Előfordul, hogy többször is meg kell ismételnie ugyanazt a parancssort, amikor egy rajzon dolgozik? Előfordulhat, hogy
Címpecsétet kell beillesztenie és fóliákat kell megadnia a kezdeti rajzbeállítási folyamat részeként.
Ugyanazt a lépéssorozatot kell végrehajtania az ügyfélrajzok letisztázásához.
Régebbi rajzokban meghatározott CAD-szabványokat kell frissítenie.
Ahelyett, hogy az adott parancssort az AutoCAD felhasználói felületéről futtatná, használhat parancsfájlokat is a parancssorok végrehajtásához, amelyek ugyanazon bemeneten alapulnak. A parancsfájl meghatározása egyszerű szöveges fájl történik, SCR kiterjesztéssel.
Megjegyzés: A videó nem tartalmaz hanganyagot vagy feliratozást.
Megjegyzés: A lépések, képek és videók kissé eltérhetnek az Ön termékverziójában látottaktól.
A parancsokkal és rendszerváltozókkal kapcsolatos tudás felhasználása
A parancsfájlok lehetővé teszik az ismétlődő feladatok automatizálását a parancsokkal és rendszerváltozókkal kapcsolatos tudás révén. Ahelyett, hogy az AutoCAD felhasználói felületéről indítana egy parancsot, majd a parancspromptban adna meg egy értéket vagy beállítást, egyszerű szöveges fájlban is megadhatja és tárolhatja a parancssort, például a Jegyzettömb alkalmazás használatával.
Alább egy olyan parancssorra látható példa, amely úgy illeszt be egy tblk nevű blokkot, ahogy azt a parancspromptban megadhatta:
Command: -INSERT
Enter block name or [?] <tblk>: tblk
Units: Inches Conversion: 1.0000
Specify insertion point or [Basepoint/Scale/X/Y/Z/Rotate/Explode/REpeat]: 0,0
Enter X scale factor, specify opposite corner, or [Corner/XYZ] <1>: 48
Enter Y scale factor <use X scale factor>: 48
Specify rotation angle <0>: 0
Az alábbiakban az látható, hogyan nézhet ki az előző parancssor egy parancsfájlban:
-INSERT
tblk
0,0
48
48
0
A legtöbb parancssor a parancsfájl egyetlen sorában is elhelyezhető:
-INSERT tblk 0,0 48 48 0
Parancsfájl létrehozása
Mielőtt létrehozna egy parancsfájlt, tisztában kell lennie a következőkkel:
A parancsfájlokban a szóköz általában az Enter megnyomásának felel meg, akárcsak a Szóköz billentyű megnyomása a parancspromptban a beállítások és értékek megadásakor.
Megjegyzés: Ha egy parancsban engedélyezve vannak a szóközt tartalmazó karakterláncok (például fólia- vagy stílusnevek), akkor a program a szóközt a karakterlánc egyik karaktereként értelmezi, nem pedig az Enter billentyű lenyomásaként. Ha egy karakterlánc szóközt tartalmaz, a karakterláncot dupla idézőjelek közé kell tenni. Például amikor megadjuk egy új fólia nevét („Címpecsét”) a -FÓLIA paranccsal.
A parancsfájlokban a sorvégjelölők az Enter billentyű lenyomásával egyenértékűek.
A parancsfájloknak mindig egy üres sorral kell végződniük, hogy biztosan megtörténjen az utolsó sor kiértékelése.
Kerülje a párbeszédpaneleket megjelenítő parancsokat, helyettük használja a parancsok alternatív parancssori megfelelőjét, amely kötőjellel kezdődik. Használja például a -FÓLIA és a -BEILL parancsokat a FÓLIA és a BEILL helyett.
Tipp: Mielőtt létrehozna egy parancsfájlt, érdemes az AutoCAD parancspromptjába beírni a parancsokat, beállításokat és értékeket, és így ellenőrizni, hogy a megfelelő sorrendben vannak-e. Ez lehetővé teszi továbbá a parancselőzmények kimásolását a parancsablakból, majd beillesztését a Jegyzettömb alkalmazásba.
A beillesztést követően eltávolítható minden kérdés és üzenet, hogy csak a szükséges parancsok és bevitelek maradjanak meg.
Az alábbi lépésekkel létrehozható egy parancsfájl a következőkhöz:
Létrehoz egy title_block nevű fóliát
Rajzol egy 828 x 552 egység méretű téglalapot
Megadja a futó tárgyrasztereknél a Végpont, Felezőpont és Középpont beállításokat
Engedélyezi az Orto módot és letiltja a Háló módot
Írja be a „notepad” kifejezést az AutoCAD parancspromptjába, majd nyomja le kétszer az Enter billentyűt.
