Edytor bloku

Edytor bloku zawiera specjalny autorski obszar, w którym można rysować i edytować figury, tak jak na obszarze rysunku.

BEDYCJA (polecenie) Wyszukiwanie

Edytora bloku używa się do definiowania obiektów i zachowania dla definicji bloku. W Edytorze bloku dodaje się parametry i operacje, które określają właściwości niestandardowe i zachowanie dynamiczne.

Następujące polecenia są używane do edycji bloków i są dostępne tylko w Edytorze bloku:

Jeśli zmienna systemowa BLOCKEDITLOCK ma wartość 1, Edytor bloku nie może zostać otwarty.

Edytor bloku udostępnia także pasek narzędzi Edytor bloku i okno Palety autorskie bloku, które zawierają narzędzia do tworzenia bloków dynamicznych. Okno Palety autorskie bloku zawiera następujące karty:

Pasek narzędzi Edytor bloku

Udostępnia narzędzia do pracy w Edytorze bloku, tworzenia bloków dynamicznych i pracy ze stanami widoczności.

Gdy wstążka będzie nieaktywna, będzie wyświetlany pasek narzędzi Edytor bloku. Ten element zostanie wyświetlony tylko wtedy, gdy Edytor bloku zostanie otwarty, a wstążka będzie zamknięta.

Pasek narzędzi programu AutoCAD

Pasek narzędzi programu AutoCAD LT

Edycja lub utwórz definicję bloku

Wyświetla okno dialogowe Edycja definicji bloku.

Zapisz definicję bloku
Zapisz blok jako
Nazwa

Wyświetla nazwę bieżącej definicji bloku.

Testuj blok (BTESTUJBLOK)
Automatycznie wiąż obiekty (AUTOWIĄZGEOM) — niedostępne w programie AutoCAD LT
Zastosuj wiązania geometryczne (WIĄZGEOM) — niedostępne w programie AutoCAD LT
Wyświetl/ukryj paski wiązań (PASEKWIĄZAŃ)
Wiązanie parametryczne (PARAMWIĄZBLOKU) — niedostępne w programie AutoCAD LT
Tabela bloku (BTABELA) — niedostępne w programie AutoCAD LT
Parametr (BPARAMETR)
Operacja (BOPERACJA)
Zdefiniuj atrybut (okno dialogowe Definicja atrybutu)
Palety autorskie (BPALETAAUTOR)
Menedżer parametrów (PARAMETRY)
Zamknij edytor bloku (BZAMKNIJ)
Tryb widoczności (BTRYBW)
Pokaż (BWPOKAŻ)
Ukryj (BWUKRYJ)
Zarządzanie stanami widoczności (okno dialogowe Stany widoczności)
Stan widoczności

Określa bieżący stan widoczności wyświetlany w Edytorze bloku.

Karta Parametry (okno Palety autorskie bloku)

Zawiera narzędzia służące do dodawania parametrów do definicji bloku dynamicznego w Edytorze bloku. Parametry określają położenie, odległości i kąty figur w odniesieniu do bloku. Po dodaniu parametru do definicji bloku dynamicznego określa on jedną lub więcej właściwości niestandardowych bloku.

Parametr punktu (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru punktu do definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie niestandardowych właściwości X i Y dla odniesienia do bloku. Parametr punktu wyznacza położenie X i Y w rysunku. W Edytorze bloku parametr punktu wygląda podobnie do wymiaru współrzędnościowego.

Parametr liniowy (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru liniowego do definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie niestandardowej właściwości dotyczącej odległości dla odniesienia do bloku. Parametr liniowy pokazuje odległość między dwoma punktami zaczepu. Parametr liniowy wymusza ruch uchwytu wzdłuż wstępnie ustawionego kąta. W Edytorze bloku parametr liniowy wygląda podobnie do wymiaru dopasowanego.

Parametr biegunowy (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru biegunowego do bieżącej definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie niestandardowych właściwości dotyczących odległości i kąta dla odniesienia do bloku. Parametr biegunowy pokazuje odległość między dwoma punktami zaczepu i wyświetla wartość kąta. Do zmiany odległości i kąta można używać uchwytów i palety Właściwości. W Edytorze bloku parametr biegunowy wygląda podobnie do wymiaru dopasowanego.

