Kislexikon

1. távcsőállás

Egy olyan szögmérési módszer, ahol a távcső nincs átfordítva. Közvetlennek is nevezik.

2. távcsőállás

Egy olyan szögmérési módszer, ahol a távcső át van fordítva. Nevezik megfordítottnak vagy indirektnek is.

2D vonallánc

Vonallánc, melynek összes töréspontja azonos magasságon van.

3D lap

A 3D lap olyan AutoCAD objektum, amely egy 3 vagy 4 oldalú terület felületét képviseli, ahol potenciálisan minden egyes töréspont eltérő magasságon helyezkedik el. A TIN-ek (Háromszögelt szabálytalan hálózatok) is megtekinthetők 3D lapokként. Az ÁRNYALÁS parancs segítségével árnyalhatja a 3D lapokat. A RENDERELÉS parancs segítségével renderelheti a 3D lapokat. Lásd még: TIN.

3D vonallánc

Különböző magasságon elhelyezkedő töréspontokkal rendelkező vonallánc.

A

Esés változása.

AASHTO

American Association of State Highway and Transportation Officials (Állami Autópálya és Szállítási Tisztviselők Amerikai Szövetsége).

adatgyűjtő

Egy eszköz, amelyet a földmérők a terepen összegyűjtött megfigyelési adatok automatikus rögzítésére használnak. A nyers földmérési adatokat ezután letöltik és konvertálják egy mérési jegyzőkönyvfájlba, amely Survey parancsnyelv formátumban készült, vagy egy LandXML fájlba, amely a földmérési adatok leírására a LandXML sémát használja. A földmérők ezután importálhatják ezt a fájlt, hogy az adatbázisban pontokat, a rajzban pedig alakzatokat hozzanak létre.

adathivatkozás

Olyan objektum, amely létrehozhat egy rajzok közötti adatreferenciát a projektekben. Az adathivatkozások nem használhatók Vault projektekkel.

adatreferencia

Egy másik rajzból származó objektum csak olvasható másolata. Az objektum, amelyre hivatkozik, több rajzban használható, és helyi szinten stilizálható. Ha az objektum hivatalos másolata frissül, a rá hivatkozó rajzok erről értesítést kapnak, és lehetőség van a helyi másolat frissítésére. Az Autodesk Civil 3D programban két adathivatkozás típus használható: az adathivatkozás és a Vault hivatkozás. Mindkét típus hivatkozhat felületekre, nyomvonalakra, hossz-szelvényekre, csőhálózatokra és nézetkeretcsoportokra.

ÁE

ÁÍE metszéspont. Lásd: átmenetiívből érintőbe.

ÁE

Érintő-átmenetiív metszéspontja.

ÁÍE

(ST) Átmenetiív és érintő találkozási pontja.

ÁÍ-Í

Átmenetiív-ív metszéspontja. Lásd: átmenetiívből ívbe.

alakkódok

Szabványos kódok, amelyek meghatározzák az alkotóelemekben használt alakok megjelenítését és működését.

alakzat

Egy olyan vonalas rajz, amely automatikusan létrejön a rajzban az alakzatokat adatait tartalmazó mérési jegyzőkönyv importálásakor. A földmérési alakzatokkal kapcsolatos Autodesk Civil 3D parancsok használatakor is létrejön. Az alakzatelőtagok használatával meghatározhatja azt a fóliát, amelyre az alakzatok kerülnek.

alakzatelőtag

Az alakzat nevének első része alapján a program az alakzatokat automatikusan a felhasználó által meghatározott fóliákra helyezi el. Az EP alakzatelőtag például az EP, EP1, EP2 és EPL alakzatokat ugyanarra a fóliára helyezi el. Az alakzatelőtagok és leírókulcsok együttes használatával nagymértékben automatizálhatja a megfelelően szervezett helyszínrajz elkészítését.

alapfelületen

Egy létező terep, vagy nem kifejlesztett terep. Térfogatfelületek létrehozásakor adható meg. Lásd még: viszonyítási felület.

alapkontúr

Az az objektum, amelyre a rézsűtervezési kritériumokat alkalmazzák. Az alapkontúr nyílt vagy zárt, 2D vagy 3D mértani alakzat, amely vezérlővonal, telekvonal vagy földmérési alakzat objektumként szerepel a rajzban. Lásd még: vezérlővonal.

alapkontúr töréspontjai

Valamely alapkontúr szakaszait meghatározó végpontok, amelyeket az első szakasz kezdő töréspontjának XYZ koordinátákkal megadott helye és a szelvény határoz meg.

alapszint (dátum)

Egy hivatkozási érték. Minden egyes magasság vagy koordináta ehhez az értékhez viszonyítva van megadva. Földmérésnél két adat (vízszintes és függőleges) használható.

A globális koordináta-rendszereknél az alapszint az ellipszoid információra és a Föld felületén való elhelyezkedés meghatározási technikáira vonatkozik. Az ellipszoid egy alapszint definíció része.

alkalmazott vasúti túlemelés

A teljes mennyiség (mm-ben vagy hüvelykben), amellyel a sínek meg vannak emelve vagy le vannak süllyesztve egy kanyarban.

alkatrész-katalógus

Olyan XML-fájl, amely a csőhálózatokban használt csövek és szerkezet-objektumok háromdimenziós, parametrikus alakzatainak definícióit tartalmazza.

Alkatrészkészítő

Parametrikus modellező eszköz, amelynek használatával a csőhálózat alkatrész-katalógusokban található csőhálózati alkatrészek (csövek és műtárgyak) létrehozhatók és módosíthatók.

alkatrészlista

Csőhálózatok hivatkozáskészlete (csövek és műtárgyak), amelyek alakja az alkatrész-katalógusnak nevezett katalógusban van meghatározva.

alkotóelem

AutoCAD rajzi objektum (AECCSubassembly), amely egy nyomterv-keresztszelvény komponensének geometriáját határozza meg. Az Autodesk Civil 3D eszközpaletta és eszközkatalógus számos előre beállított alkotóelemet tartalmaz, például forgalmi sávokat, szegélyeket, padkákat vagy árkokat.

angol hold

Földmérték: 160 négyzetrod; 4840 négyzetyard; 43 560 négyzetláb.

anyagnyerőhely

Egy szelvénynél, a nyomvonal mentén létrehozott hely, amely anyagot biztosít a földmozgatási görbe kitöltéséhez. Lásd még: lerakási helyszín.

AREMA

American Railway Engineering and Maintenance-of-way Association.

ÁSP

Fordított átmenetiív-érintő.

átfedés

Út- vagy vasúttervezésben az a körülmény, amikor egy ív túlemelésének vagy vasúti túlemelésének átmeneti tartománya az előző ívben kezdődik.

átfolyási cél

A csőhálózat egy, a felhasználó által azonosított része, amely az oda átirányítani kívánt átfolyások céljaként működik.

átforgatási szabály

A sokszögelések kiegyenlítésének egyik módszere, amely feltételezi, hogy a záróhibában nagyobb szerepet játszik a mért távolság, mint a mért szögek. A korrekciók aránya megfelel a sokszögelés szárszélességének és kiindulási pontjának, és az egész sokszögelés szélességének és kiindulási pontjának összegének arányával. Az Átforgatási szabály beállítást akkor használja, ha feltételezi, hogy a záróhibát elsősorban a mért távolság pontatlansága, és nem a szögek pontatlansága okozza.

áthaladási pont

Vonal vagy ív útvonalán elhelyezkedő pont, melyet gyakran nyomvonal meghatározására használnak. Egy íven elhelyezett áthaladási pontot fogóként is lehet használni, az ív helyzetének változtatásánál. Bárhogyan is szerkeszti a nyomvonalat, geometriájának át kell haladnia az áthaladási ponton.

átmenetiív

Lásd: klotoid átmenetiív, kosár-átmenetiív, egyszerű átmenetiív.

átmeneti tartomány

A vezérelt tartományok összesimulását biztosító rézsű egy területe. Az átmeneti tartomány nem rendelkezik tervezési kritériummal.

átrendezett szöveg

Ha egy feliratot eredeti helyzetéből elhúzunk, lehetőség van a feliratszöveget újrarendezni, a szövegkihúzás, szövegmagasság, szöveghossz, és keretekkel való viszony beállítások megadásával.

ÁV=IE pont

(ÁÍ-Í) Átmenetiív és ív találkozási pontja.

ÁVE

Átmenetiív-átmenetiív metszéspontja.

ÁVE_LRB:L

Egyszerű átmenetiív nagy sugara az elején.

ÁVE_LRE: SZELV

Egyszerű átmenetiív nagy sugara a végén.

ÁVE_SRB:L

Egyszerű átmenetiív kis sugara az elején.

ÁVE_SRE:SZELV

Egyszerű átmenetiív kis sugara a végén.

azimut

Hivatkozási meridiántól mért, az óramutató járásával megegyező irányú szög. Északi azimutnak is nevezik. 0-tól 360 fokig terjedhet. A negatív azimut értékeket a program az óramutató járásával megegyező irányú azimuttá konvertálja.

bázisvonal

Lásd: alapterület.

BC:L

Ív kezdete.

beállás

A Földmérés adatbázisban meghatározott műszerbeállások.

beállítások

Objektumra alkalmazott tulajdonságok és stílusok gyűjteménye.

Beállítások lap

Az Eszköztár azon része, ahonnan a különböző típusú objektumok, valamint objektumfeliratok és táblázatok elérhetőek. Lásd még: Kereső lap.

belső leírás

Egy pont eredeti leírása, a leírókulcs-megfeleltetések előtt. Gyakran megfelel a geodéta által, a mezőbe bevitt pontleírásnak.

belső szelvényszám

Nyomvonal formázott vagy formázás nélküli szelvényértéke, amely nem veszi figyelembe a nyomvonalra alkalmazott hibaszelvényeket.

bemenő

A definiált irány útvonala mentén csökkenő ívsugárral rendelkező átmenetiív.

bevágásrézsű

Ez a rézsű akkor jön létre, ha az alapkontúr a jelenlegi terepvonal alá esik. Az eredményként létrejövő az eredeti terephez illeszkedő rézsűt ilyenkor bevágásrézsűnek nevezzük, mert a meglévő talaj bevágást igényel a kivitelezés során.

BFC

Teljes vasúti túlemelés kezdete

BFS

Teljes túlemelés kezdete.

Blokk

Egy beállítás, amely azt határozza meg, hogy egy objektum összetevőjének át kell vennie az objektummal vagy az őt tartalmazó blokkal társított szín- és vonaltípusokat.

BLR

Sín kezdő szintje

BNC

Normál szelvény kezdete.

