Információk a munkasíkok használatáról az Alkatrészkészítőben

A munkasíkok használatával definiálhat egy alkatrészt vagy egy elhelyezési geometriát, és meghatározhatja az alkatrész alakzatai közötti kapcsolatokat.

Az Alkatrészkészítőben a munkasík egy olyan modellezési alakzat, amely a háromdimenziós (3D) térben meghatározza egy sík helyét. Ez egy olyan végtelen szerkesztősík, amelyet bárhogy lehet tájolni a térben. Eltolható egy meglévő munkasíktól, vagy hivatkozhat egy 3D geometriára. A munkasík használatával definiálhatja a modellt alkotó geometriákat, méreteket, kényszereket és hossz-szelvényeket. A munkasíkok segítik az amúgy nehezen beilleszthető geometriák elhelyezését. Ha a geometriákat munkasíkokhoz kényszerezi, meghatározhatja az elhelyezkedésüket. A munkasíkok segítik az alakzatok közötti kapcsolatok meghatározását, és szabályozzák az alakzatok elhelyezését.

A munkasík egy téglalap alakú, kétdimenziós (2D) objektumként jelenik meg. A munkasík megjelenése csak a végtelen sík ábrázolása, tehát nem mozgatható és nem méretezhető át. A láthatósága viszont beállítható a modell jobb megjelenítése érdekében. Az eltolt és a hivatkozó munkasíkokat a felhasználó definiálja, tehát rendelkezik az áthelyezés és az újradefiniálás rugalmasságával.

Megjegyzés: A kezelhető modellméret biztosítása érdekében célszerű a munkasíkok számát a minimumon tartani.

Amikor az alkatrész áttekintőben a jobb gombbal rákattint egy munkasíkra, akkor az a modellező területen is ki lesz jelölve. Geometria vagy méretek hozzáadásakor a Munkasík helyi menüjének Nézet beállítása opciójával a nézet iránya módosítható, hogy illeszkedjen a választott munkasík irányához.

Fontos: A munkasíkhoz kapcsolódó alakzatok mindegyike az eredeti síkra van korlátozva. Ha elmozdít egy munkasíkot, akkor a síkhoz kapcsolódó alakzatok is elmozdulnak. Ha töröl egy munkasíkot, a munkasíkhoz kapcsolódó alakzatok is törölve lesznek. A munkasíkhoz kapcsolódó alakzatok mindegyike megjelenik az alkatrész áttekintőben a Munkasík mappában.

Az Alkatrészkészítő három alapértelmezett munkasíkot tartalmaz, amelyek az X, Y és Z tengely origójában metszik egymást. Az alapértelmezett munkasíkok segítenek elkezdeni az alkatrész modellezését. Általában célszerű a legfelső munkasíkon kezdeni a modellezést, és később a többit szükség szerint hozzáadni. A modellezési folyamat során bármikor hozzáadhat munkasíkokat. Minden munkasík rendelkezik egy saját, belső koordináta-rendszerrel. Munkasíkok létrehozhatók az aktuális felhasználói koordináta-rendszer (FKR) és a Világ koordinációs rendszer (VKR) bármelyik síkján.

A Munkasík létrehozása párbeszédpanelen a következő előre beállított munkasíkok adhatók a modellhez:

Alapértelmezett

Létrehozza a VKR alapvető ZX, YZ és XY munkasíkjait.

Egyéni

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely nem szerepel az előre beállított munkasíkok között. Felhasználói érték határozza meg a munkasík X és Y irányát, valamint a munkasík origóját az aktuális UCS rendszerben.

Eltolás

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely egy választott forrásmunkasíktól egy adott értékkel el van tolva. További információt az alábbiakban, az Eltolási munkasíkok című témakörben talál.

Hivatkozás

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely egy módosító alakzat terjedelméhez van csatolva. További információt az alábbiakban, a Hivatkozási munkasíkok című témakörben talál.

Felső

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely a szabványos 3D felülnézethez illeszkedik.

Alsó

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely a szabványos 3D alulnézethez illeszkedik.

Elöl

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely a szabványos 3D elölnézethez illeszkedik.

Hátul

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely a szabványos 3D hátulnézethez illeszkedik.

Bal

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely a szabványos bal oldali 3D oldalnézethez illeszkedik.

Jobb

Egy olyan munkasíkot hoz létre, amely a szabványos jobb 3D oldalnézethez illeszkedik.

Alapértelmezett munkasíkok

Eltolt munkasíkok

Egy eltolt munkasík egy adott távolságra van egy másik munkasíktól. Ez a munkasík eltolás bármelyik létező munkasíktól meghatározható, ez lehet eltolt vagy hivatkozó munkasík is. Eltolt munkasík meghatározásához jelöljön ki egy forrásmunkasíkot, és adja meg a két munkasík közötti távolságot. Az eltolt munkasíkok használatával megtarthatja az alakzatok, például hossz-szelvények, geometriák vagy módosítók között a megadott vagy számított távolságot. Az eltolt munkasíkokat tervezési támpontként is használhat olyan alakzatok elhelyezéséhez, amelyeket másképp nehéz lenne elhelyezni. Egy eltolt munkasíkot használhat például átmenet hosszának meghatározásához.

Eltolt munkasík létrehozása

Hivatkozó munkasíkok

A hivatkozó munkasíkot egy módosító terjedelmének lapján lévő sík határoz meg. Minden módosító rendelkezik egy látható terjedelemmel, vagy határoló téglalappal, amely az alakzat terjedelmét határozza meg. Létrehozhat egy munkasíkot, amely a terjedelem egyik síkjára hivatkozik. Hivatkozó munkasík megadásához a forrásmunkasíkon válasszon egy módosítót, amely megfelel a létrehozni kívánt sík irányának. A program felismeri az alakzat terjedelmét, vagy határoló téglalapját, és két lehetséges hivatkozó munkasík közül lehet választani. Ha a módosító elmozdul vagy a mérete megváltozik, a hivatkozó munkasík követi.

Hivatkozó munkasík létrehozása