Megnyílik a Jegyzettömb alkalmazás egy üres dokumentummal.
A Jegyzettömb alkalmazásban gépelje be a következő szöveget, nyomja le az Enter billentyűt minden sor végén, és ügyeljen arra, hogy az utolsó sor után legyen még egy üres sor.
Megjegyzés: Itt a -FÓLIA parancs után kell egy üres sornak lennie, mivel a parancsból való teljes kilépéshez kétszer kell lenyomni az Enter billentyűt.
-LAYER m title_block c 6 title_block
RECTANG 0,0 828,552
OSMODE 35
ORTHOMODE 1
GRIDMODE 0
ZOOM E
Megjegyzés: A gyakorlatban a téglalap megrajzolása helyett egy címpecsétet fog beilleszteni a -BEILL paranccsal, az előző szakaszban bemutatott módon.
A menüsoron kattintson a Fájl > Mentés másként elemre.
A Mentés másként párbeszédpanelen lépjen a Dokumentumok mappába.
A Fájlnév szövegmezőben jelölje ki az alapértelmezett szöveget, majd írja be helyette a drawing_setup.scr nevet.
Kattintson a Fájl típusa: legördülő listára, majd válassza a következő lehetőséget: Minden fájl (*.*).
Kattintson a Mentés gombra.
Tipp: A parancsfájlok tartalmazhatnak megjegyzéseket. A parancsfájlokban elhelyezett megjegyzések pontosvessző karakterrel kezdődnek, az AutoCAD pedig figyelmen kívül hagy mindent, ami a pontosvesszőtől jobbra található.
; Creates a new layer
-LAYER m title_block c 6 title_block
; Draws a rectangle
RECTANG 0,0 828,552
…
Parancsfájlok kezelése
A parancsfájlok bármely mappából futtathatók, de ajánlott a parancsfájlokat egy megosztott mappában tárolni, amely az AutoCAD Támogatási fájlok keresési útvonala beállítása részeként van megadva. Ez biztosítja, hogy a parancsfájlok tárolása a többi egyéni fájllal együtt történik, így mindenki számára egyszerűbbé válik a futtatásuk.
Megjegyzés: Az AutoCAD Támogatási fájlok keresési útvonala beállításának mappái a Beállítások párbeszédpanel Fájlok lapján kezelhetők (az OPCIÓK paranccsal). További információk a mappák hozzáadásáról az AutoCAD Támogatási fájlok keresési útvonala beállításához: Támogatási fájlok keresési útvonalainak módosítása.
Parancsfájl futtatása egy rajzban
Miután létrehoztunk egy parancsfájlt, az FKÖNYV paranccsal lehet futtatni az AutoCAD-ben.
Az alábbi lépések bemutatják, hogyan futtatható a drawing_setup.scr fájl, amelyet korábban, a Parancsfájl létrehozása szakaszban hoztunk létre:
Hozzon létre egy új rajzot.
A szalagon kattintson a Kezelés lap > Alkalmazások panel > Parancsfájl futtatása elemre. Keres
A Parancsfájl kiválasztása párbeszédpanelen keresse meg és válassza ki a drawing_setup.scr fájlt.
Kattintson a Megnyitás gombra.
Figyelje meg, hogy a rajz most egy 828 x 552 egység méretű téglalapot jelenít meg a title_block fólián. Emellett az állapotsoron látható, hogy a három futó tárgyraszter engedélyezve van, az Orto mód szintén engedélyezve van, a Háló mód pedig le van tiltva.
A FKÖNYV parancson kívül a parancsfájlok az alábbi módszerekkel is futtathatók:
Áthúzás egy rajzablakba (csak Windows rendszeren)
Asztali parancsikonok/aliasok használata esetén a /b (Windows) vagy -b (Mac OS) parancssori kapcsolóval
Az FKÖNYV paranccsal létrehozhat egy makrót egy adott parancsfájl futtatásához a szalag valamelyik gombjával. Az alábbiakban az látható, hogyan nézhet ki egy olyan makró, amely elindítja az FKÖNYV parancsot és futtatja a drawing_setup.scr nevű parancsfájlt:
Időnként előfordulhat, hogy egy parancsfájlt több rajzfájlban szeretnénk futtatni, például amikor módosítanunk kell a CAD-szabványokat, vagy rajzletisztázási műveleteket kell elvégeznünk. Ilyenkor megnyithatjuk az egyes rajzokat, és mindegyikben futtathatjuk a kívánt parancsfájlt, de hatékonyabb, ha az AutoCAD ScriptPro segédprogramot használjuk. A ScriptPro egy csak Windows rendszeren elérhető segédprogram, amely lehetővé teszi a parancsfájl futtatását a kiválasztott rajzfájlokban.
Megjegyzés: A ScriptPro az AutoCAD LT esetén nem érhető el.