BNS

Normál padka kezdete.

BP

Nyomvonalkezdet.

BP:STA

Nyomvonal kezdőpontja.

BVC

Magassági érintő és lekerekítés metszéspontja.

BVCE

Magassági érintő és lekerekítés metszéspontjának magassága.

BVCS

Magassági érintő és lekerekítés metszéspontjának szelvénye.

BVP

Hossz-szelvénykezdet.

cél

A rézsűtervezési kritériumok összetevője, amely meghatározza a rézsű által közrefogott objektumokat. Cél lehet egy felület, egy abszolút magasság, egy relatív magasság, vagy távolság.

COGO

Koordináta-geometria.

COGO pontok

A pont-létrehozás vagy pont-importálás segítségével létrehozott pontobjektumok. A COGO pontokra ebben a dokumentációs anyagban egyszerűen mint „pontokra” hivatkozunk. A ponthoz társított adatrészletekre, pl. a pont száma, északi és keleti tájolása, mint tulajdonságokra hivatkozunk. Lásd még: tulajdonságok.

Crandall-szabály

A sokszögelés kiegyenlítésének egyik módszere, amelyben a szöghiba egyenletesen oszlik el a sokszögelésben, és a sokszögelés minden változása a sokszögelés távolságmódosításának eredménye. Az egyes szárak távolságának módosítása úgy történik, hogy a négyzetösszegük a lehető legkisebb legyen.

A korrekciók a záróhibának megfelelően történnek, feltételezve, hogy a záróhibák véletlenszerűek és normál eloszlásúak. Azt feltételezi, hogy minden szöghiba kiegyenlítése a kiegyenlítési folyamat előtt megtörtént.

CS

Ív-átmenetiív metszéspontja. Lásd még: ív-átmenetiív érintkezési pontja.

CS_LRB:L

Kosár-átmenetiív nagy sugara az elején.

CS_LRE:STA

Kosár-átmenetiív nagy sugara a végén.

CS_SRB:L

Kosár-átmenetiív kis sugara az elején.

CS_SRE:STA

Kosár-átmenetiív kis sugara a végén.

csillagászati azimut

Napirányzásokból vagy csillagirányzásokból származtatott azimut.

csillagirányzás

Azimut meghatározása csillag, és nem iránytű alapján.

csomóponti veszteség

Vagy csomóponti veszteség együtthatója. Csapadékelvezető rendszerekben használt hidraulikus tulajdonságérték, amely egy csőhálózatban számítható ki és definiálható. A csomópontokban fellépő energiaveszteséghez kapcsolódik. A numerikus értékhez nincsenek mértékegységek társítva, és automatikusan számítható ki vagy kézzel adható meg a Hydraflow Storm Sewers Extension alkalmazásban. A hidraulikus elemzés kisebb veszteségeinek kiszámítására használható.

Csökkenő

Csökkenő hibaszelvény.

csőhálózat

A csőhálózat objektum a cső objektumok és műtárgy objektumok egy csoportját fogja össze, amelyek a rajzban a csőhálózatot ábrázolják.

cső objektum

Objektumtípus, amely egy cső vizuális ábrázolására használható egy csőhálózatban. Alakja lehet körkörös, négyszögletes vagy tojásszelvényű.

Delaunay háromszögelés

TIN hálózatok létrehozásánál használt számítási mód. Meghatározott adatpontok mellett, a Delaunay háromszögelés egy vonalkészletet hoz létre, amelyben a vonalak egymás természetes szomszédaival vannak összekötve.

déli azimut

Az Egyenlítőtől délre lévő azimutok kijelölése az óramutató járásával megegyező irányban történik.

DEM

(Digitális domborzatmodell) Egy szintezési rend, amely egy szabályosan térközölt vízszintes hálóból származik.

domború lekerekítés

Hossz-szelvényben egy emelkedő vagy valamely ahhoz hasonló hely homorú részén lévő magassági lekerekítés, ahol az ívbe vezető esés nagyobb az ívből kivezető esésnél. Egy homorú lekerekítésben, a magassági sarokpont (MSP) az érintők esetén az ív felett van. Lásd még: homorú lekerekítés.

döféspont

Az a pont a földmozgatási görbén, amelynél a földmozgatás bevágásból töltésbe megy át. Ha a helyben mozgatást a döfésponttól mérjük, a legmagasabb pont (vagy a legalacsonyabb, ha a kiegyenlítési vonal alatt van) lesz a döféspont. Lásd még: kiegyenlítési vonal, földmozgatási vonal.

E

Bal.

Ea

Lásd: alkalmazott vasúti túlemelés.

EC:STA

Ív végpontja.

EDM

Elektromos távolságmérő műszerek, amelyek egy diszkrét jel átviteli idejét mérik, és ebből számítják a távolságot.

EDM eltolása

A távcső közepe és az EDM közepe közötti függőleges távolság. Az Autodesk Civil 3D ezt az értéket használja a távolság számítására.

Ee

Lásd: elméleti túlemelés.

EFC

Teljes vasúti túlemelés vége.

EFS

Teljes túlemelés vége.

Egyenes

Egyenes vonalszakasz, amely részét képezi egy vízszintes nyomvonalnak vagy hossz-szelvénynek. Az érintő távolságokat a két végpont közti vízszintes távolságként mérik.

egyensúlyi vasúti túlemelés

Egy sínpályán az a magasságkülönbség (mm-ben vagy hüvelykben) amelynél a függőleges kerékerő egyenlő mindkét sínen.

egyszerű átmenetiív

Egy végtelen sugár érintője és egy véges sugár íve közti egyenletes átmenetet biztosító átmenetiív. Lásd még: klotoid átmenetiív, kosár-átmenetiív.

ELC

Sín záró szintje.

elfoglalt pont

Egy sokszögeléshurok azon pontja, ahol a földmérési műszer van felállítva, és ahol a méréseket végzik.

elosztó idom

Egy elosztó idom (mint például egy T- vagy keresztidom) megosztja a nyomott csőhálózati áramlást két vagy több irányba.

előkert

Az eltolás távolsága a telek homlokvonali szakaszaitól az építési határvonalig.

előreirányzás

Egy olyan pont, amelynek magasságát vagy vízszintes helyét a műszerrel mérik.

előzési látótávolság

Távolság, amely a nem-osztott pályás úton haladó jármű és a szemből közeledő jármű között fennáll, abban a pillanatban, amikor a szemből jövő jármű a másik jármű vezetőjének látómezejébe érkezik. Ezt a távolságot függőleges homorú lekerekítések számítására használják.

elrendezési hossz-szelvény

Olyan hossz-szelvény objektum, amely a vízszintes nyomvonal vagy egyéb, a hossz-szelvény nézetet támogató lineáris jellemző mentén befejezett talajmagasságokat jelöli. Ez az adat jellegzetesen tervezett adat, amely nem előre létező forrásból származik, és a függőleges érintők olyan sorozatából áll, amelyek a magassági sarokpontokon (MSP) elhelyezkedő magassági lekerekítések által vannak összekötve. Ez a hossz-szelvény függőleges nyomvonalként és pálya hossz-szelvényként ismert.

ENC

Normál szelvény vége.

energiavonal

Olyan vonal egy csőhálózatban vagy csapadékelvezető rendszerben, amely a rendszerben rendelkezésre álló összenergiát ábrázolja (potenciális energia vagy statikus nyomásmagasság plusz kinetikus energia vagy sebesség-magasság).

ENS

Normál padka vége.

EP

Nyomvonalvég.

EP:STA

Nyomvonal végpontja.

építési határvonal

Egy zárt poligon, amely az egyes telekhatárelemek megfelelő elülső/oldalsó/hátsó kert távolsággal történt eltolásának és metszésének az eredménye. Az építési határvonalon kívülre eső terület általában azt a területet ábrázolja, amelyen maradandó műtárgyak nem engedélyezettek.

érintési pont

(ÉP) Az a pont, ahol az ív és az érintő metszi egymást.

esés

A talajdőlés jelentési módszere, amelyben a magasság változások a bejárt vízszintes távolság százalékos értékeként jelennek meg. Ha a talaj például egy lineáris egységet emelkedik, (méter vagy láb) valamely öt egységes vízszintes távolság fölé, akkor az esés 20% lesz. Lásd még: lejtés.

észak koordináta

A Kelet-Nyugat vonaltól északra lévő lineáris távolság, amely áthalad a háló kezdőpontján. Az XYZ koordináta-rendszerben az Y érték megfelelője.

Eszköztár ablak

Olyan ablak, amely a mérnöki adatokat objektumorientált formában jeleníti meg. Az Eszköztár ablak négy részre vagy lapra van felosztva: Kereső lap, Beállítások lap, Földmérés lap és Eszközkészlet lap.

Eu

Lásd: vasúti túlemelés hiány.

EV

Energiavonal.

EVC

Magassági lekerekítés és érintő metszéspontja.

EVCE

Magassági lekerekítés és érintő metszéspontjának magassága.

EVCS

Magassági lekerekítés és érintő metszéspontjának szelvénye.

