Információk a helyszínrajzkészítéshez használt nézetkeretekről és nézetkeretcsoportokról

A nézetkeretek automatikusan jönnek létre, amikor a Nézetkeretek létrehozása varázslót használja. A nézetkeretek mindig szülő nézetkeretcsoporttal vannak társítva.

Nézetkeretek

A nézetkeretek létrehozása egy rajzban szereplő nyomvonal alapján történik egy kijelölt, egy sablonban található helyszínrajzi nézet vagy hossz-szelvény nézet nézetablakon. Amennyiben olyan lapot kíván létrehozni, amely a helyszínrajzi nézet adatok mellett hossz-szelvény nézet adatokat is tartalmaz, a rajzban rendelkeznie kell egy hossz-szelvénnyel.

A nézetkeret objektumokra vonatkozó információk többsége a sablonban megadott nézetablak információkból származik. A létrehozott nézetkeretek például a sablonban található nézetablakból nyerik méret- és léptékadataikat. A lap elrendezése hasonlóképpen a hivatkozott sablonból származik. A hivatkozott sablonban lévő nézetablakokhoz meg kell adnia a Nézetablak típusa tulajdonságot attól függően, milyen típusú adatokat szeretne megjeleníteni a nézetablakban. A nézetkeretek mozgathatók vagy elforgathatók, a méretüket azonban nem lehet módosítani. Ez azért van így, mert a nézetkeret mérete a társított sablonban hivatkozott nézetablak méretén alapul.

A többi Autodesk Civil 3D objektummal ellentétben szerkesztheti a nézetkeretek bizonyos tulajdonságait. Megváltoztathatja például egy nézetkeret objektum nevét, leírását, objektumstílusát vagy annak megjelenítési fóliáját. A nézetkeret tulajdonságai a nézetkeret létrehozására szolgáló rajzban vannak mentve.

A nézetkeretek feliratot tartalmazhatnak. Meghatározható például, hogy a nézetkeret feliratok azonosítsák a nyomvonal mentén a megjelenített területet, vagy az adott terület egy adott adatára hivatkozzanak.

A nézetkeretek megjelenését a nézetkeret stílusa, a nézetkeret feliratstílusa, valamint a Nézetkeretek létrehozása varázslóban megadott beállítások szabályozzák.

A nézetkeret objektumok a Kereső fán jelennek meg, valamint a Beállítások fa Nézetkeret gyűjteményében vezérelhető azok alapértelmezett stílusa és feliratozása.

A nézetkeretek AeccViewFrame nevű objektumokként maradnak meg a rajzokban.

Nézetkeretstílus

A nézetkeret stílusa a nézetkeret megjelenését szabályozza. Meghatározhatja az általános stílusjellemzőket, például a láthatóságot, fóliát, színt, vonaltípust, a vonaltípus léptékét, valamint a vonalvastagságot.

A nézetkeretek csak egy megjelenítési komponenssel rendelkeznek, a határvonallal, amely csak normálnézetben látható.

Nézetkeret-felirat stílusa és helye

Meghatározhat egy minden egyes nézetkereten megjelenő feliratstílust és egy felirathelyet. A nézetkeret-feliratok működésének alapbeállításait a nézetkeretcsoport beállításait tartalmazó párbeszédpanelen lehet meghatározni.

A nézetkeret-felirat elhelyezése során a nézetkeretek környezetében található számos hely közül választhat. Kiválaszthatja például, hogy a nézetkeret feliratok felül balra, fenn és középen, középen jobbra stb. helyezkedjenek el. Ezt a beállítást a Nézetkeretek létrehozása varázslóban lehet megadni. Az elhelyezés későbbi, a létrehozás után történő módosításához kattintson a jobb gombbal a feliratra, majd válassza a Felirat szerkesztése parancsot.

Nézetkeretcsoportok

A nézetkeretcsoportok a Nézetkeretek létrehozása varázslóval létrehozott nézetkeretek csoportját kezelik. Minden egyes nézetkeretcsoport egyetlen nyomvonalhoz tartozó nézetkeretek és átlapolási vonalak kezelését végzi.

A Nézetkeretek létrehozása varázsló harmadik lapján (a Nézetkeretcsoport lapon) megadhatja a nézetkeretcsoport objektumok létrehozási feltételeit. Megadhatja például a nézetkeretcsoport objektum nevét, és kiválaszthatja a nézetkeretekhez rendelt fóliát.

Miután létrehozta a nézetkeretcsoportokat, a nézetkeretcsoportok bizonyos tulajdonságai módosíthatók vagy törölhetők. Új nézetkeretet is illeszthet a meglévő nézetkeretcsoportba. Meglévő nézetkeretcsoport-adathivatkozásra mutató referenciát is létrehozhat.

Módosíthatja a nézetkeretcsoportok objektumnevét, leírását vagy a nézetkeretek és átlapolási vonalak stílusát, valamint a fóliákat, amelyeken megjelennek.

A következő korlátozások vonatkoznak a nézetkeretcsoportok szerkesztésére:

Megjegyzés: A nézetkeretcsoportok nem dinamikusan vannak társítva a csoport alapján létrehozott lapfájlokhoz. A nézetkeretcsoport frissítésével az átlapolási vonalak vagy a nézetkeretek elmozdítása nincs hatással a lapfájlokra. Ugyanez igaz a nézetkeretcsoportokból létrehozott lapfájlokra is. A lapfájlok frissítése nincs hatással a nézetkeretcsoportokra.

A nézetkeretcsoport létrehozása után szükség esetén törölhető a létrehozáshoz használt nyomvonal. A feliratozási funkciókat, például a nézetkeretek feliratain a lapszám megjelenítését szintén elvégzi a szoftver akkor is, ha a nézetkeretcsoport létrehozására használt eredeti nyomvonal törlődött.

Az AutoCAD rajzokban a nézetkeretcsoportok AeccViewFrameGroup állandó objektumként szerepelnek.