Bloki dynamiczne zawierają reguły i ograniczenia określające wygląd i zachowanie bloku po wstawieniu go do rysunku lub jego późniejszej modyfikacji.
Te reguły i elementy sterujące można zarówno dodawać do dowolnego istniejącego bloku, jaki i wykorzystywać podczas tworzenia nowych bloków. Elementy sterujące są ograniczone do operacji dwuwymiarowych.
Dostępnych jest wiele elementów sterujących zwiększających elastyczność i wydajność pracy z blokami. Poniżej przedstawiono niektóre przykłady zastosowań bloków dynamicznych:
W przypadku zauważenia, że podczas pracy z blokami pewne operacje są często powtarzane, można zmniejszyć ilość codziennej pracy i znacznie zwiększyć wydajność.
Edytor bloku to dedykowane środowisko autoringu umożliwiające tworzenie oraz modyfikowanie geometrii, atrybutów i parametrów bloku, operacji oraz wiązań. Zawiera następujące komponenty:
Dostęp do Edytora bloku można uzyskać za pomocą polecenia BEDYCJA znajdującego się na karcie Narzędzia główne, na panelu Blok na wstążce.
Bloki dynamiczne umożliwiają wstawianie jednego bloku, którego kształt, wielkość lub sposób wyświetlania mogą ulegać zmianie, zamiast wstawiania jednej z wielu definicji bloków statycznych. Zamiast na przykład utworzenia wielu bloków drzwi wewnętrznych o różnych wielkościach można utworzyć jeden blok dynamiczny drzwi, którego wielkość można zmieniać w celu dostosowania otworu drzwiowego.
Na poprzedniej ilustracji widać kilka parametrów pojawiających się jako specjalistyczne uchwyty lub elementy sterujące powiązane z operacjami. Wyróżniony uchwyt niestandardowy jest parametrem liniowym powiązanym z operacją rozciągania. Nazywa się je łącznie zestawem parametrów.
Oto przykład listy przeglądania umożliwiającej wybieranie między różnymi opcjami.
W tym przypadku wyróżnionym elementem sterującym jest parametr przeglądania powiązany z operacją przeglądania. Ten zestaw parametrów zaprojektowano w celu wyświetlania listy opcji, które sterują wyświetlanym kątem otwarcia drzwi.
Do stosowania w blokach dostępny jest zestaw funkcji rysowania parametrycznego obejmujący wiązania geometryczne, wiązania wymiarowe i formuły parametryczne.
Możliwość definiowania wiązań jest niedostępna w programie AutoCAD LT, ale bloków zdefiniowanych w innym produkcie opartym na programie AutoCAD można używać w programie AutoCAD LT bez ograniczeń.