EVP

Hossz-szelvényvég.

explicit metszéspont (SP)

Két rögzített érintő találkozási pontja, egy vízszintes nyomvonalon. Lásd még: sarokpont és számított SP.

fal törésvonala

Törésvonal, amely olyan felületalakzatokat ábrázol, mint például a torlófalak, szegélyek, hídfők stb.

fej- és lábléc

Hossz-szelvény nézet objektummal vagy keresztszelvénynézet objektummal társított grafikus keret. A fej-és lábléc a hossz-szelvény nézet vagy keresztszelvénynézet, továbbá az alap-nyomvonal feliratait tartalmazza. Egyes gyakori feliratozások tartalmazzák a magasságadatokat, a szelvényeket, és bevágási/töltési mélységeket.

felbontás

Görbék ábrázolása rövid vonalszakaszokkal.

felbontási szög

Az ívszakaszok mentén elhelyezkedő törésvonalak szögtávolságát határozza meg, például a sarokpontok körül. Felhasználható egy felület rézsűből történő létrehozására.

felbontási távolság

Az egyenes szakaszok mentén a rézsűhöz adott további törésvonalak távolságát határozza meg. Felhasználható egy felület rézsűből történő létrehozására.

felhasználói tulajdonság

Értékek pontokhoz vagy telkekhez történő hozzárendeléséhez a felhasználó által megadott tulajdonság. A pontok és telkek számos alapértelmezett tulajdonsággal rendelkeznek, de a felhasználói tulajdonságok segítségével szükség szerint megadhat egyéb tulajdonságokat is.

felhasználói tulajdonság osztályozása

A felhasználói tulajdonságok logikai kategóriákba történő csoportosításának módja.

feliratkészlet

Felirat-meghatározások gyűjteménye többszörös felirattípusokhoz mint pl. a szelvényfeliratok vagy geometriai pont feliratok. A nyomvonalszelvény feliratozását például főszelvény feliratokból, alszelvény feliratokból, valamint geometriai pont feliratokból lehet összeállítani.

felirat összetevő

Feliratstílus felépítésére használt szöveg, blokk, iránynyíl, vonal, vagy jel. A feliratstílusokat többszörös felirat összetevőből is fel lehet építeni.

felosztási pont

A hely, ahol két vezérlővonal keresztezi egymást, de amelyeknek nincs geometriapontja az adott helyen. Ezen pontok magasságát közvetlenül szerkesztheti.

felosztott hossz-szelvény

olyan hossz-szelvény nézet, amely kiegyenlített alapszinttel rendelkezik a szelvénynél, ahol egy vagy több hossz-szelvény túlnyúlik a széleken. Ez az állapot akkor történik, ha a felhasználó által definiált magasságú hossz-szelvény nézet nem tudja megfelelően ábrázolni a hossz-szelvény teljes kiterjedését.

felsorolás

A felhasználói tulajdonságok egy típusa, amely egy listából kiválasztható, előre definiált értékekkel rendelkezik.

felület

Magassági adatok hálózata (TIN vagy Háló). Egy felület pontjait általában háromszögek vagy háló köti össze, melyeket később szintvonalak interpolálására és hossz-szelvények, valamint keresztmetszetek generálására használnak. Egy felület a talaj állapotát jelenti, adott időpontban vagy eseménykor.

felülethatár

Lásd: keret.

felület hossz-szelvény

Olyan hossz-szelvény objektum, amely terepmagasságokat ábrázol egy vízszintes nyomvonal vagy egyéb vonalas alakzat mentén, és amely a hossz-szelvény nézethez szolgáltat adatokat. Ez az adat általában egy eredeti felületből vagy adatfájlból származik, és egy sor, magassági lekerekítés nélküli, összekapcsolt függőleges érintővonalból áll. Ha szükséges, magassági lekerekítések is hozzáadhatók.

felületi távolság

Két pont közti távolság, melyet a terepfelületen mérnek. Lejtős felületen a két pont közti távolságot a vízszintes és függőleges távolságokkal is le lehet mérni.

felületperem

Lásd: peremvonalak.

felületsimítás

Felületadatok interpolálásának és extrapolálásának folyamata, kiegészítő magassági értékek deriválásához. A Kriging és a természetes felületinterpoláció (NNI) a két felületsimítási módszer.

felülírás

Egy beállítási érték, amely a következő, magasabb szinten helyettesíti a már meglévő beállítási értéket.

fogó

Objektumon lévő mozgatható pont, amelyet elhúzható, az objektum dinamikus szerkesztéséhez.

fok, perc, másodperc

(DMS) Egy szög bemutatása fokok, percek és másodpercekben, ahol a teljes kör 360 fokot, minden egyes fok 60 percet, és minden egyes perc 60 másodpercet tartalmaz. A DMS mérés egy tipikus bearing irányszöge a következőképpen néz ki: N45°45'58"E. Ezt a formátumot használva, a 3°30'36" úgy van beírva mint 3.3036.

Fólia

Egy beállítás, amely azt határozza meg, hogy egy objektum vagy annak összetevője átvegye a hozzárendelt fóliához társított szín- és vonaltípusokat.

földmérési adatbázis

A földmérési projekt mérési adatain alapuló összes vezérlőpontot, az ismert távolságokat, a méréseket, a sokszögelés-definíciókat, az alakzatokat és a szórásokat tartalmazza. Ide tartoznak még az adatgyűjtő fájlokból származó mérések, amelyek az Eszköztár Földmérés lapján adhatók meg (Sokszögelés és Mérés szerkesztők, Survey parancs ablak és Kötegfájl-feldolgozás).

Földmérési pont

Az Autodesk Civil 3D földmérési funkcióival, például mérési jegyzőkönyv vagy földmérési adatokat tartalmazó LandXML fájl importálásával létrehozott pont. A földmérési pont lehet vezérlőpont, nem vezérlő pont, beállás vagy poláris. Amikor elhelyez egy földmérési pontot az Autodesk Civil 3D rajzban, az létrehoz egy speciális Autodesk Civil 3D COGO pontot, amely megakadályozza, hogy a pont helyét vagy leírását egy Autodesk Civil 3D földmérési funkciókon kívüli funkció megváltoztassa. A földmérési pont például lehet sokszögelési álláspont, aminek a helye sok, az előző, ismert vezérlőponttól és iránytól eredő sokszögelési pontokról végzett megfigyeléstől függ. Az Autodesk Civil 3D rajzban a földmérési pont az Autodesk Civil 3D COGO ponttól eltérő ikonnal jelenik meg, eredete jelölése érdekében.

Földmérés lap

Az Eszköztár azon lapja, ahol elérheti és kezelheti a földmérés beállításait, a földméréshez kapcsolódó adatbázisokat és a földmérés projektadatait.

földmozgatás

A kiásott anyag térfogata szorozva a mozgatáshoz szükséges távolsággal. A földmozgatási görbe az összegződő bevágási és töltési anyagok térfogatának vizuális ábrázolása egy vetületen. A földmozgatási görbék (a rézsűösszegzésekkel) az alvállalkozó elsődleges eszközei a földmunka árajánlatadásakor.Lásd még: helyben mozgatás, hossz-szállítás.

földmozgatási vonal

Az a vonal, amely a kiegyenlítést jelöli a bevágás és töltés között a földmozgatási görbén. Ha a földmozgatási vonal a kiegyenlítési vonal felett található, az kivágandó anyagot jelöl. Ha a földmozgatási vonal a kiegyenlítési vonal alatt található, az feltöltendő térfogatot jelöl.Lásd még: kiegyenlítési vonal, földmozgatás.

függőleges szög

A vízszintes sík alá vagy fölé eső szög. A szög mértéke ehhez a vízszintestől képest határozható meg fok, perc, másodperc mértékegységben. Negatív értéke van azoknak a szögeknek, amelyek a mérőállástól lehelés haladó lejtőt jelölnek. A zenitszögek hasonlóak a függőleges szögekhez, de a zenitszögek referenciasíkja függőleges.

függőleges távolság

Egy lejtős felület mentén mért távolság. Ha például az A és a 3:1 lejtésű rézsűn elhelyezkedő B pont között méri a távolságot, az nagyobb lesz, mintha a vízszintes távolságot mérné.

függőleges vízszintesre

A függőleges szögek és távolságok automatikusan átalakulnak vízszintes szögekké és távolságokká, ha kiegyenlít egy sokszögelés hurkot, vagy Legkisebb négyzetek eljárást hajt végre a mért adatokon.

geodetikus vonal

A Földre vonatkozó alapvető viszonyrendszer, amely figyelembe veszi a Föld tengerszinti felületének görbületét. A geodetikus távolság például, egy olyan távolság vagy szög, amelyben a Föld görbülési szöge figyelembe van véve, szemben egy lapos papírtérképen mért távolsággal vagy szöggel.

geodéziai vonal

Egy felület két pontja közti legrövidebb vonal, amely vonal vagy ív formájában egyik pontot egy ellipszoid mentén köti össze egy másikkal.

hajlásszög

Az egyenes vonal meghosszabbításától jobbra vagy balra mért függőleges szög.

háló

Meghatározott térközzel rendelkező és adott tengely-készlettel párhuzamos vonalrendszer. A hálókat a felületek vizualizálására és térfogatszámításra használják. A hálót geodetikus célra is lehet használni.

háló észak koordináta

Kiválasztott koordináta-zónára alapozott északi koordináta, a helyi észak ellentéteként, amely a geodéta bázispontján alapul. Lásd még: helyi észak.

hálófelület

DEM- vagy SDTS-fájlból létrehozott, vagy LandXML fájlból importált felülettípus. A hálófelület néhány talaj-pozíció magasságának mintavételezett elrendezéséből áll, szabályos térköz-intervallumokban.

háló kelet koordináta

Kiválasztott koordináta-zónára alapozott keleti tájolási koordináta, a helyi keleti tájolás ellentéteként, amely a geodéta bázispontján alapul. Lásd még: helyi kelet.

Hálótávolság

Koordináta-zónára, nem pedig helyi északi- vagy keleti koordinátákra alapozott, két pont közti távolság.

háló térfogat felület

Felhasználó által meghatározott alap- és összehasonlítási felületeken alapuló differenciális hálófelület. A térfogatszámítási módszerek közül, a háló módszer két felület magasság különbségeit méri le, egy felhasználói háló minden egyes metszéspontján.

hálózat

Összekapcsolt vonalak, amelyek a műszerek beállításait ábrázolják.

háromszög terület

Egy háromszög lap kétdimenziós (2D) területe, melyet minden egyes háromszögpont északi- és keleti irányából számítanak ki. A teljes háromszög terület az összes 2D háromszög területeinek összegét jelenti, a felületperemekkel együtt.

határolt térfogat

Térfogat-számítási módszer, melynek során már létező AutoCAD objektumokat (vonalláncokat vagy sokszögeket) használnak az objektum által határolt terület bevágás, kitöltés és nettó térfogatának kiszámítására.

határvonal

Egy felület látható határvonalai. A határvonalat a peremvonalból is meg lehet határozni, de egy meghatározott peremvonal, vagy a felületen elvégzett művelet eredménye is lehet, pl. egy Vonal törlése műveleté (a felületen egy lyuk jön létre). Ha valamely felületen nincs peremvonal, a külső határvonal minden esetben a felület-háromszögelés kiterjedéseként van meghatározva.

hátsó kert

Az eltolás távolsága a telek hátsó szakaszaitól az építési határvonalig.

hektár

Terület-mértékegység, amely általában földterületre vonatkozik. Értéke 10 000 négyzetméternek vagy megközelítőleg 2.47 acre.

helyben mozgatás

Az anyagot a földkiemelési pont egy meghatározott távolságán belül (helyben mozgatás távolsága) az alvállalkozó ingyenesen mozgatja. Lásd még: földmozgatás, hossz-szállítás.

helyi észak

Az az északi koordináta, amely a geodéta által feltételezett vízszintes alapvonalon helyezkedik el, a háló észak koordináta ellentéteként, amely a globális koordináta-zónán alapul. Lásd még: háló észak koordináta.

helyi kelet

Keleti koordináta, amely a geodéta által feltételezett vízszintes alapvonalon helyezkedik el, a háló kelet koordináta ellentéteként, amely a globális koordináta-zónán alapul. Lásd még: háló kelet koordináta.

helyi magasság

Magasság koordináta, amely a geodéta által feltételezett vízszintes alapvonalon vagy szintjelen helyezkedik el, szemben a való világ magassági értékeivel.

helyi másolat

Egy projektrajz másolata a helyi mappában, míg a fájl eredeti változata a projekt által használt Vault adatbázisban található. Olyan vetületi pontra is vonatkozhat, amely egy helyi rajzban található.

helyi menü

Az objektum kiválasztása után a jobb gombbal kattintva megjelenő menü. A helyi menük környezetérzékenyek, ezért csak a kiválasztott objektumokra vonatkozó parancsok jelennek meg.

helyszín

Közös topológiával vezérelt objektumok gyűjteménye. A topológiában szereplő objektumok telkek, nyomvonalak vagy rézsűk lehetnek. Lásd még: topológia.

helyszínrajzi nézet

Egy helyszín nézete, ha azt adott szintmagasságról egyenesen lefele nézik.

hibaellipszis

Egy olyan ellipszis, amely egy kiegyenlített pont megbízhatósági intervallumát mutatja. Ha a megbízhatóságot 99%-ra állítja, akkor a pont valódi helye 99% biztonsággal a számított ellipszisbe esik.

hibaszelvény

A nyomvonal egy pontja, a pont után következő szelvényértékek megváltozását határozza meg.

