Śledzenie biegunowe i skok biegunowy — informacje

Śledzenie biegunowe ogranicza ruch kursora do określonych kątów. Skok biegunowy ogranicza ruch kursora do określonych wartości wzdłuż kąta biegunowego.

Podczas tworzenia lub modyfikowania obiektów można używać śledzenia biegunowego, aby wyświetlić tymczasowe ścieżki dopasowania zdefiniowane przez określone kąty biegunowe. W widokach 3D śledzenie biegunowe dodatkowo zapewnia ścieżkę dopasowania w kierunkach w górę i w dół. W tym przypadku w etykiecie narzędzi kąt wyświetlany jest jako +Z lub -Z.

Kąty biegunowe są ustalane względem orientacji bieżącego lokalnego układu współrzędnych (LUW) oraz zgodnie z ustawieniem konwencji kąta bazowego na rysunku, które określa się w oknie dialogowym Jednostki rysunku.

Aby lokalizować obiekty w określonej odległości wzdłuż ścieżki wyrównania biegunowego, należy użyć funkcji skoku biegunowego PolarSnap™. Przykładowo, na poniższym rysunku narysowano linię o długości dwóch jednostek z punktu 1 do punktu 2, a następnie narysowano linię o długości dwóch jednostek do punktu 3 pod kątem 45 stopni do linii. Po włączeniu 45-stopniowego przyrostu kąta biegunowego wyświetlana jest ścieżka wyrównania i etykieta narzędzi, kiedy kursor znajdzie się nad kątem 0 lub 45 stopni. Ścieżka wyrównania i etykieta narzędzi znikają po odsunięciu kursora od kąta.

Podczas przesuwania kursora w pobliżu kątów biegunowych wyświetlane są ścieżki wyrównania i etykiety narzędzi. Kąt domyślny wynosi 90 stopni. Aby narysować własny obiekt, użyj ścieżki wyrównania i etykiety narzędzi. Można użyć śledzenia biegunowego wraz z trybami lokalizacji Punkt przecięcia lub Pozorne przecięcie, aby znaleźć punkt, w którym ścieżka wyrównania przecina inny obiekt.

Uwaga: Tryb Orto oraz śledzenie biegunowe nie mogą być włączone jednocześnie. Podobnie w tym samym czasie nie mogą być włączone opcje skoku biegunowego i skoku siatki.

Określanie kątów biegunowych (śledzenie biegunowe)

Śledzenia biegunowego można użyć w celu śledzenia wzdłuż przyrostów kątów biegunowych 90, 60, 45, 30, 22,5, 18, 15, 10 i 5 stopni. Można również określić inne wartości kątów. Poniższy rysunek pokazuje ścieżkę wyrównania przy przesunięciu kursora o 90 stopni z przyrostem kąta biegunowego ustawionym na 30 stopni.

Orientacja 0 zależy od kąta ustawionego w oknie dialogowym Jednostki rysunku. Kierunek skoku (zgodny z ruchem wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym) zależy od kierunku jednostek podanym przy ustawieniu jednostek miary.

Określanie odległości biegunowych (śledzenie biegunowe)

Funkcja skoku biegunowego ogranicza ruch kursora do określonych odległości wzdłuż kąta śledzenia biegunowego. Przykładowo, jeżeli zostanie podana odległość 4 jednostek, kursor przeskakuje z pierwszego wskazanego punktu w miejsca odległe o 0, 4, 8, 12, 16 itd. jednostek. Podczas przesuwania kursora etykieta narzędzi wskazuje najbliższy przyrost skoku biegunowego. Aby ograniczyć wprowadzenie punktu do odległości biegunowej, funkcje śledzenia biegunowego i skoku biegunowego muszą być włączone.