Megjegyzés: A ScriptPro telepítéséhez rendszergazdai jogosultság szükséges.
Az alábbi lépések bemutatják, hogyan használható a ScriptPro a letöltést és telepítést követően:
Windows rendszeren kattintson a Start menü > Autodesk > ScriptPro.exe elemre.
Ekkor megjelenik a ScriptPro ablaka.
A ScriptPro List (Lista) paneljén kattintson a Wizard (Varázsló) elemre.
A ScriptPro varázslójának 1. lépésében kattintson a Browse (Tallózás) gombra, és adja meg azt a parancsfájlt, amelyet futtatni kíván a kiválasztott rajzokban.
A 2. lépésben kattintson az Add (Hozzáadás) elemre. Keresse meg és jelölje ki a hozzáadni kívánt rajzo(ka)t, majd kattintson az Open (Megnyitás) elemre.
Megjegyzés: Ha az összes kiválasztani kívánt rajz egyetlen mappában található, kattintson az Add from Folder (Hozzáadás mappából) elemre, és válassza ki azt a mappát, amelyben azok a rajzfájlok találhatók, amelyekben futtatni kívánja a parancsfájlt.
A 3. lépésben válassza ki az AutoCAD telepített verzióját.
Tipp: Az alkalmazásverziók listájában szereplő accoreconsole.exe fájl lehetővé teszi a ScriptPro futtatását az AutoCAD egy példányával a háttérben. Ezzel csökkenthető az összes kiválasztott rajz feldolgozásához szükséges idő.
Kattintson a Befejezés gombra.
Opcionálisan kattinthat a Save As (Mentés másként) parancsra is, és megadhat egy helyet és fájlnevet a rajzlistafájl számára.
A rajzlistafájl lehetővé teszi a kiválasztott rajzfájlok újbóli betöltését a ScriptPro eszközbe, ha újra szükség van a parancsfájlt futtatására.
A Run (Futtatás) területen kattintson a Checked (Megjelölve) elemre.
A ScriptPro elkezdi feldolgozni az összes megjelölt rajzot, és a folyamat előrehaladásának megfelelően frissíti a Status (Állapot) oszlopot.
Ha a ScriptPro végzett, felkéri Önt a létrehozott naplófájl áttekintésére. Kattintson a Yes (Igen) vagy a No (Nem) lehetőségre a fájl megtekintéséhez.
Megjegyzés: Ha egy vagy több rajz esetében sikertelen volt a futtatás, a ScriptPro használatával kapcsolatos tippeket ismertető szakaszban találhat néhány ötletet a probléma elhárításához.
Tippek a ScriptPro használatához
Megjegyzés: A ScriptPro az AutoCAD LT esetén nem érhető el.
Bár a ScriptPro csak egyetlen parancsfájl kiválasztását teszi lehetővé, de az AutoCAD 2016-tól kezdődően egy másik parancsfájl is meghívható a PFÁJLHÍVÁS parancs használatával. Ez lehetővé teszi több parancsfájl futtatását a kiválasztott rajzokban a ScriptPro használatával úgy, hogy nem kell többször futtatni a segédprogramot.
Ha a ScriptPro futtatása valamelyik rajz esetében meghiúsul, akkor előfordulhat, hogy növelni kell a késleltetési időt, hogy az AutoCAD mennyit várakozzon, mielőtt a parancsfájlt végrehajtaná. Ez akkor fordulhat elő, ha a rajzok xrefeket vagy más, külső referenciákkal ellátott fájlokat tartalmaznak. A ScriptPro Options (Beállítások) területén kattintson a Settings (Beállítások) elemre. Ezután a Settings (Beállítások) párbeszédpanelen növelje a Delay During Process (seconds) (Késleltetés a folyamat közben (másodperc)) értéket a csúszka jobbra húzásával.
Ha a parancsfájl nem a várt módon fut, a ScriptPro Settings (Beállítások) területén engedélyezheti a Run the Tool in Diagnostic Mode (Eszköz futtatása diagnosztikai módban) beállítást. Ez a beállítás lehetővé teszi a parancsok teljes naplózását, amiből kiderülhet, hogy a parancsfájl milyen hibába ütközik. E beállítás helyével kapcsolatban lásd az előző képet.
Letiltja a fájlnavigálási párbeszédpanelek megjelenítését.
1
Beállításjegyzék
A parancsfájlok segítségével csökkenthető a hibák száma, illetve leegyszerűsíthetők az ismétlődő munkafolyamatok. Remélhetőleg amikor legközelebb azt látja, hogy különböző rajzokban ugyanazt a parancssort kell futtatnia, akkor a jelen cikkből tanultak segítségével létre tud majd hozni egy parancsfájlt, amely segít a feladat elvégzésében.