High-Definition Surveying (HDS)

Általában a szárazföldi alapú lézer szkennerekhez társított 3D lézer ellenőrzés. A „High-Definition” és a „HDS” a Leica Geosystems védjegyei.

Hivatkozott szöveg

Egy felirat-összetevő, mely más Autodesk Civil 3D objektumokra hivatkozik.

homlokvonal

A kisajátítási határvonallal szomszédos telekhatárszakaszok. A homlokvonal a telek elülső részén található telekhatárelemeket is jelenti.

homlokvonal-távolság

Az aktuális homlokvonal-definíció a felosztott telek belső részéig történő eltolásához használt, felhasználó által megadott hossz. A homlokvonal-távolság használatakor a homlokvonal helyett program a minimális homlokvonalhosszt alkalmazza a homlokvonal-távolságnál és a homlokvonal-távolság mentén.

homorú lekerekítés

Magassági lekerekítés egy hossz-szelvényben, amely egy völgy vagy hasonló hely alján helyezkedik el, ahol az ív elején az esés kisebb, mint az ív végén. A homorú lekerekítés esetében az érintők magassági sarokpontja (MSP) az ív alatt van.

horizont

Egy tengely, amely körül a teodolit vagy tranzit elfordul a függőleges mozgatás során. A függőleges tengelyre merőleges forgástengely.

hosszal súlyozott eloszlás

Egy függőleges kiegyenlítés, amely a függőleges záróhibát olyan arányban osztja el az összes vonal között, amilyen a vonal aránya a sokszögelés teljes hosszához képest (hasonlóan az Iránytű szabályhoz).

hossz-szállítás

Az a kiásott anyag, amelyet a helyben mozgatás távolságán kívül kell szállítani. Lásd még: helyben mozgatás, földmozgatás.

hossz-szelvény

Objektum, amely egy vízszintes nyomvonal vagy egyéb vonal magassági adatait tartalmazza. Két főtípusa létezik: felület és elrendezés. A hossz-szelvény adatobjektumokat egy hossz-szelvény nézet objektumon keresztül nézheti meg.

hossz-szelvény nézet

A rajzon belüli hossz-szelvények adatainak grafikus megjelenítését kezelő objektum. A hossz-szelvény nézet lényegében egy grafikon, amelynek két főtengelye van: az X tengely a hivatkozott vízszintes nyomvonal (vagy más vonalas alakzat) mentén lévő vízszintes távolságot jelenti. Az Y tengely a magasságot ábrázolja. A hossz-szelvény nézet objektumok emellett hálómegjelenítési komponensekkel és fej-és láblécekkel is rendelkeznek.

hosszúság

Adott meridián síkja és a Greenwich-i meridián síkja közti szög.

HP

Tetőpont.

húr

Ív két pontját azaz az ívvégpontot (ÍÉ) és az érintési pontot (ÍV) összekötő egyenes vonal. Az ív ezeken a pontokon egy vonallal vagy egy másik ívvel érintkezik.

húrmagasság

A húr középpontja és a bezárt ív középpontja közti távolság, egy körkörös ívhosszon.

idom

Lásd még: elosztó idom és iránytörés idom.

ÍE

Érintő-ív metszéspontja. Lásd még: ívvégpontok.

importálási esemény

Egy földmérési adatbázis elnevezett gyűjteménye, amely környezetet biztosít a földmérési importálási parancsok, például a Földmérési LandXML importálása parancs vagy Földmérési adatok importálása varázsló használatával importált különleges adatok számára.

irányszög

Egy Észak vagy Dél irányból mért szög, (attól, amelyik közelebb van), melyhez Kelet vagy Nyugat kijelölés is tartozhat. A szög értéke minden esetben kisebb mint 90 fok, (SP/2 radián vagy 100 újfok), és egy ívnegyedszám hivatkozik rá.

iránytörés (nyomott csőhálózat)

Egy csővezeték követhet egy egyenes vonalat, vagy egymásra következő csőillesztésekkel fokozatos irányváltoztatást valósíthat meg. Az iránytörés (vagy iránytörés csatlakozás) gyakran szögfokokban van kifejezve, és megadja azt a mennyiséget, hogy mennyi irányváltoztatás lehetséges. Minél nagyobb a szög, annál lazább a csatlakozás. Kisebb szögek viszonylag szoros csatlakozásokat jeleznek.

iránytörés idom

Egy iránytörés idom megváltoztatja az áramlás irányát a nyomott csőhálózatban. A könyökök, kanyarcsöveknek is nevezik őket, szabványos szögekkel vannak szállítva: 90º-os hajlás(elnevezés néha ¼ vagy teljes kanyar), 45º-os hajlás (1/8), 22.5º hajlás (1/16) és 11.25º hajlás (1/32).

Iránytűszabály

A zárási hibáknak megfelelő korrekció, amely azt feltételezi, hogy a zárási hibákért a mért szögek és a mért távolságok hibája ugyanolyan mértékben felelős. Ha ez az eset áll fenn, használja az Iránytű szabályt.

ismert kapacitás

Olyan numerikus érték, amely egy felhasználó által megjelölt folyást ábrázol egy csőhálózatban vagy csapadékelvezető rendszerben.

ÍV

Ív-érintő metszéspontja. Lásd: érintési pont.

ív-átmenetiív érintkezési pontja

Vízszintes nyomvonal olyan pontja, ahol az ív találkozik az átmenetiívvel.

ÍVE

Ellenív-ív metszéspontja.

ívnegyed

Kör négy egyenlő részre való felosztásából származó keresztszelvények egyike. Az 1-es ívnegyed az ÉK sarok, a 2, 3, és 4-es ívnegyedek az óramutató járással megegyező irányba következnek az iránytűn. A bearing irányszögekre általában ívnegyedszámok utalnak.

ívvégpontok

(PC) Az a pont, ahol körívet húz az érintőről.

jel

Felirat összetevője, amely általában jel (vagy rövid vonal) melyet sorozatban illesztenek be a másik objektumra (vonalra vagy ívre) merőlegesen.

K

Ív együtthatója.

kapcsolási kódok

Szabványos kódok készlete, amely meghatározza az alkotóelemekben használt hivatkozások megjelenítését és működését.

kapcsolódó hossz-szelvény nézetek

Különálló, függőlegesen elrendezett hossz-szelvény nézetben rajzolt kapcsolódó hossz-szelvények gyűjteménye. A hossz-szelvény nézetek általában tartalmaznak egy tengely hossz-szelvényt, amelynek a jobb és bal oldali eltolásai olyan hossz-szelvény nézetekben jelennek meg, amelyek a tengely hossz-szelvény nézet alatt és felett helyezkednek el.

kelet koordináta

Lineáris távolság az Észak-dél vonaltól keletre, amely áthalad a háló kiindulópontján. Egy XYZ koordináta-rendszer X értékének felel meg.

Kereső lap

Eszköztár azon része, ahonnan a rajz és projekt objektumai elérhetők. Az objektumok egy fába vagy más hierarchiába vannak rendezve, amely mappákat és almappákat is magába foglal. Lásd még: Beállítások lap.

keresztmetszet

Lásd még: keresztszelvény.

keresztszelvény

Magasság adatokat tartalmazó objektum, a mintavonal mentén.

KHV

Lásd: kisajátítási határvonal.

kiegyenlítés

Egy olyan folyamat, amely eltávolítja az ellentmondásokat a mért mérések matematikai modelljéből, például szögek és távolságok esetében.

kiegyenlítési pont

Az a pont, ahol a földmozgatási vonal metszi a kiegyenlítési vonalat (a szelvény, amelynél a bevágástérfogat és a töltési térfogat egyenlő). Lásd még: kiegyenlítési vonal, földmozgatási vonal.

kiegyenlítési vonal

Az a vonal a földmozgatási görbében, amelyen a bevágás és feltöltés kiegyenlítődik. Lásd még: kiegyenlítési pont, földmozgatási vonal.

kimenő

A definiált irány útvonala mentén növekvő ívsugárral rendelkező átmenetiív.

kisajátítási határvonal

(ROW) Nyomvonalon engedélyezhető munkaterület. Az építkezési helyszín mellett lakó ingatlantulajdonosok határozzák meg ezeket a határokat amelyeket kisajátítási határvonalaknak nevezünk.

