Transzformáció lap (rajzbeállítások párbeszédpanel)

Ezen lappal a koordináta-rendszert az Egységek és zóna lapon helyi jellemzőkre meghatározott értékek szerint alakíthatja át.

Zónaleírás

Megjeleníti az Egységek és zóna lapon kiválasztott zóna leírását.

Transzformációs beállítások alkalmazása

Meghatározza, hogy a program alkalmazza-e a koordináta-rendszer zóna transzformációjának beállításait. A jelölőnégyzet kijelölése az összes többi beállítást engedélyezi a párbeszédpanelen. Nem jelölheti ki a jelölőnégyzetet, ha nem adott meg zónát az Egységek és zóna lapon.

Tengerszint léptéktényező alkalmazása

Eldöntheti, hogy kívánja-e alkalmazni az ívgörbület korrekciót a tervadatokra, annak érdekében, hogy a lemért vízszintes távolságokat a tengerszint középértékeire redukálja (geodetikus távolságok).

Magasság

Megadja a projekt helyének átlagmagasságát a tengerszinthez képest.

Geoid sugár

A koordináta-rendszer által felhasznált geoid sugarát jeleníti meg. Ez az érték egy, a Föld alakjához hasonlító geoid sugara, tengerszinten mérve. ( körülbelül 6.370 km.) Az ebben a mezőben megjelenő érték az aktuális zóna ellipszoidjából származik.

Háló léptéktényezője

Kiszámítás

A léptékfaktor típusát adja meg:

  • Egység: 1.00 használata a zóna összes pontjára.
  • Felhasználói: Lehetővé teszi, hogy saját léptéktényezőt adjon meg. Megadhatja például a földmérésben lévő pontok léptéktényezőjének átlagát. Ez az érték minden pontra vagy helyre érvényes a zónában, és állandó.
  • Referenciapont: A megadott hivatkozási pont léptéktényezőjét az összes zónán belüli pont háló léptéktényezőjeként használja.
  • Prizmatikus képlet: A prizmatikus képlet használata a háló léptéktényezőjének kiszámításához. Ez a módszer azért ajánlott, mert számol azzal a ténnyel, hogy minden egyes pont különböző léptéktényezővel rendelkezik. A következő egyenlet használható prizmatikus léptéktényező kiszámításához.

    Ahol:

    • Keff a háló léptéktényezője
    • Kref a referenciapont léptéktényezője
    • Kpt az aktuális pont léptéktényezője
    • Kmid a referenciapont és az aktuális pont közötti középpont léptéktényezője.

    Más érték kerül használatra a zónán belüli minden pontnál és helynél.

Léptéktényező

A háló léptéktényezőjét adja meg. Csak akkor engedélyezett, ha a Felhasználói beállítás van kiválasztva a Kiszámítás mezőben.

Referenciapont

Ebben a részben a transzformáció referenciapontját adhatja meg. A referenciapont lehet egy földmérés során használt magassági pontjel. Bármely pont lehet, amelynek helyi koordinátáit és hálókoordinátáit ismeri.

Pont kiválasztása rajzban

Választhat egy referenciapontot a képernyőn.

Pontszám, Helyi észak, Helyi kelet, Háló észak koordináta, Háló kelet koordináta

Egy referenciapontot ad meg, a pontszám, a Helyi észak vagy kelet értékek, vagy a Háló észak koordinátája, illetve a Háló kelet koordinátája értékek alapján.

Forgatási pont

Ezen a területen a referenciapont körüli elforgatást adhatja meg, kétféle módon: elforgatási pont megadásával vagy egy hálóforgatási szög alkalmazásával.

Pont kiválasztása rajzban

Válasszon egy elforgatási pontot a képernyőn, a Helyi észak és Helyi kelet beállításához.

Pontszám, Helyi észak, Helyi kelet, Háló észak koordináta, Háló kelet koordináta

Egy elforgatási pontot ad meg, a pontszám, a Helyi észak vagy kelet értékek, vagy a Háló észak koordinátája, illetve a Háló kelet koordinátája alapján.

Háló elforgatási szögének megadása

Forgatási pont felhasználása helyett, egyetlen kattintással alkalmazhat egy elforgatási szöget a háló észak koordinátának, valamint az azimutnak.

Észak felé

Az északi irányba történő elforgatási szöget határozza meg. Írjon be egy szöget, vagy kattintson a gombra, és válasszon egy pontot vagy vonalat a rajzból.

A háló észak koordinátaz elforgatás a helyi koordináta-rendszer északi meridiánja és az aktuális zóna rács észak meridiánja közti különbség. Ha a Valódi észak lehetőséget használja, ez az érték egyenlő lehet az összetartási szöggel. Ha a Mágneses észak lehetőséget használja, ez az érték az elhajlási szögből és az összetartási szögből lesz származtatva.

Azimut

Az azimut irányát határozza meg. Írjon be egy szöget, vagy kattintson a gombra és válasszon egy pontot vagy vonalat a rajzból.

Az Azimut háló a rajz északi iránya, valamint a hivatkozási háló- és az elforgatási háló pontjai által meghatározott vonal közti szöget jelenti.