Információk a nyomtervcélokról

A nyomterven megadhatja és szerkesztheti az alkotóelem célobjektumok, például felületek, nyomvonalak és hossz-szelvények értékeit.

Célokra olyankor van szükség, amikor megfelelő felület, eltolás vagy magasság célja szükséges egy mintakeresztszelvény egy vagy több alkotóelem geometriájának megadásához.

Néhány alkotóelem még csőhálózatokat is használ célobjektumként. Ha egy nyomterv tartalmaz célt használó alkotóelemeket, a kívánt célobjektum objektumneveit le kell képezni az alkotóelem definíciókból a megfelelő rajzi objektumokra. Ennek a feladatnak a neve célok beállítása, vagy célok leképzése.

Megjegyzés: Ha a nyomtervhez szükséges célok nincsenek beállítva, üzenetek jelennek meg az Eseménynaplóban, jelezve, hogy nem találhatók a célobjektumok. Az Eseménynapló megjelenítéséhez kattintson a Nézet lap Paletták panel Eseménynapló .

Egy alkotóelem „oldalrézsű” paramétere például az út melletti rézsűt adja meg. Az útpadka élétől indul adott lejtéssel, egészen addig, amíg nem metsz egy meglévő terepfelületet. Az alkotóelemben a célfelületre való hivatkozások egy „TargetDTM” nevű felületobjektum hívásával jönnek létre. Azonban amikor létrehozza a nyomtervet, és alkalmazza az alkotóelemet egy nyomterv definícióra, előfordulhat, hogy nem lesz „TargetDTM” nevű felület, illetve az is, hogy több terepfelület jön létre. Ezért amikor egy mintakeresztszelvényt alkalmaz egy nyomtervre, a cél nevet (TargetDTM) az aktuális felületobjektum-névvel fogja megfeleltetni.

Általában azok az alkotóelem paraméterek, amelyek használhatnak célobjektumot szélesség vagy eltolás megadásához, a következő típusú objektumokat használhatják annak a szélességnek vagy eltolásnak a meghatározásához: nyomvonalakat, vonalláncokat, vezérlővonalakat és földmérési alakzatokat.

Ugyanígy, azok az alkotóelemek, amelyek célobjektumot használhatnak magasság megadásához, a következő típusú objektumokat használhatják annak a magasságnak a meghatározásához: 3D vonalláncokat, vezérlővonalakat vagy földmérési alakzatokat.

Azok az alkotóelemek, amelyek használhatnak célobjektumot egy felület meghatározásához, ahhoz csak felületobjektumot használhatnak.

A korábban említetteknek megfelelően, néhány alkotóelemnél engedélyezett a csőhálózat objektumok használata célként, például az ÁrokCső alkotóelemeknél.

A következő táblázatban össze vannak foglalva az előbb említett lehetőségek:

Cél típusa Célokként használható objektumtípusok
szélességek vagy eltolások nyomvonalak, vonalláncok, vezérvonalak és földmérési alakzatok
Megjegyzés: Vonalláncokat, vezérlővonalakat és földmérési alakzatokat az xrefekből választhat.
magasságok hossz-szelvények, 3D vonalláncok, vezérlővonalak és földmérési alakzatok
Megjegyzés: 3D vonalláncokat, vezérlővonalakat és földmérési alakzatokat az xrefekből választhat.
felületek felületek
csőhálózatok csőhálózatok

Az egyes alkotóelemek súgó témakörei felsorolják azokat, az alkotóelemben található paramétereket, amelyek társíthatók egy célobjektummal.

Best Practice: Általában a legjobb módszer, ha a tartományok létrehozása után adja meg a tartománycélokat. Tartományok létrehozásakor például hagyja „Nincs” értéken a célokat, és folytassa a tartományok létrehozását. A tartományok létrehozása után állítsa be a tartományokon a célokat. Ez csökkenti a feldolgozási terhelést, mert a mintakeresztszelvény-beillesztési pontok feldolgozását (a tartományok létrehozása során) és a mintakeresztszelvény-célok beállításának feldolgozását egy helyett két különböző műveletben végzi a program.

Nyomtervcélok az xrefekben

Az xrefekben található objektumok kijelölhetők nyomtervcélokként. A támogatott választható objektumok a 2D és 3D vonalláncok, a vezérlővonalak és a földmérési alakzatok. Ha ki szeretne jelölni egy objektumot egy xrefben, csatolja az xrefet a nyomtervet tartalmazó rajzhoz. Ezután a nyomterv céljainak kijelölésekor grafikusan vagy fólia alapján kijelölheti az xrefben található objektumokat.

Fontos: Az xrefekben található nyomtervcélok elveszhetnek, ha az xrefet törli, és a rajzot menti és bezárja (vagy más fájlként menti). Azonban ha az xrefet törli, majd egyetlen rajzolási munkamenet folyamán újra betölti, a megadott nyomtervcélok megőrződnek. Ha töröl a memóriából egy xrefet, amelyet legalább egy nyomtervcél használ, akkor a nyomterv az xref törlése után elavultként lesz megjelölve, és az eseménynaplóban megjelenik egy üzenet, amely figyelmezteti a felhasználót az xref újratöltésére a nyomterv újraépítése előtt. Ha az xref újratöltése nélkül menti el és zárja be a rajzot, akkor a nyomterv elavultként lesz megjelölve, amikor ismét megnyitja azt, ezért javasolt, hogy a nyomterv újraépítése előtt töltse be újra az xrefet, és ellenőrizze a nyomtervcéladatokat a rajzban. A bevált módszer az, ha az aktuális rajz mentése előtt újra betölti az xref rajzot, amelynek céljait az aktuális rajz nyomtervei használják.

Oktatóanyag: Átmeneti sávval rendelkező nyomterv létrehozása