Kisajátítási telekvonalak

Olyan telek, amely egy, az eredeti szülőtelken áthaladó nyomvonalból jön létre.

kitűzés

A fejlesztés alatt álló helyszín vezérlőpontjainak kijelölés kitűzőrudak használatával. Miután például pontokat helyez el egy rajzban vagy megtervez egy nyomvonalat, létrehozhat jelentéseket, amelyek felsorolják az összes kitűzőrúd koordinátáját. Ezeket a jelentéseket mások arra használhatják, hogy a terepen elhelyezzék (vagy igazítsák) a kitűzőrudakat.

klotoid átmenetiív

Átmenetiív, melyben a görbülés az átmenetiív hosszának lineáris funkciója, úgy, hogy a görbülés foka az érintő találkozásánál nulla, majd egyre növekszik, hogy a határos ív görbülésével megfeleljen. Lásd még kosár-átmenetiív, egyszerű átmenetiív.

kollimáció

Az a folyamat, amely során egy optikai műszer látósugarát vagy lencséjét a műszer többi alkatrésze alapján állítják be a megfelelő helyre.

koordináták

Érték, amely a pontok térbeni egzakt elhelyezkedését adja meg, a három sík függvényében: X, Y, és Z (kelet koordináta, észak koordináta és magasság).

kosár-átmenetiív

Két különböző sugarú, de azonos irányba görbülő érintkező ív közti egyenletes átmenetet biztosító átmenetiív. Mindegyik végződésen véges sugárral rendelkezik. Lásd még: klotoid átmenetiív.

kosárív

Két vagy több, különböző sugarú és egyazon irányba görbülő, csatlakozópontjukon közös érintővel vagy átmenetiívvel rendelkező körívekből álló ív.

költségvetési tétel

Egy adott munkaegység, amelyhez ár van rendelve. Az alvállalkozó a projekt kivitelezése során ezt az összeget kapja meg.

költségvetési tételek listája

A szerződő hatóság által biztosított fő lista, amely felsorolja a költségvetési tételek számait, a tételek specifikációit és a tételek mértékegységeit.

körömvonal

A munkaterületen belüli nulla bevágás vagy töltés vonalát mutató vonal. Rézsűk esetében azt a célvonalat mutatja, amelyet a rézsű hoz létre egy adott felületen, távolságban vagy magasságban.

körömvonal

Lásd: körömvonal.

körömvonal

Lásd: körömvonal.

következő számláló

A következő elérhető szám egy sorozatban. Egy névsablonban használva.

közelítő törésvonal

Olyan törésvonal, amely vonalláncként van megrajzolva, anélkül, hogy a rajz pontjaira illeszkedne. A törésvonal töréspontok északi- és keleti tájolása, valamint azok magassága, a felület pontadatokban bennfoglalt, legközelebbi ponttól vannak meghatározva, a felület generálása után.

középjelölő

Egy rombusz alakú grafika, amely egy rézsű centroidjának helyét jelöli. Kattintson a jobb gombbal a középjelölőre a Rézsű helyi menü eléréséhez.

Kriging

Felületelsimítási módszer, amely ismert értékeket, valamint egy fél-variogrammát használ az ismeretlen értékek meghatározására. A felhasznált fél-variogramma alapján, az ismert értékekhez optimális súlyozási értékek rendelődnek, az ismeretlen értékek kiszámítása érdekében. Mivel a variogramma a távolsággal együtt változik, a súlyozások az ismert mintaelosztásoktól függnek.

kritérium alapú tervezés

Szervezetspecifikus szabványok társítása nyomvonalhoz vagy hossz-szelvényhez. Az irodák tipikusan túlemelési és tervezésisebesség-követelményeken alapuló szabványai a testreszabható tervezésikritérium-fájlban találhatók.

A fájl meghatározhatja a szélesítések automatikus hozzáadása a dinamikus párhuzamos nyomvonalakhoz művelet tervezési szabványait is.

Ha létrehozott egy nyomvonal vagy hossz-szelvény objektumot, a szabványokat a tervezésikritérium-fájlból társíthatja a nyomvonallal vagy hossz-szelvénnyel annak biztosításához, hogy a vízszintes és függőleges ívek megfeleljenek a minimális szabványkövetelményeknek. Felhasználói tervezési kritériumokkal azonosíthatja és jelentheti a szabványok megsértését. Lásd még: tervezésikritérium-fájl.

KVÍE

Kosárív-ív metszéspontja.

lap

Egy háromdimenziós felület-háromszög. A lapot egy 3D lap objektum vagy több 3D vonal objektum ábrázolja.

LB:L

Vonal kezdete.

LC

0% oldalesés.

LE:STA

Vonal vége.

lefolyási vonal

2D vagy 3D vonalláncok segítségével megrajzolt útvonal, amely a víz lefele folyását ábrázolja.

legkisebb négyzetek

A sokszögelések kiegyenlítésének egyik módszere, amelynek során a kiegyenlített és nem kiegyenlített mértékek (szögek és távolságok) közötti különbségek négyzetösszegét minimalizálja a program. Ez a módszer az aktuális műszer hibaadatait a várható hibaforrások meghatározásához, és az egyes méréseket ennek megfelelően súlyozza.

leírókulcsok

Leírások fordítási módja, amelyet a pontadatok szabványosítására használnak, különféle adatforrások használata során. Az EROAD, EPAVE, ERD, és EDGEROAD leírásokat például le lehet fordítani egy EOP leírásra. A fólia, a pontstílus és pont feliratstílus lehetőségek nagymértékben segítik elő az automatikus alapsík generálást, és a rajz általános rendezését.

lemetszés (felület)

A nem kívánt TIN vonalak azaz háromszögek felületekről történő eltávolítási folyamata.

lerakási helyszín

Egy szelvénynél, a nyomvonal mentén létrehozott helyszín, amely a földmozgatási görbéről eltávolított bevágási anyag lerakására szolgál. Lásd még: anyagnyerőhely.

LIDAR

Fényérzékelés és bemérés. Általában a légi lézerszkenneléshez kapcsolódik.

logikai névleképezés

Az alkotóelemek logikai neveinek leképezése tényleges Autodesk Civil 3D objektumnevekre.

LP

Fenékpont.

LSM

Belső padka - sáv megegyező esésben.

magasság

Egy alapszinttől egy pontig vagy objektumig számított függőleges távolság, a Föld felszínén. Az alapszint a tengerszint magasságát jelenti. Egy XYZ koordináta-rendszer Z értékének felel meg.

magassági lekerekítés

A hossz-szelvényeken (leggyakrabban az elrendezési hossz-szelvényeken) használt ív, a rézsű fokozatos változásának biztosítására egyik érintőtől a másikig. A magassági lekerekítéseknek három típusa van: a parabolikus, a köralakú és az asszimetrikus.

magassági lépték

A vízszintes léptékkel összehasonlított lépték, amely a hossz-szelvények és keresztmetszetek magassági torzításának kiszámítására használható. E lépték valójában nem módosítja a nyomtatott rajzok méretarányát.

magassági nyomvonal

Lásd: hossz-szelvény.

magassági sarokpont

(MSP) Két egyenes vonal találkozási pontja a hossz-szelvényben.

magassági torzítás

A magassági lépték növelése a vízszinteshez képest, amelynek célja a lejtésváltozások könnyebb megkülönböztetése. Lásd: magassági lépték.

magasságpont

Egy olyan pont, amely a magasság változását jelöli, de nem töri meg a vízszintes geometriát.

MAN

Kézi.

maszkok

Egy felület látható részeinek maszkolására használt poligon.

maszkolás

Objektumok elsötétítésének folyamata, amely arra szolgál, hogy az objektumokra szöveget lehessen elhelyezni, egy megtisztított felületen. A maszkolás megtartja az olvasható szöveget, anélkül, hogy tönkre tenné az objektumot a szöveg alatt.

megállási látótávolság

Jármű biztonságos leállításához szükséges távolság, tervezési sebességű utazás közben, az útvonalat elzáró bármilyen más, nem-mozgó objektummal való esetleges ütközés elkerülésére.

megbízhatósági intervallum

A statisztikában egy olyan tartomány vagy terület, amely ismert valószínűséggel tartalmaz egy véletlenszerű mintát. A földmérésben a 95%-os megbízhatósági intervallum azt jelenti, hogy a földmérő 95% biztonsággal tudhatja, hogy egy pont vagy mérés a tartományon vagy a megadott paramétereken belül esik.

meghatározás-lista

Valamely felületen elvégzett összes műveletet tartalmazó lista. A lista elemeinek be/ki kapcsolásával módosíthatja a felületet, visszaállíthatja azt egy korábbi állapotába stb.

megjegyzések csökkentése

A terepi mérések átalakítása háromdimenziósból kétdimenziósba, hogy a mérések a rajz helyszínrajzi nézeteiben is használhatók legyenek. A folyamat része például a függőleges távolságok konvertálása vízszintes távolságokká.

MEGTÖRÉS

Eséstörés.

MEÍ

Magassági ellenív metszéspontja.

MEÍM

Magassági ellenív metszéspontjának magassága.

MEÍS

Magassági ellenív metszéspontjának szelvénye.

Mennyiségszámítás

Bevágási és töltési követelmények elemzése a nyomvonal mentén. A mennyiségszámítási elemzés, a pálya felület létrehozásához szükséges teljes anyagtérfogatot számolja ki, beleértve a terep más anyaggal (pl. durva homokkal) történő bevágásának és a kitöltésének folyamatát is.

mérési jegyzőkönyv

Maradandó, részletes feljegyzés, amely a földmérő összes mérését tartalmazza. Az Autodesk Civil 3D programban a mérési jegyzőkönyvfájl (*.fbk) használható a földmérési adatok forrásaként.

mérőléc

Egy fából vagy fémből készült vékony rúd, amelyen valamilyen beosztás található, és így magasság és/vagy távolság mérésére használható.

metszéspont

Az a pont két vagy több vonal, ív, alakzat vagy objektum találkozik vagy metszi egymást a síkban vagy térben.

mezőkód

Egy földmérési alkalmazás előre definiált szabályának megfelelő szintaxis. Minden földmérési ponthoz társítva vannak mezőkódok a pont- és vonaltulajdonságok hozzárendelésének automatizálása, valamint a vonalrajzok kapcsolódásának meghatározása érdekében.

minta

Meglévő felületre vagy terepmodellre vonatkozó magasság adatok megszerzésének folyamata.

mintakeresztszelvény

Egy Autodesk Civil 3D rajzi objektum (AECCAssembly), amely alkotóelem-komponensek gyűjteményét kezeli - például forgalmi sávok, szegélyek, padkák és árkok -, amelyek egy úttest, vagy egyéb nyomterv jellegű szerkezet összetevőit alkotják.

mintakeresztszelvény-készlet

Az a mintakeresztszelvény-készlet, amelyet egy csomópontobjektum létrehozása (metszésponttervezés) során használt mintakeresztszelvénykészlet-fájl határoz meg (hivatkozik rá).

mintavonal

Olyan vonal, amely jellegzetesen metsz egy kihúzást, és amelyet nyomvonalak létrehozására lehet használni.

MKÍ

Magassági kosárív metszéspontja.

MKÍM

Magassági kosárív metszéspontjának magassága.

MKÍS

Magassági kosárív metszéspontjának szelvénye.

módosító

Tulajdonságmező értékek, pl. egy terület tizedes pontosságának formázására szolgáló képlet. Használhat előre meghatározott módosítókat, pl. hold, láb, méter, de megadhat egy testreszabott módosítót is. Lásd még: tulajdonságmezők.

