Információk a sík területek minimalizálásáról egy felületen

Szintvonaladatok TIN-felülethez történő hozzáadása során a létrejövő felület tartalmazhat sík pontokat (háromszögeket, amelyek pontjai egyazon szintvonalból származnak) és sík éleket (háromszögéleket, amelyek egyazon szintvonalból vagy azonos magasságú különböző szintvonalakból származó pontokat tartalmaznak).

A következő ábra sík területeket tartalmazó felületet ábrázol, ahol a felület háromszögei (világoskékek) piros szintvonalakból jönnek létre. Néhány síkháromszög és sík él meg van jelölve:

E sík területek pontatlanságot jeleznek a felületen. Amikor egy ilyen felület szintvonalai jelennek meg, nem biztos, hogy azok megegyeznek az eredeti szintvonaladatokkal a sík területek körül. Továbbá a megjelenített szintvonalak tartalmazhatnak három szintvonalszakaszból eredő pontokat a várt két szakaszból eredők helyett. A Sík területek minimalizálása művelettel három azonos magasságú pontot tartalmazó háromszöget és azonos magasságon lévő, különböző szintvonalakon elhelyezkedő pontokat összekötő éleket kereshet meg és távolíthat el.

Ez a parancs csökkenti a szintvonaladatok felülethez adásából származó sík területek számát. Ennek segítségével jobb felületmodell hozható létre, amely valósághűen tükrözi a való világbeli felületet.

A Sík területek minimalizálása művelettel törésvonalból vagy szintvonalból létrehozott, háromszögélek által meghatározott sík területeket kereshet. Ha a pontadatokból létrehozott felület három azonos magasságú pont által meghatározott sík területet tartalmaz, a művelet nincs hatással a felületre.

A Sík területek minimalizálása beállítás a Sík területek minimalizálása vagy a Szintvonaladatok hozzáadása művelet használatakor adható meg.

Egyetlen kivétellel az előbb leírt Sík területek minimalizálása beállítás csak a szintvonaladatokból létrehozott TIN-felületeknél működik. Néhány esetben az Élek cseréje beállítás megváltoztathatja nem szintvonaladatokból létrehozott felületen megjelenő szintvonalak megjelenését.

Tipp: A sima háromszögek grafikus nézetéhez használja az esés árnyékolást. Ha a felület árnyékolásánál egy 0.00 százalékos esésű tartományt használ, a sima területeket a szintvonaladatok mentén láthatja.

Hézagok feltöltése

Ezen opció feltölti a megjelenített szintvonalaknál néha felmerülő apró hézagokat, és létrehoz egy folyamatos szintvonalat. Ha a hézag két vége elég közel van egymáshoz ahhoz, hogy egyetlen háromszögéllel össze lehessen őket kötni, a program feltölti a hézagot ezen él és az él által összekötött két adatszintvonal egyetlen szintvonallá alakításával. További pont vagy él nem kerül hozzáadásra.

Ha szeretné vezérelni, hogy mely hézagok legyenek feltöltve, ezen opció kiválasztása nélkül adhat meg szintvonaladatokat, majd használhatja a Szintvonal problémák vizsgálata műveletet, amely jelzi a hézag mindkét végét. Ha a művelet eredményeinek felülvizsgálatakor olyan hézagokat talál, amelyeket nem kíván feltölteni, adjon a hézag két végpontja közé egy, a szintvonal alatti vagy feletti magasságú felületpontot. Ezután a Szintvonaladatok hézagjainak kitöltése beállítás kiválasztása mellett a Sík területek minimalizálása művelet segítségével feltöltheti a megmaradt hézagokat.

Megjegyzés: A program a hézagokat csak a megjelenített szintvonalakkal tölti fel. Az eredeti felületi szintvonaladatok nem változnak.

Élek felcserélése

Ez a beállítás a felületen olyan síkháromszöget keres, amely nem szintvonalélt oszt meg nem síkháromszöggel. Ha a két háromszög konvex négyszöget alkot, a közös él felcserélődik, és így létrejön két nem síkháromszög. Ez másik nem szintvonaléleket nem síkháromszögekkel megosztó síkháromszögeket is eredményezhet, és ezen élek is lehetőség szerint felcserélődnek. A művelet addig folytatódik, amíg több felcserélés már nem lehetséges.

Ez a parancs megfordítja a TIN-vonal irányát négy szomszédos felületi pont között. Ezen művelet elvégzéséhez győződjön meg arról, hogy a felületstílus engedélyezi a pontok láthatóságát.

További információ: Információk a felületstílusokról és -látványtervekről.

