Szkicowanie jest przydatne do tworzenia nieregularnych obwiedni lub przerysowywania za pomocą digitizera.
Można narysować szkice odręczne, a następnie przekształcić je w linie, polilinie i splajny.
Za pomocą polecenia SZKICUJ można utworzyć szereg małych segmentów. Ustawiając zmienną systemową SKETCHINC, można sterować przyrostową długością każdego segmentu. Za pomocą zmiennej systemowej SKPOLY można określić, czy wynik jest szeregiem niezależnych segmentów linii, polilinią czy splajnem (zmienna systemowa SKTOLERANCE określa, na ile splajn jest zgodny z oryginalnym szkicem).
Trybu Pulpit należy używać z digitizerem. Szkicowanie w trybie Pulpit jest bardzo przydatne do przerysowywania map wykonanych na papierze bezpośrednio do rysunku. Podczas szkicowania nie można wyłączyć trybu Pulpit.
Gdy jest włączony tryb Pulpit, to program można tak skonfigurować, aby odwzorowywał układ współrzędnych rysunku wykonanego na papierze na globalny układ współrzędnych. W ten sposób powstaje korelacja między współrzędnymi krzyża nitkowego, pulpitu i oryginalnego rysunku wykonanego na papierze. Po skonfigurowaniu programu w celu uzgodnienia współrzędnych oryginalnego rysunku może się okazać, że obszar wyświetlany na ekranie nie jest obszarem żądanym (nie pokrywa się z obszarem odwzorowującym żądany obszar oryginalnego rysunku).