Információk a nyomvonalakról

A nyomvonalakat egy objektumnak látszó egyenesekből, ívekből és átmenetiívek kombinációiból hozhatja létre.

A nyomvonalobjektumok utak tengelyeit, csőhálózatokat és egyéb kivitelezési kiindulási vonalakat ábrázolhatnak. A vízszintes nyomvonalak létrehozása és megadása az utak, vasutak és helyszínek tervezésének egyik első lépése. A nyomvonal-geometria megrajzolható vonalláncként, majd ebből a geometriából létrehozhatja az elnevezett nyomvonalakat. A jobb kezelhetőség érdekében a nyomvonalobjektum létrehozható a Nyomvonal-tervezési eszközökkel is. A nyomvonalak fogók vagy a Nyomvonal-tervezési eszközök eszköztáron található parancsok segítségével is szerkeszthetők. A nyomvonal objektumok közötti érintkezések automatikusan megmaradnak.

A nyomvonalak lehetnek önálló objektumok vagy hossz-szelvények, keresztszelvények és nyomtervek szülőobjektumai is. Ha a nyomvonalat szerkeszti, a változtatások automatikusan alkalmazva lesznek minden vele kapcsolatos objektumban.

Nyomvonal létrehozásakor rendelje azt egy tengelyvonal, eltolás, szegélylekerekítés, sín vagy vegyes típushoz. Ezen nyomvonaltípusokkal a nyomvonal funkciója alapján kategorizálhatja az adatokat. Válassza ki egy úttengely tengelyének típusát, a vasúti sín típusát vagy más felhasználás, például egy közműcsatorna esetén az egyéb típust. Ezen típusok független objektumok.

A párhuzamos nyomvonalak és a szegélylekerekítések nyomvonalai is lehetnek függetlenek, de gyakran más nyomvonalhoz vannak csatolva. A párhuzamos nyomvonalak és a szegélylekerekítések is létrehozhatók automatikusan metszéspontok összetevőiként. Az eltolások használhatók szélesítésekként is.

Miután a nyomvonalat létrehozta, kiszámíthatja azt, hogy a nyomterv hogyan viselkedik az ívek körül. Kiszámíthatja a túlemelést a tengelyvonal, az eltolás és a szegélylekerekítés nyomvonala mentén, vagy kiszámíthatja a vasúti túlemelést a vasúti nyomvonal mentén.

A nyomvonalak a Nyomvonalak és a Kereső lapon található Helyszín gyűjteményben vannak felsorolva. Ezekből a gyűjteményekből módosíthatja a nyomvonalak tulajdonságait, jelentéseket generálhat, valamint LandXML-fájlokat exportálhat.

Ha található nyomvonal egy helyszínen, a geometriája kölcsönhatásban van a helyszín más objektumainak (például a telkek és a vezérlővonalak) geometriájával. A nyomvonalak például felosztják a helyszín azon telkeit, amelyeket metszenek. A nyomvonalakat metsző minden telekhatárvonal vagy vezérlővonal ugyanazt a magasságot veszi fel a metszéspontban. A magasságot az utoljára szerkesztett objektum határozza meg. Hogy a nyomvonalak ne legyenek kölcsönhatásban a helyszín más objektumaival, adja a helyszín tulajdonságnak a <Nincs> értéket, vagy mozgassa más helyszínre a nyomvonalat. További információ: Információk a nyomvonal és a helyszín interakciójáról.

Megjegyzés: Nem korlátozott az Autodesk Civil 3D rajzban a felhasználók által megadható nyomvonalak száma.

A nyomvonalkomponensek és feliratok megjelenítését állítja be. A projekt különböző fázisaihoz létrehozhat egyéni stílusokat. Amikor egy nyomvonalat készít, meg kell adnia a nyomvonalobjektumok és a nyomvonalfeliratok stílusát. A Nyomvonalak feliratai párbeszédpanelen stíluscsoportokat hozhat létre a nyomvonal felirataihoz, majd ezeket a feliratokat feliratkészletként mentheti, hogy más nyomvonalakhoz használja azokat.

A hibaszelvények segítségével bármely pontnál módosíthatja a szelvénytávolság-hivatkozásokat anélkül, hogy a nyomvonal geometriáját fizikailag megváltoztatná.

Nyomvonalegyenesek, -ívek és -feliratok

Nyomvonalfeliratok példái

Nyomvonalak munkafolyamata

Nyomvonalak – oktatóanyagok