Tworzenie niestandardowej siatki (starszego typu)

Utwórz niestandardową siatkę wieloboku lub siatkę wielokątną, określając wierzchołki.

Podczas tworzenia siatki poszczególne wierzchołki można określić, używając poleceń SIATKA3W, PPOW i 3WPOW.

Konstrukcja siatki starszych typów — wyjaśnienia

Gęstość siatki steruje liczbą fasetek w siatkach polipowierzchni i siatkach wielokątów starszego typu. Gęstość jest zdefiniowana jako macierz M na N wierzchołków, podobnie do siatki składającej się z kolumn i wierszy. M i N określają odpowiednio kolumnę i wiersz każdego wierzchołka.

Siatka może być otwarta lub zamknięta. Jeśli krawędź początkowa i końcowa siatki nie będą się stykać, siatka będzie otwarta w danym kierunku, jak pokazano następujących rysunkach.

Tworzenie siatki prostokątnej

Za pomocą polecenia SIATKA3W można tworzyć siatki wielokątne otwarte w kierunkach M i N (podobnie do osi X i Y płaszczyzny XY). W większości przypadków można użyć polecenia SIATKA3W w połączeniu ze skryptami lub procedurami AutoLISP, jeżeli znane są punkty siatki.

Przy tworzeniu siatki można określić wielkość siatki w kierunkach M. i N. Całkowita liczba wierzchołków określonych dla siatki jest równa wartości M. pomnożonej przez wartość N.

Siatki można zamknąć poleceniem EDPLIN.

Polecenia SIATKA3W można użyć do tworzenia nieregularnych siatek.

Przykład:

W następnym przykładzie pokazano monity w wierszu polecenia, po których użytkownik wprowadza wartości współrzędnych dla każdego wierzchołka tworzonej siatki pokazanej na ilustracji.

Polecenie: siatka3w

Rozmiar M siatki: 4

Rozmiar N siatki: 3

Wierzchołek (0, 0): 10,1, 3

Wierzchołek (0, 1): 10, 5, 5

Wierzchołek (0, 2): 10,10, 3

Wierzchołek (1, 0): 15,1, 0

Wierzchołek (1, 1): 15, 5, 0

Wierzchołek (1, 2): 15,10, 0

Wierzchołek (2, 0): 20,1, 0

Wierzchołek (2, 1): 20, 5, -1

Wierzchołek (2, 2): 20,10 ,0

Wierzchołek (3, 0): 25,1, 0

Wierzchołek (3, 1): 25, 5, 0

Wierzchołek (3, 2): 25,10, 0

Tworzenie siatki polipowierzchni

Polecenie PPOW tworzy siatkę polipowierzchni (wieloboku), której każda powierzchnia może mieć wiele wierzchołków. Polecenie PPOW jest zazwyczaj używane przez aplikacje, rzadziej bezpośrednio przez użytkownika.

Tworzenie siatki polipowierzchni jest podobne do tworzenia siatki prostokątnej. W celu utworzenia takiej siatki należy określić współrzędne jej wierzchołków. Następnie każda polipowierzchnia jest definiowana przez wprowadzenie współrzędnych dla wszystkich jej wierzchołków. Po utworzeniu siatki polipowierzchni można ustawić określone krawędzie jako niewidoczne, przypisać jej warstwy lub nadać kolory.

Aby krawędzie były niewidoczne, należy wprowadzić ujemne współrzędne wierzchołka siatki polipowierzchni. Przykładowo, aby utworzyć krawędź między wierzchołkami 5 i 7 (niewidocznymi na ilustracji), wprowadź:

Powierzchnia 3, wierzchołek 3: -7

Na ilustracji powierzchnia 1 jest zdefiniowana przez wierzchołki 1, 5, 6 i 2. Powierzchnia 2 jest zdefiniowana przez wierzchołki 1, 4, 3 i 2. Powierzchnia 3 jest zdefiniowana przez wierzchołki 1, 4, 7 i 5, a powierzchnia 4 jest zdefiniowana przez wierzchołki 3, 4, 7 i 8.

Tworzenie siatki polipowierzchni przez określenie wierzchołków

Za pomocą polecenia 3WPOW można utworzyć siatkę polipowierzchni 3D, określając każdy wierzchołek, a także określić, czy segment krawędzi ma być niewidoczny.

W przypadku wybrania obiektu 3WPOW podczas operacji wygładzania (takich jak z użyciem polecenia DODGŁADSIATKI) zostanie wyświetlony monit o przekształcenie obiektów 3WPOW w obiekty siatki.