Parametr XY (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru XY do definicji bloku dynamicznego i określenie dla odniesienia do bloku niestandardowych właściwości odległości w poziomie i w pionie. Parametr XY wskazuje odległości X i Y od punktu bazowego parametru. W Edytorze bloku parametr XY wyświetlany jest jako para wymiarów (poziomego i pionowego). Te wymiary mają wspólny punkt bazowy.

Parametr obracania (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru obrotu do definicji bloku dynamicznego oraz zdefiniowanie niestandardowej właściwości kąta dla odniesienia do bloku. Parametr obracania określa kąt. W Edytorze bloku parametr obracania jest wyświetlany jako okrąg.

Parametr dopasowania (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru dopasowania do definicji bloku dynamicznego. Parametr dopasowania definiuje położenie w osi X i Y oraz kąt. Parametr dopasowania zawsze ma zastosowanie do całego bloku i nie wymaga żadnych działań ze strony użytkownika. Parametr dopasowania umożliwia automatyczne obracanie odniesienia do bloku wokół punktu w celu dopasowania go do innych obiektów na rysunku. Parametr dopasowania wpływa na właściwość kąta odniesienia do bloku. W Edytorze bloku parametr dopasowania wygląda jak linia dopasowania.

Parametr odwracania (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru odwracania do definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie dla odniesienia do bloku niestandardowej właściwości odwracania. Parametr odwracania odwraca obiekty. W Edytorze bloku parametr odwrócenia jest wyświetlany jako linia odbicia. Obiekty mogą zostać odwrócone wokół linii odbicia. Parametr odwracania wyświetla wartość, która pokazuje, czy odniesienie do bloku zostało odwrócone czy nie.

Parametr widoczności (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru widoczności do definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie dla odniesienia do bloku niestandardowej właściwości widoczności. Parametr widoczności umożliwia utworzenie stanów widoczności i sterowanie widocznością obiektów w bloku. Parametr widoczności zawsze ma zastosowanie do całego bloku i nie wymaga wykonania żadnych działań przez użytkownika. Aby na rysunku wyświetlić listę stanów widoczności dostępnych w odniesieniu do bloku, należy kliknąć uchwyt. W Edytorze bloku parametr widoczności jest wyświetlany jako tekst ze skojarzonym uchwytem.

Parametr przeglądania (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru przeglądania do definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie dla odniesienia do bloku niestandardowych właściwości przeglądania. Parametr przeglądania definiuje właściwość niestandardową, którą można określić lub ustawić, aby sprawdzić wartości ze zdefiniowanej listy lub tabeli. Może być skojarzony z pojedynczym uchwytem przeglądania. W odniesieniu do bloku należy kliknąć uchwyt, aby wyświetlić listę dostępnych wartości. W Edytorze bloku parametr przeglądania jest wyświetlany jako tekst.

Parametr punktu bazowego (BPARAMETR)

Umożliwia dodanie parametru punktu bazowego do definicji bloku dynamicznego. Parametr punktu bazowego określa punkt bazowy odniesienia do bloku dynamicznego względem figury w bloku. Parametr punktu bazowego nie może być skojarzony z żadną operacją, ale może należeć do zbioru wskazań operacji. W Edytorze bloku parametr punktu bazowego jest wyświetlany jako okrąg z krzyżem nitkowym

Karta Operacje (okno Palety autorskie bloku)

Zawiera narzędzia służące do dodawania operacji do definicji bloku dynamicznego w Edytorze bloku. Operacje określają, w jaki sposób geometria odniesienia do bloku dynamicznego będzie przesuwana lub zmieniana, gdy właściwości niestandardowe odniesienia do bloku będą zmieniane w rysunku. Operacje są kojarzone z parametrami.

Operacja przesuwania (BNARZOPERACJI)

Dodaje operację przesuwania do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem punktu, parametrem liniowym, biegunowym lub XY. Operacja przesuwania działa podobnie do polecenia PRZESUŃ. W odniesieniu do bloku dynamicznego operacja przesuwania powoduje przesunięcie obiektów o określoną odległość i kąt.