MSP

Magassági sarokpont. Lásd: magassági sarokpont.

műtárgy objektum

Torlófalhoz vagy vízgyűjtő területhez hasonló, csőhálózatban használt műtárgy összetevők ábrázolására használt objektumtípus.

nadír szög

A nadír szög a zenit ellentéte.

napirányzás

Azimut meghatározása a nap mérése, és nem iránytű alapján. Egy vízszintes ív oldalesésének vagy „lejtésének” módosítása, az íven áthaladó jármű által keltett centrifugális erő ellensúlyozásának könnyítéséhez.

nem vezérlő pont

Egyedi azonosítóval, észak és kelet koordinátákkal (vagy szélességgel és hosszúsággal), valamint esetleg magassággal és leírással létrehozott pontok. A nem vezérlő pont olyan pontot jelöl, aminek a helye egy csökkentett koordináta-vizsgálatból (N,E,Z) lett meghatározva, például a NE SS paranccsal létrehozott pontok. A nem vezérlő pont nem kapcsolódik más földmérési megfigyelésekhez, a hálózatelemzés nem hat rá, de így is a földmérési hálózat része. A nem vezérlő pontok bekerülnek a földmérési adatbázisba, és kezelésük egy elnevezett földmérési hálózattal történik. A nem vezérlő pontok előléptethetők vezérlőpontokká, ha a pontra vezérlőpontként hivatkozik egy sokszögelés létrehozásához, vagy beállásként hivatkozik a pontra mérések elvégzéséhez más pontokhoz, melyek hatással lehetnek helyekre az elemzés során.

névleges átmérő

Megadja egy cső méretét. Néhány csőnél a tényleges méretek egybeesnek a névleges átmérőjükkel, de a legtöbb csőnél a névleges méretek nem egyeznek meg egyik tényleges mérettel sem.

névsablon

Olyan alapértelmezés szerinti névformátum, amely az adott típus minden új objektuma esetében növekménnyel látható el.

normál törésvonal

Egymás utáni pontok vagy pontszámok, illetve 3D vonalláncok vagy 3D vonal objektumok kiválasztásával meghatározott törésvonal.

Növekvő

Növekvő hibaszelvény.

NyK

Nyomvonal kezdete.

nyomásvonal

Olyan vonal egy csőhálózatban vagy csapadékelvezető rendszerben, amely a folyadék magassági- és nyomási csúcspontját ábrázolja egy rendszer bármely pontjában.

nyomtáv

Egy sínpályán a távolság a sínek belső élei között, kivonva a sínfej szélességét. Lásd még: tengelytávolság.

nyomtávolság

Egy sínpályán a távolság a sínfejek belső élei között. Lásd még: méret.

nyomterv

Bármely útvonal, amelynek hosszát és elhelyezkedését általában egy vagy több vízszintes vagy függőleges nyomvonal vezérli. Például útpályák, vasutak, forgalmi sávok, csatornák, árkok, közművi csőhálózatok és repülőtéri kifutópályák.

nyomterv felület

Nyomterv-objektum összetevője. A felület háromszögelés valamely nyomterv alkotóelemének pontjából és csatolási kódjaiból jön létre.

nyomterv-vezérlővonal

Nyomterv-objektum összetevője. Úgy jön létre, hogy az alkotóelemek pontkódjait egymáshoz társítják, az egyik szelvénytől a másikig.

nyomvonal

2D koordináták (észak és kelet koordináták) sorozata, amelyet vonalak, ívek vagy átmenetívek kötnek össze, és olyan jellemzők jelölésére használatosak, mint az úttengelyek, a forgalmi sávok szélei, a járdák vagy a kisajátítási határvonalak.

NyV

Nyomvonal vége.

NYV

Nyomásvonal.

objektum

Az Autodesk Civil 3D programban egy olyan rajzelem, például egy felület, amely más objektumokkal kapcsolatot tart fenn.

objektummodell

Objektumok közötti hivatkozások és függőségek felületek mögött húzódó rendszere. Az objektummodellben az egyik objektumon eszközölt módosításokat automatikusan át lehet adni az összes társított objektumnak.

oldalkert

Az eltolás távolsága a telek oldalsó szakaszaitól az építési határvonalig.

olvashatósághoz forgatás

Könnyen olvasható szöveg, normál helyszínrajzi nézetben, vagyis 270 fokos szögnél kisebb és 90 fokos szögnél nagyobb szögfekvésben. Jobb-olvasatként is ismert.

összetett térfogatok

Térfogatszámítási módszer, melyben a legfelső és legalsó felületek (felületpárok) segítségével a bevágást, kitöltést és nettó térfogatértékeket határozzák meg.

pálya hossz-szelvény

Lásd még: tervezett hossz-szelvény.

pálya hossz-szelvény

Lásd még: tervezett hossz-szelvény.

párhuzamos nyomvonal

Egy másik nyomvonaltól eltolási távolságra létrehozott dinamikus nyomvonal, például az út élének eltolása a tengelynyomvonaltól. A párhuzamos nyomvonal geometriája nem szerkeszthető közvetlenül, de dinamikusan reagál a szülő nyomvonal szerkesztéseire.

peremvonalak

Háromféle zárt vonallánc tartozik ide, amelyek korlátozzák a digitális talajmodell megjelenítési területét. A legelterjedtebbek a felületek külső peremvonalai, melyeket az adatkészletek határain építenek fel annak érdekében, hogy ne jöjjenek létre a nem kívánt interpolációkat a felület homorú alakú üres területein. Használatos továbbá a belső felületperemek következő két típusa: rejtett peremvonalak a felületek áttöréséhez (például épület alapkontúrja) vagy a peremvonalak megjelenítéséhez, illetve a peremvonalon kívül eső területek kihagyásával kisebb felületek létrehozásához.

PI

Érintő-érintő metszéspontja. Lásd még: sarokpont.

poláris

Olyan egyedi azonosítóval ellátott pont, amely egy, a földmérés kiterjesztésének alapjául nem szolgáló pont megkeresését végző földmérési állomásról vagy beállástól származó relatív mérések (például szögekből, távolságokból, függőleges szögekből és célmagasságokból) eredményeképpen jött létre. A sokszögelési hurok egyik állomásánál (beállás) például mérhetők a kőfalak, fák, épületek vagy mocsarak egyes pontjai.

pontcsoport

Ez a gyűjtemény a rajz pontjait kisebb, könnyebben kezelhető egységekre osztja. Létrehozhat például egy olyan pontcsoportot, amely a rajz minden olyan pontját tartalmazza, amely megfelel bizonyos magassági feltételeknek.

pontjel

Ponthely jelölő. Amikor pontokat ad hozzá egy rajzhoz, a pontjelek jönnek létre, melyek a pontokat képviselik. Valamely pont által hivatkozott pontstílus, a pontjel lerajzolási módját írja le.

pontjelölő

Lásd még: pontjel.

pontkódok

Szabványos kódok készlete, amelyek meghatározzák az alkotóelemekben használt pontok megjelenítését és működését.

pontlista

Pontcsoporthoz tartozó pontok listája.

pontmagasság

Egyetlen pont szintmagassága a rajzban. Kevés szintvonal adattal rendelkező területek meghatározására használható TIN szintvonal-információ generálásakor. A pontmagasságra szükség lehet még dombok a tetejének, a völgyek aljának és mélyedések aljénak megadásához.

prizma

Egy többoldalú, üvegből készült fényvisszaverő, amely az EDM által kibocsátott jel visszaverésére használható. Az EDM a visszatükrözés helyének távolságát számítja.

prizmaállandó

A prizma fényvisszaverési pontja és a mérési pont közötti távolság.

prizma eltolása

A teodolit célpontja és a prizma optikai központja közötti függőleges távolság.

projekt objektumok

Olyan objektumok, amelyek egy projektrajzban találhatók, és megosztottként vannak megjelölve. Az ilyen objektumokhoz más felhasználók is hozzáférhetnek. Lásd még: rajzi objektumok.

projektrajz

Projekt részét képező rajz.

R

Jobb.

radián

Mérési rendszer, melyben a 2 pi radián 360° foknak felel meg.

rajzi objektumok

Olyan objektumok, amelyek egyetlen rajzban szerepelnek.Lásd még: projektobjektumok.

RC

Egyenes oldalesés.

referenciaobjektum

Egy másik projektrajzban szereplő objektum csak olvasható geometriája a rajzban. Többféle objektumra lehet hivatkozni, például felületekre, nyomvonalakra, hossz-szelvényekre és csőhálózatokra. A gazdarajz alkalmazhat helyi objektumstílusokat és feliratokat, valamint néhány elemzést is elvégezhet a referenciaobjektumokon.

réteg

Egy rajzban lévő két különböző felület közti különbség (általában a terepfelület és egy pályafelület között, melyet a térfogatszámítások elvégzésére használnak).

rézsű

A befejezett terepfelület modellezésének folyamata.

rézsű

A felületlejtés kifejezésének módja, amely olyan arányként mutatja be a felületlejtést, hogy az kifejezi a vízszintes távolságot, amelyben a magasság egy lineáris egységgel módosul. Ha a terep például 3 egységgel emelkedik egy 15 egységnyi vízszintes távolság fölé (méter vagy láb), a lejtés 5:1 lesz (5 az 1-hez). Lásd még: esés.

rézsűcél

A rézsű cél azt határozza meg, melyet a vetítési vonalak eltakarnak az alapkontúrból. A célok három lehetősége a következő: felület, relatív vagy abszolút magasság, és távolság. Lásd még: körömvonal.

rézsűcsoportban

Egy olyan gyűjtemény, amely a rézsűket tartalmazza felületlétrehozás és térfogatszámítás céljából.

rézsűlap

Az alapkontúr, a körömvonal és a vetítési vonalak által határolt terület.

rézsűszámítás

A célrézsű kialakítási módszere. A cél lehet Lejtés (V:F érték) vagy Esés (százalékos érték).

rézsűtervezési kritériumot

A rézsű paraméterei, például a cél és a vetítési mód.

ritkítás

Pontok eltávolítása a szintvonalat képviselő kiválasztott vonallánc mentén. A ritkítótényezők határozzák meg az eltávolítandó pontok mennyiségét. A ritkítást a szintvonalaktól elvett pont információ mennyiségének csökkentésére használhatja. Azokat a pont információkat távolítsa el, amelyekre nincs feltétlenül szüksége egy pontos felület generálásánál. Lásd még: ritkítási tényezők.

ritkítótényezők

A szintvonalak mentén elhelyezkedő redundáns pontok csökkentésére használt beállítások. A ponteltávolítás során az egymáshoz közeli vagy egyenes vonalak mentén lévő szintvonal töréspontokat a program eltávolítja. Nagyobb távolságok vagy nagyobb hajlásszögek esetén a ritkított pontok száma is nagyobb lesz.

rögzített elemeket

Rögzített helyzetű nyomvonal elem amelynek geometriája meghatározásához nem szükséges érintőnek lennie egy másik elemmel. Lásd még: lebegő elem, szabad elem.

rövidítés

Lásd: adathivatkozás.

sablon

Rajz létrehozásánál használt alapértelmezett beállítások és stílusok gyűjteménye.

sarokpont

(PI) Két érintő találkozási pontja egy vízszintes nyomvonalon. Az ívek és az átmenetiívek is rendelkeznek sarokpontokkal, melyek azt mutatják meg, hogy az érintők hol találkoznának, ha azokat kifele meghosszabbítanák.

