relatív vagy az abszolút formátumú koordinátákat használja-e. 0 Beállításjegyzék
DYNPIFORMAT Azt adja meg, hogy a mutatóeszköz segítségével végzett bevitel a poláris vagy a Descartes-koordinátákat használja-e. 0 Beállításjegyzék
DYNPIVIS Azt adja meg, hogy mikor jelenjen meg a mutatóeszköz segítségével végzett bevitel. 1 Beállításjegyzék
DYNPROMPT A dinamikus adatbeviteli eszköztippek promptjainak megjelenítését vezérli. 1 Beállításjegyzék
DYNTOOLTIPS Azt vezérli, hogy az eszköztippek megjelenítési beállításai mely eszköztippekre legyenek hatással. 1 Beállításjegyzék

Koordinátaértékek szükségesek az objektumok pontos elhelyezéséhez a tervekben. Remélhetőleg amikor legközelebb koordinátaértéket kell megadnia, a jelen cikkben tanultak segítségével el fogja tudni kerülni a korábbi problémákat.