Możliwe jest wyświetlenie i edycja nazwy pliku oraz ścieżki używanej podczas lokalizowania odnośnika rysunku (odnośnika). Z opcji tej należy skorzystać, jeśli plik odnośnika został przeniesiony do innego folderu lub zmieniono jego nazwę od czasu jego dołączenia.
Można wybrać jeden z trzech rodzajów informacji o ścieżce folderu, zapisywanych z dołączonym odnośnikiem: ścieżka bezwzględna, ścieżka względna i brak ścieżki.
Ścieżka bezwzględna jest w pełni określoną hierarchią folderów opisującą położenie pliku. Ścieżka bezwzględna obejmuje literę lokalnego dysku twardego, adres URL witryny lub literę dysku serwera sieciowego.
Ścieżki względne są częściowo określonymi ścieżkami folderów, przyjmującymi literę bieżącego dysku lub folder rysunku głównego. To najbardziej elastyczna opcja, umożliwiająca przenoszenie zbioru rysunków z bieżącego dysku na inny, używający tej samej struktury folderów.
Jeśli plik, do którego występuje odwołanie, znajduje się na innym lokalnym dysku twardym lub na serwerze sieciowym, opcja ścieżki względnej jest niedostępna.
\ |
Sprawdź folder główny dysku rysunku głównego |
ścieżka |
Idź określoną ścieżką z folderu rysunku głównego |
\ścieżka |
Idź określoną ścieżką z folderu głównego (na dysku) |
.\ścieżka |
Idź określoną ścieżką z folderu rysunku głównego |
..\ścieżka |
Przejdź o jeden poziom folderów wyżej z folderu rysunku głównego i idź następującą ścieżką |
..\..\ścieżka |
Przejdź dwa poziomy folderów wyżej z folderu rysunku głównego i idź określoną ścieżką |
Kiedy informacje o ścieżce są zapisywane w dołączonym odniesieniu zewnętrznym, inicjowane jest wyszukiwanie w następującej kolejności:
Określenie opcji braku ścieżki jest przydatne podczas przenoszenia zbioru rysunków do innej hierarchii folderów lub do nieznanej hierarchii folderów.
Jeśli rysunek zawiera odnośnik, który został przeniesiony do innego folderu, program wyświetli komunikat w pozycji danego odnośnika podczas wczytywania rysunku. Komunikat ten informuje, że wczytanie odnośnika o podanej ścieżce jest niemożliwe. Po określeniu nowej ścieżki odnośnik jest ponownie wczytywany do rysunku.
Nazwy projektów ułatwiają zarządzanie odnośnikami podczas wymiany rysunków między klientami lub jeżeli zastosowane jest inne mapowanie napędów do tego samego miejsca na serwerze. Nazwa projektu wskazuje sekcję w rejestrach, która może zawierać jedną lub więcej ścieżek wyszukiwania dla każdej zdefiniowanej nazwy projektu.
Jeżeli program nie może znaleźć odnośnika w rysunku głównym określonym przez ścieżkę wyszukiwania, to z pełnej nazwy ścieżki usuwany jest przedrostek (jeśli taki istnieje). Jeśli rysunek ma ustawioną wartość PROJECTNAME i odpowiedni wpis w rejestrze, program szuka plików zgodnie z podanymi ścieżkami wyszukiwania projektu. Jeżeli odnośnik nadal nie zostanie zlokalizowany, ścieżka wyszukiwania programu zostanie powtórnie przeszukana.
Użytkownik może dodać, usunąć lub zmodyfikować istniejące w rejestrze nazwy projektów. Ścieżki wyszukiwania folderów poniżej nazwy projektu także mogą być dodawane, usuwane lub modyfikowane.
Ścieżki wyszukiwania znajdujące się poniżej nazwy projektu mogą być dodawane, usuwane lub modyfikowane w taki sam sposób, jak nazwa projektu. Modyfikowany może być także porządek, w jakim przeszukiwane są katalogi. Projekty i ich ścieżki wyszukiwania mogą być edytowane tylko na karcie Pliki, w oknie dialogowym Opcje. W wierszu polecenia nie można edytować nazw z projektu.
Po ustaleniu nazwy projektu i ścieżek wyszukiwania, które użytkownik chce skojarzyć z nazwą projektu, można ustalić wybrany projekt jako projekt w danym momencie aktywny. Program przeszukuje ścieżki skojarzone z aktualnie aktywnym projektem w poszukiwaniu odnośników nieznalezionych w bieżącym folderze głównego pliku, w pełnej ścieżce wyszukiwania, w bieżącym folderze rysunku lub pomocniczych ścieżkach wyszukiwania programu.
Jeżeli rysunek zostanie przeniesiony lub zostaną przeniesione zewnętrzne pliki, do których odwołuje się rysunek, w tym pliki rysunków, czcionek, obrazów i konfiguracji drukowania, musi zostać zaktualizowana ścieżka odniesienia zapisana w rysunku. Program Menedżer odnośników Autodesk wyświetla listę plików, do których odwołują się wybrane rysunki i udostępnia narzędzia pozwalające modyfikować ścieżki odniesień bez konieczności otwierania poszczególnych plików. Menedżera odnośników można używać także do wyszukiwania nierozwikłanych odniesień.
Menedżer odnośników to aplikacja jednostanowiskowa z własnym systemem pomocy. Aby uzyskać do niego dostęp, kliknij przycisk Start (w systemie Windows) (Wszystkie) programy Autodesk AutoCAD Menedżer odnośników. Jeśli nie pracujesz w sieci, mogła ona nie zostać zainstalowana na Twoim komputerze.