Zmienia parametry splajnu lub konwertuje polilinie dopasowane do splajnu na splajn.
Wyszukiwanie
Modyfikuje dane definiujące splajn, takie jak liczba i waga wierzchołków sterujących, tolerancja dopasowania oraz styczne początkowe i końcowe.
Uwaga: Polecenie EDSPLAJN automatycznie przekształca polilinie dopasowane do splajnu w splajny, nawet jeśli po wybraniu polilinii dopasowanej do splajnu polecenie to zostanie natychmiast zakończone.
Dane definiujące splajn są reprezentowane w dwóch formatach: jako ramka sterująca lub jako punkty dopasowania. Format może się zmieniać w zależności od sposobu utworzenia splajnu, opcji wybranych z menu uchwytów lub opcji używanych dla polecenia EDSPLAJN.
Można zmienić dowolne z poniższych danych:
Dane ramki sterującej obejmują wierzchołki sterujące, stopień wielomianu splajnu i wagi przypisane do każdego wierzchołka sterującego.
Dane dopasowania obejmują punkty dopasowania, parametryzację węzłów, tolerancję dopasowania oraz styczne w punktach końcowych splajnu.
Uwaga: Przełączenie między wyświetlaniem wierzchołków sterujących i punktów dopasowania powoduje automatyczną zmianę splajnu na stopień 3. Splajny utworzone za pomocą równania wyższego stopnia, prawdopodobnie zmienią w wyniku tego kształt. Dodatkowo, jeśli splajn utworzono za pomocą dodatniej wartości tolerancji, punkty dopasowania zostaną przeniesione do węzłów splajnu, a wartość tolerancji jest resetowana do 0.
Wyświetlane są następujące monity.
Wybierz splajn
Określa, który splajn ma być modyfikowany.
Zamknij/Otwórz
Jedna z następujących opcji jest wyświetlana w zależności od tego, czy wybrany splajn jest otwarty, czy zamknięty. Otwarty splajn ma dwa punkty końcowe, podczas gdy zamknięty splajn tworzy pętlę.
Zamknij
Zamyka otwarty splajn, definiując ostatni punkt, tak aby pokrywał się z pierwszym. Domyślnie zamknięte splajny są okresowe, zachowując ciągłość krzywizny (C2) wzdłuż całej krzywej.
Otwórz
Otwiera zamknięty splajn przez usunięcie ostatniego segmentu krzywej między pierwszym a ostatnim punktem określonym podczas pierwotnego procesu tworzenia splajnu.
Połącz
Łączy wybrany splajn z innymi splajnami, liniami, poliliniami i łukami w pokrywających się punktach końcowych w celu utworzenia większego splajnu. Obiekty są łączone z punktami podziału w miejscach połączenia (klasie ciągłości C0).
Dopasuj dane
Dokonuje edycji punktów dopasowania z wykorzystaniem następujących opcji:
Dodaj
Dodaje do splajnu punkty dopasowania.
Po wybraniu punktu dopasowania określ nowy punkt dopasowania, który ma zostać dodany do splajnu w kierunku następnego punktu dopasowania, który jest automatycznie wyróżniony.
Jeśli zostanie wybrany ostatni punktu dopasowania na otwartym splajnie, nowy punkt dopasowania jest dodawany do końca splajnu.
Jeśli zostanie wybrany pierwszy punkt dopasowania otwartego splajnu, pojawi się opcja określenia, czy nowy punkt dopasowania zostanie dodany przed, czy za pierwszym punktem.
Zamknij/Otwórz
Jedna z następujących opcji jest wyświetlana w zależności od tego, czy wybrany splajn jest otwarty, czy zamknięty. Otwarty splajn ma dwa punkty końcowe, podczas gdy zamknięty splajn tworzy pętlę.
Zamknij. Zamyka otwarty splajn, definiując ostatni punkt, tak aby pokrywał się z pierwszym. Domyślnie zamknięte splajny są okresowe, zachowując ciągłość krzywizny (C2) wzdłuż całej krzywej.
Otwórz. Otwiera zamknięty splajn przez usunięcie ostatniego segmentu krzywej między pierwszym a ostatnim punktem określonym podczas pierwotnego procesu tworzenia splajnu.
Usuń
Usuwa wybrane punkty dopasowania ze splajnu.
Punkt podziału
Dodaje węzeł i punkt dopasowania w określonym położeniu na splajnie, nie zachowując styczności lub ciągłość krzywizny w punkcie.
Przesuń
Przesuwa punkty dopasowania do nowych położeń.
Nowe położenie. Przesuwa wybrany punkt do określonego położenia.
Następna. Określa następny punkt dopasowania.
Poprzedni. Określa poprzedni punkt dopasowania.
Wybierz punkt. Określa dowolny punkt dopasowania na splajnie.
Usuń
Zastępuje dane dopasowania ze splajnu wierzchołkami sterującymi.
Styczne
Zmienia początkową i końcową styczną splajnu. Określ punkt, aby ustalić kierunek stycznej. Można korzystać z trybów lokalizacji względem obiektu, takich jak Prostopadłość lub Równoległość.
Określ styczną. (Opcja dostępna dla zamkniętych splajnów) określa nowy kierunek stycznej w punkcie zamknięcia.
Domyślna wartość systemowa. Oblicza domyślne styczne końca.
Tolerancja
Dopasowuje splajn do istniejących punktów dopasowania z użyciem nowych wartości tolerancji.
Koniec
Powoduje powrót do poprzedniego monitu.
Edwierzch
Dokonuje edycji danych ramki sterującej z wykorzystaniem następujących opcji:
Dodaj
Dodaje nowy wierzchołek sterujący w określonym punkcie, który znajduje się między dwoma istniejącymi wierzchołkami sterującymi.
Usuń
Usuwa wybrany wierzchołek sterujący.
Zwiększ rząd
Zwiększa stopień wielomianu splajnu (zwiększenie stopnia o jeden). Powoduje to zwiększenie liczby wierzchołków sterujących na splajnie.
Maksymalną wartością jest 26.
Przesuń
Zmienia położenie wybranego wierzchołka sterującego.
Nowe położenie
Dalej
Poprzedni
Wybierz punkt
Waga
Zmienia wagę określonego wierzchołka sterującego.
Podaj nową wagę. Ponownie oblicza splajn na podstawie nowej wartości wagi w określonym wierzchołku sterującym. Większa waga powoduje zmniejszenie odległości między splajnem a wierzchołkiem sterującym.
Koniec
Powoduje powrót do poprzedniego monitu.
Przekształć w polilinię
Przekształca splajn w polilinię.
Wartość dokładności określa, jak dobrze wynikowa polilinia jest dopasowana do splajnu. Poprawnymi wartościami jest zakres liczb całkowitych od 0 do 99.
Uwaga: Wysoka wartość dokładności zmniejsza wydajność.
Zmienna systemowa PLINECONVERTMODE określa, czy polilinie są tworzone z wykorzystaniem segmentów liniowych, czy łukowych.
Zmienna systemowa DELOBJ określa, czy oryginalny splajn zostaje zachowany.
Odwróć
Odwraca kierunek splajnu. Ta opcja znajduje zastosowanie głównie w aplikacjach innych firm.