SBO

Padka eséstörése.

SDTS

Lásd: Téradat-átviteli szabvány.

soklap

Egy háromdimenziós (sokszögű) háló-objektum. Minden egyes lapnak számos töréspontja lehet.

sokszögelés

Egy olyan földmérési módszer, ahol a föld pontjai közötti egyenesek hossza és iránya a mérésekből származik, és amelyet a pontok helyének meghatározásához használnak.

A sokszögelés záródása zárt és nyílt hurkok esetén egy vezérlő- (rögzített vagy ismert) pont mérését jelenti. A zárt sokszögelés ugyanannál a vezérlőpontnál és véget, ahol kezdődik. A nyílt sokszögelés végének vezérlőpontja különbözik a kezdőponttól.

sorszám

A rajzi objektum egyedi azonosítója, amely a szoftverben hivatkozásként használható. Általános esetben a felhasználóknak nem szükséges ismerniük a sorszámokat, hacsak nem az Adathivatkozás-szerkesztőt használják.

Spatial Data Transfer Standard

A térbeli adatok különböző számítógépes rendszerek közötti átvitelére szolgáló fájlformátum. Az SDTS formátum teljes tartalmi adatátvitelt tesz lehetővé (nincs információvesztés).

stílus

Objektumosztályokra alkalmazott beállítások logikai csoportja. Mivel a stílusokra közvetlenül lehet hivatkozni, a stílusok leegyszerűsítik a beállítások alkalmazását. A stílusmódosítások az összes olyan objektumra hatással vannak, amelyek az adott stílusra hivatkoznak.

Survey parancsnyelv

Olyan nyelv, amely adatgyűjtőkben vagy földmérési adatok kézi megadásakor használható. Ez a nyelv írja le a földmérési méréseket. Az AD [FSZ] parancs használatával például megadhat egy szöget, távolságot vagy függőleges szöget.

szabad elemeket

Olyan elem, amelynek geometriája meghatározásához érintőnek kell lennie két másik elemmel (előttük vagy utánuk). Lásd még: rögzített elem, lebegő elem.

számított érintő metszéspont (SP)

Egy számított metszéspont (SP) egy nyomvonal íven, vagy ívcsoporton. A számított érintő metszéspont az a pont, ahol az érintők találkoznának, ha meghosszabbítanánk őket. Lásd még: sarokpont és explicit SP.

szegélylekerekítés nyomvonala

Olyan nyomvonal, amely két, egymást metsző útpálya éleit köti össze. A leggyakoribb szegélylekerekítési geometria egy egyszerű kör alakú lekerekítés. Egy átlagos metszéspontban a szegélylekerekítés nyomvonala a négy ívnegyed mindegyikében megtalálható a burkolat élei között.

szélesítés

A dinamikus párhuzamos nyomvonal egy típusa, amely a megadott hosszal terjeszti az útpálya szélességét egy alakzat, például egy kanyarodósáv vagy buszmegálló elhelyezéséhez. A szélesítés általában magába foglal egy átmeneti tartományt az egyik vagy mindkét végén.

szélesség

Az egyenlítőtől északra vagy délre, a meridiánon mért szögtávolság.

szelvény

Vízszintes nyomvonal menti távolság.

szelvényezés

A hivatkozási kiindulási vonal mellett fekvő specifikus ponthoz hivatkozást rendelő feliratozás.

szerelvény

A szerelvény, mint például a szelep, egy olyan komponens, amely kiegészít egy vízszállító és elosztó rendszert. Sok esetben a szerelvények gátolják vagy szabályozzák az áramlást.

szerkesztőgeometria

A telek- és nyomvonal-geometriák össze nem kötött része. Ha például az érintő-érintő módszert használja, és több összekapcsolt vonalat hoz létre, akkor a program megoldja az alakzatot, és a megjelenítési tulajdonságokat az objektumstílus határozza meg. Ha létrehoz néhány kapcsolódó vonalat, majd egy nem kapcsolódót, az eredmény egy „szerkesztőgeometria”.

szintvonal

Vonal, amely összeköti a meghatározott referencia-alapszinthez viszonyítva azonos szintmagassághoz tartozó vagy azonos értékkel rendelkező pontokat.

szög

Két összetartó vonal közti iránykülönbség, melyet fokegységekben, radiánban vagy újfokban mérnek.

Táblázatos ablak

Valamely gyűjtemény objektumainak táblázat formátumú adatmegjelenítésre szolgáló ablak, amelyet az Eszköztárban lehet kiválasztani. Ha kiválaszt egy pontcsoportot például, a Panoráma ablak táblázata minden egyes ponthoz egy sort jelenít meg.

tájékozás

Egy korábban meghatározott pont, amely irányreferenciaként használható egy másik ponthoz. A földmérési műszerek mozgása általában 0 fokra van állítva, és a célkereszt függőleges tengelye a tájékozó ponthoz van igazítva. Az összes további mérés elkészítéséhez együtt elfordítják a műszert és a felső mozgató szerkezetet, mialatt az alsó mozgató szerkezet továbbra is a tájékozó ponthoz igazodik. Az így mért szögek tehát a tájékozó ponthoz viszonyíthatók.

tartomány (rézsű)

Az a terület, ahol a rézsűtervezési kritériumokat a telekhatárvonalra vagy vezérlővonalakra alkalmazzák.

tartomány-határvonalak

Olyan vetítési vonalak, amelyek kijelölik a rézsű területének elejét és végét (kritérium vagy átmenet) oly módon, hogy összekötik az alapkontúrt a körömvonallal.

távmérő

Olyan távolságmérési technika, amely egy mérőlécet és egy távmérő teodolitot használ.

telek

Egy 2D terület különálló darabja. Egy telekkiosztás például, számos telekből áll. Rokon értelmű a telekhatárral.

telek csomópont

Két vagy több telekhatár elem végének illeszkedési pontja.

telekhatár elem

Egy telekrész körülhatároló elem, vonal vagy ív.

telekkiosztás

Fejlesztés előtt álló terepsáv, amelyet értékesítési célból felmértek és telkekre bontottak.

Teljes körű földmérés

Egy pontkódon belül azonos alakzatnévvel rendelkező földmérési pontok közötti vonal- és ívkapcsolódás megállapításának folyamata. A folyamat a pontkódon belüli alakzatnév alapján szimbólumokat is rendel a pontalakzatokhoz.

teljes leírás

Egy pont kiterjesztett leírása, miután a leírókulcs megfeleltetés megtörtént.

terepvonal

Olyan törésvonal, melyet nem metszenek háromszögelési vonalak egy TIN-ben. Ezzel szemben a törésvonalhoz újabb töréspontok adódnak hozzá, minden egyes TIN vonal és törésvonal metszéspontjában. Az új pontok további felület-háromszögeket hoznak létre. Ez abban az esetben hasznos, ha nem kívánja, hogy egy felület magasságát interpolálja a program azokon a területeken, ahol a szintmagasság állandó.

térfogatfelület

Olyan felület, melyet háló (differenciál) vagy TIN (összetett) módszerekkel végzett térfogatszámításokkal hoznak létre. A felület lényegében a réteget alkotó két felületből jön létre. Valamely térfogat felület magasság értékei tulajdonképpen a két felület közti különbségből származnak. 1000,1000, ponton például, a talpfelület magassága 100, míg a felső felületé 150. A térfogat felületen, a 1000,1000 pont magassága a két felület közti különbség, amely ebben az esetben 50.

terhelés

Hidraulikus tulajdonság, amelyet gyakran használnak csapadékelvezetők és más rendszerek tervezésekor. A rendszeren adott idő alatt áthaladó folyadék mennyiségét jelöli.

Természetes felületinterpoláció (NNI)

TIN-felületeken támogatott felületelsimítási módszer. Az NNI Delaunay háromszögelést használ valamely tetszőleges pont magasságának meghatározására, az ismert környezeti pontok magasságai alapján.

terület

Síkvetület tér mennyisége egy vízszintes síkvetületben amelyet bármely sokszögű alakzat peremvonala határol.

tervezési eszköztár

Egy lebegő, horgonyozható eszköztár, amely objektumspecifikus tervezési és szerkesztési eszközöket csoportosít.

tervezési kritérium

Felhasználói kifejezéssel ellenőrizhető, hogy egy rajzelem megfelel-e a minimális tervezési szabványkövetelményeknek, amelyeket a nyomvonal- vagy hossz-szelvény objektumhoz határoztak meg. A tervezési kritériumok különböző rajzelemtípusokhoz, például vonalakhoz, ívekhez és átmenetívekhez adhatók meg. A tervezési kritériumokat a nyomvonalra vagy hossz-szelvényre alkalmazandó tervezésikritérium-készletben kell menteni.Lásd még: alapértelmezett tervezésikritérium-készlet.

tervezésikritérium-fájl

A fájl, amely a minimális tervezési szabványkövetelményeket tartalmazza a nyomvonal- és hossz-szelvény objektumokhoz. A tervezésikritérium-fájl testreszabható, hogy támogatni tudja a tervezési sebesség, a túlemelés, a minimális sebesség, az egyes rajzelemek sugarának és hosszának helyi tervezési szabványait.Lásd még: kritérium alapú tervezés.

tervezésikritérium-készlet

A leggyakrabban használt tervezési kritériumok felhasználói gyűjteménye. Megadhat tervezésikritérium-készletet akár a nyomvonal vagy hossz-szelvény létrehozásakor, vagy akár a létrehozás után az Objektum tulajdonságai párbeszédpanel használatával. Lásd még: tervezési kritérium.

tervezési szabály

Automatikus megkötések készlete a rajz azon objektumaihoz, melyek valamely stílus alkalmazása által vannak kikényszerítve. Nyomvonalak elrendezésekor például megadható az ív sugarának szabálya.