A parancs futtatása után a felület mérete változatlan marad, és a felület ugyanannyi pontot és háromszöget tartalmaz.

Fontos: A parancs nem távolítja el az összes síkháromszöget és a síkok éleit. Néhány új háromszögnek rendkívül nagy lehet az esése.

Pontok hozzáadása síkháromszögek éleihez

Akárcsak az előző opció, ez is olyan síkháromszöget keres a felületen, amelynek minden pontja adatszintvonalakon fekszik, és közös nem szintvonal éle van egy nem sík szomszéddal. A háromszögpár közös élének felcserélése helyett azonban egy új pont adódik hozzájuk a közös él felezőpontjában. A pont magasságát a Természetes felületinterpoláció számítja ki.

Sok esetben ez a háromszög egy, a sík területen áthaladó háromszöglánc élére esik. Új pont hozzáadása után a program elvégzi a síkháromszögek láncának sokszögelését, és új pontokat ad a síkháromszögek éleihez a lánc végéig. A lánchoz adott pontok magasságai lineárisan interpoláltak lesznek a lánc kezdőpontjának magassága és végpontja között.

Ez az opció több síkháromszöget távolít el, mint az Élek cseréje opció. Minden háromszög, amelyet az Élek cseréje opció eltávolítana, ezzel az opcióval is eltávolításra kerül. Ez az opció kevesebb meredek esésű háromszöget is eredményez. Azonban a program további pontokat és háromszögek ad a felülethez:

Ezen az ábrán 27 pont lett hozzáadva a felülethez. A legtöbb síkháromszög eltávolítódik, kivéve néhányat a felső és bal felső határvonalak mellett.

Pontok hozzáadása síkok éleihez

Ez az opció sík élekre vonatkozik, olyan élekre, amelyek két azonos magasságú adatszintvonalat kötnek össze, de nem sík háromszögekkel. A program olyan sík éleket keres a felületen, amelyeknek mindkét végpontja adatszintvonalon fekszik. Ha az ilyen élt tartalmazó két háromszög ellenkező pontjai magasabb vagy alacsonyabb helyen vannak, mint az él, akkor egy új pont adódóik a sík él felezőpontjához. Az új pont magasságát a Természetes felületinterpoláció számítja ki. Az új pontok és élek hozzáadása miatt ez az opció megnöveli a felület méretét.

A következő ábra az előző felületet ábrázolja a Pontok hozzáadása síkháromszögek éleihez és a Pontok hozzáadása síkok éleihez opciók alkalmazása után. Ebben a példában összesen 28 pont lett hozzáadva a felülethez.

Az Élek cseréje opció egyik előnye, hogy nem növeli a felület méretét. A Pontok hozzáadása síkháromszögek éleihez és a Pontok hozzáadása síkok éleihez opciók általában jobb eredményt biztosítanak, de megnövelik a felület méretét.

Tipp: A felületstílus megváltoztatásával különbséget tehet a szintvonaladatokból létrehozott pontok és a Sík területek minimalizálása művelettel hozzáadott pontok megjelenítése között. A Pontok lapon a felületstílusban állítsa az Adatpontjel és a Szín terület beállításait eltérőre a Származtatott pont jel és a Szín beállításaitól.

A Sík területek minimalizálása művelet felületen történő használata előtt a következő példákban bemutatott módon kiértékelheti a sík területeket, így vezérelheti a művelet eredményeit.

A következő ábra olyan gerincből létrehozott felületet jelenít meg, ahol egy nyitott szintvonal a határvonal közelében és nem azon végződik. A szintvonalak nem a Sík területek minimalizálása művelettel lettek hozzáadva a felületi modellhez. Beállításokkal meghatározva:

A Sík területek minimalizálása művelet Pontok hozzáadása síkháromszögek éleihez opcióval történő futtatásakor a következő eredmény érhető el:

Ez az eredmény azért jön létre, mert az NNI interpoláció a környező pontok alapján határoz meg egy megfelelő magasságot az új pontnak. Mivel minden környező magasság kisebb, mint a síkháromszög, a hozzáadott pontokhoz a program a síkháromszögnél kisebb magasságot választ, így a gerinc elhajlik.

Ilyen esetekben kiegészítheti a szintvonaladatokat a szintvonal nyitott végének közelében lévő pontmagasság megadásával a következő ábrán bemutatott módon. Ezután a Sík területek minimalizálása művelet a kívánt módon létrehoz egy tetőt.

Megjegyzés: A legjobb eredmény érdekében kövesse a szintvonalak létrehozásának és az adatok felülethez való hozzáadásának ajánlott műveleti sorrendjét. További információ: Információk a szintvonalakról.