TIN

Háromszögelt szabálytalan hálózat. A TIN-felület használata a magassági adatok interpolációjának leggyakoribb módszere. A pontokat háromszögekké kötik össze, a háromszögeket pedig szintvonalak interpolálására, és hossz-szelvények, valamint keresztmetszetek generálására használják. A felület-háromszögelést kiadó vonalakat TIN vonalaknak nevezik. Lásd: 3D lap.

TIN-térfogatfelület

Alap- és viszonyítási felületre alapozott pontösszetételekből létrehozott különbség-felület. Másik neve: különbségfelület.

tizedes fok

Szögmérés tizedes egységekben. A 3°30'36" például 3.51 tizedes fokozatnak felel meg.

topográfia

A Föld aktuális felületének jellemzői.

topológia

Objektumok közti geometriai kapcsolatok készlete. A topológia által összekötött objektumok egymás viszonyrendszerét mindig fenntartják. Az Autodesk Civil 3D programban az azonos topológiával rendelkező objektumok egy helyszínen vannak csoportosítva. Lásd még: helyszín.

töltésrézsű

Ez a rézsű akkor jön létre, ha az alapkontúr a jelenlegi terepvonal fölé esik. Az eredményként létrejövő az eredeti terephez illeszkedő rézsűt töltésrézsűnek nevezzük, mert az építkezés során anyagot kell a behordani a terület öltésére.

törésvonal

Egy pontos felületi alakzat, pl. egy tetőgerinc-vonalnak, burkolat szélének, rézsű érintkező csúcsának, út tengelyének vagy árok/áramlat folyásvonalának adatait összekötő vonal. Törésvonal meghatározásakor a felület-háromszögelésnek kell közvetlenül követnie a törésvonalat, úgy, hogy háromszögű éleket helyeznek el a törésvonal szakaszokkal egybevágóan. Ez biztosítja, hogy az alakzat pontosan legyen a modellbe rajzolva. Ezt követően, a maradék interpolációs műveletet a közelségre alapozva kell elvégezni. A törésvonalak egy pontos felületmodell létrehozásának jellegzetesen kritikus részét képezik. A modell alakját nem csupán az adatok önmagukban, hanem azok interpolációja határozza meg. Lásd még: terepvonal.

törésvonal pont

Csúcsok meghatározott törésvonal listájában bennfoglalt töréspontok.

transzparens parancs

Olyan parancs, amely egy másik parancs futása közben is futtatható. A transzparens parancsok egy aposztróf karakterrel (‘) kezdődnek.

tulajdonságmezők

Szöveghez vagy grafikához hasonló tartalommal, valamint specifikus jellemzőkre vonatkozó formátum-módosítókkal rendelkező feliratok helykitöltői. A tulajdonságmezőket el lehet nevezni, azok értékeit pedig meg lehet határozni, annak az alakzatnak megfelelően, amellyel azok társítva vannak. Lásd még: módosító.

tulajdonságok

Adott objektum egyedi eseti beállításai.

túlemelés

Egy vízszintes ív oldalesésének vagy „lejtésének” módosítása, az íven áthaladó jármű által keltett centrifugális erő ellensúlyozásának könnyítéséhez. Lásd még: vasúti túlemelés.

újfok

Mérési rendszer, melyben egy újfok a 90° -os szög 1/100-ával egyenlő, vagy 360° = 400 újfok.

úszó elemeket

Olyan nyomvonalelem, amely szükségszerűen érint egy másik (megelőző vagy követő) elemet a geometria definiálásakor. Lásd még: rögzített elem, szabad elem.

üres mintakeresztszelvény

Csomópontobjektum létrehozása során használt helyőrző mintakeresztszelvény, ha a hivatkozott mintakeresztszelvény nem található. Az üres mintakeresztszelvények egy kijelölt ponton kívül általában nem tartalmaznak alkotóelemeket. Lásd még: mintakeresztszelvény-készlet.

üres tartomány

Egy alapkontúr azon területe, ahol nem alkalmaztak rézsűt, és így egy hézag jön létre a rézsűben.

ütközésvizsgálat

Csőhálózatoknál használatos Autodesk Civil 3D szolgáltatás, az olyan csőhálózat részek (csövek és műtárgyak) azonosítására, amelyek fizikailag átfedik egymást, vagy a megadott közelségi feltételnél közelebb vannak egymáshoz.

vágási hossz (fektetési hossz)

A csövek vágási vagy fektetési hossznak nevezett különálló szakaszokban vannak legyártva. Ez egy névleges méret, ami azt jelenti, hogy általános méretet jelöl, ami esetleg nem felel meg egy tényleges méretnek.

vasúti túlemelés

A sínek színtmagasság-változása egy vízszintes kanyarban egy kanyarodó vonatra ható centrifugális erő ellensúlyozásának támogatásához. Lásd még: túlemelés.

vasúti túlemelési hiány

A különbség (mm-ben vagy hüvelykben) az alkalmazott és az egyensúlyi vasúti túlemelési hiány között.

vasúti túlemelés meredekség

Az esés (emelkedésnél: hossz) két vasúti túlemelés kritikus szelvény között.

Vault hivatkozás

Adatreferencia-típus a Vault projektben található rajzok között.

Vault tár

Az Autodesk Vault által kezelt adatbázis.

védett pont

Egy olyan projektpont, amelyet nem lehet lefoglalni, ezáltal szerkeszteni sem.

végződések

Vonalak, körívek vagy átmenetiívek végén megjelenő nyílhegy, kijelölés vagy szarkaláb típusú grafikák.

vetítési vonalak

Azon vonalak egy rézsűben, amelyek az olyan lapok éleit ábrázolják a területen, ahol az alapkontúron vagy a körömvonalon töréspontok jönnek létre, illetve ahol a görbék lapjai (saroktisztítás, magassági lekerekítések) található.

vetített objektum

Olyan objektum egy rajz helyszínrajzi nézetében, amely egy hossz-szelvény nézetbe vagy keresztszelvénynézetbe van vetítve. A vetíthető AutoCAD objektumok közé tartoznak a pontok, blokkok, 3D szilárdtestek és vonalláncok. A vetíthető Autodesk Civil 3D objektumok a pontok, a vezérlővonalak és a földmérési alakzatok.

vezérelt tartomány

Ez a tartomány akkor jön létre, ha rézsűtervezési kritériumokat alkalmaz egy alapkontúrra. Az alapkontúr egész hosszán lehet egyetlen tartomány, vagy felosztható vezérlő-, átmenet- és üres tartományokra. Lásd még: alapterület.

vezérlőpont

Olyan, egyedi azonosítóval rendelkező pontok, amelyek ismert helyen jöttek létre (észak és kelet koordináta, vagy szélesség és hosszúság, opcionálisan magassággal vagy leírással), és amelyeket a kiegyenlítések és a korrekciók nem befolyásolnak. A vezérlőpontok bekerülnek egy földmérési adatbázisba, és kezelésük egy elnevezett földmérési hálózatban történik.

vezérlővonal

Olyan objektum, amelyet a rézsű parancsok felismernek és alapkontúrként használhatnak. Általában egy vonal, amely a rajz néhány fontos alakzatát jelöli, pl. a gerinc vonalát vagy egy völgy mélyvonulatát. Lásd még: alapterület.

visszaellenőrzés

Egy zárt alakzat visszaellenőrző számítása kiszámítja a koordináták közötti távolságokat és bearing irányszögeket, majd megadja az alakzat területét. Mivel pontos számokat (koordinátákat) használ a csúcsok meghatározásához, nem szerepel záróhiba a jelentésben.

visszatérési idő

Olyan időtartam, amely egy esemény, például egy nagy vihar előfordulásai között eltelt időtartamot ábrázolja. Egy csőhálózat vagy csapadékelvezető rendszer átfolyását szabályozó különféle módszerek kiszámításához használatos.

viszonyítási felület

Egy ajánlott vagy létező terepfelület, amelyet térfogatfelületek létrehozásánál használnak. Lásd még: alapfelület, térfogatfelület.

vízgyűjtők

Olyan esővízgyűjtők, amelyeken a vízelvezetés lefolyást okoz. Egy-egy vízfolyás alapvízhozama gyakran ugyanarról a területről ered.

vízgyűjtő terület

Tó, folyóvíz vagy vízlevezető hálózat táplálóterülete.

vonalrajzkódkészlet

Olyan fájl, amely a vonalrajzok egy mezőkódon belül megadott kapcsolódási parancsainak szintaxisát határozza meg. Az az alakzat, amely a burkolat szélét testesíti meg az EP vagy EOP szavakkal rövidíthető a mezőkódban, a rövidítéskészlet azonban a vállalat által meghatározott mezőkódolási szabvány része. A vonalrajz kódja az alakzatnévvel társul a mezőkódon belül, például „EP B”, ahol az „EP” az alakzatnév, a „B” pedig a vonalrajz kódja a földmérési alakzat kezdéséhez.

záródás

Egy sokszögelési álláspont helye ugyanazon álláspont helyéhez viszonyítva, ha azt más mérések vagy földmérési útvonalak határoznák meg.

záródásellenőrzés

A záródásellenőrzés megvizsgálja, hogy mennyire pontosak a szögmérések és a zárt alakzatok területe. Térképellenőrzést olyan nyílt és zárt alakzatokon hajthat végre, amelyek szögek használatával lettek megrajzolva. Mivel az alakzat pontossága a szögmérések pontosságától függ, egy ilyen alakzathoz jelentős záróhiba kapcsolódik. Minél nagyobb pontosságot használ, annál kisebb lesz a hiba. Ha azonban ismert koordináták közé rajzol alakzatot, nincs szükség a záródásellenőrzés végrehajtására, mivel nem lesz hiba az alakzatban.

A záródásellenőrzés a pontosságot és a matematikai záródást zárt alakzat vagy két ismert pont közötti nyílt alakzat esetében a megadott bearing irányszögek és távolságok alapján számítja. A záródásellenőrzés pontossága a számításához használt pontosságtól függ. Ha például méterre kerekített adatokat használ, az eredmény kevésbé lesz pontos, mintha centiméterre kerekített adatokat használna.

zárolt pont

Egy olyan pont a rajzban, amelynek koordinátái nem módosíthatók. A pont lezárása csak arra a rajzra vonatkozik, ahol a pont található. Lásd még: védett pont.

zenitszög

A pontosan a megfigyelő felett lévő pont, vagyis az a pont, ahol a megfigyelési pontból állított függőleges egyenes átszúrja az égboltot. A zenit ellentéte a nadír.