Operacja skalowania (BNARZOPERACJI)

Dodaje operację skalowania do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem liniowym, biegunowym lub XY. Operacja skalowania działa podobnie do polecenia SKALA. W odniesieniu do bloku dynamicznego operacja skalowania powoduje przeskalowanie zbioru wskazań podczas edycji skojarzonego parametru przez przesuwanie uchwytów lub przy użyciu palety Właściwości.

Operacja rozciągania (BNARZOPERACJI)

Umożliwia dodanie operacji rozciągania do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem punktu, parametrem liniowym, biegunowym lub XY. Operacja rozciągania sprawia, że obiekty przesuwają się i rozciągają o określoną odległość w określonym położeniu.

Operacja rozciągania biegunowego (BNARZOPERACJI)

Umożliwia dodanie operacji rozciągania biegunowego do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem biegunowym. Operacja rozciągania biegunowego obraca, przesuwa i rozciąga obiekty o określony kąt i odległość, gdy punkt kluczowy skojarzonego parametru jest zmieniany przy użyciu uchwytów lub palety Właściwości.

Operacja obracania (BNARZOPERACJI)

Dodaje operację obracania do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem obracania. Operacja obracania działa podobnie do polecenia OBRÓĆ. W odniesieniu do bloku dynamicznego operacja obracania powoduje obrócenie skojarzonych obiektów, gdy skojarzony parametr jest edytowany za pomocą uchwytu lub palety Właściwości.

Operacja odwracania (BNARZOPERACJI)

Umożliwia dodanie operacji odwracania do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem odwracania. Za pomocą operacji odwracania można odwrócić odniesienie do bloku dynamicznego wokół określonej osi zwanej linią odbicia.

Operacja szyku (BNARZOPERACJI)

Umożliwia dodanie operacji szyku do definicji bloku dynamicznego po skojarzeniu operacji z parametrem liniowym, biegunowym lub XY. Operacja szyku powoduje, że skojarzone obiekty są kopiowane i ustawiane w szyku prostokątnym, gdy skojarzony parametr jest edytowany za pomocą uchwytów lub palety Właściwości.

Operacja przeglądania (BNARZOPERACJI)

Dodaje operację przeglądania do definicji bloku dynamicznego. Po dodaniu operacji przeglądania do definicji bloku dynamicznego i skojarzeniu jej z parametrem przeglądania zostanie utworzona tabela przeglądowa. Za pomocą tabeli przeglądowej można przypisać do bloku dynamicznego niestandardowe właściwości i wartości.

Karta Zestawy parametrów (okno Palety autorskie bloku)

Zawiera narzędzia umożliwiające dodawanie w Edytorze bloku parametru i przynajmniej jednej operacji jednocześnie do definicji bloku dynamicznego. Jeżeli do bloku dynamicznego zostanie dodany zestaw parametrów, operacje zostaną z automatycznie skojarzone z odpowiednim parametrem. Po dodaniu zestawu parametrów do bloku dynamicznego należy dwukrotnie kliknąć żółtą ikonę alertu (lub użyć polecenia BZESTOPERACJI), a następnie postępować zgodnie z poleceniami w wierszu polecenia, aby skojarzyć operację ze zbiorem wskazań geometrii.

Przesuwanie punktowe

Automatycznie dodaje operację przesuwania skojarzoną z parametrem punktowym.

Przesuwanie liniowe

Automatycznie dodaje operację przesuwania skojarzoną z punktem końcowym parametru liniowego.

Rozciąganie liniowe

Automatycznie dodaje operację rozciągania skojarzoną z parametrem liniowym.

Szyk liniowy

Automatycznie dodaje operację szyku skojarzoną z parametrem liniowym.

Para przesuwania liniowego

Automatycznie dodaje dwie operacje przesuwania, jedną skojarzoną z punktem bazowym, a drugą skojarzoną z punktem końcowym parametru liniowego.

Para rozciągania liniowego

Automatycznie dodaje dwie operacje rozciągania, jedną skojarzoną z punktem bazowym, a drugą z punktem końcowym parametru liniowego.

Przesuwanie biegunowe

Automatycznie dodaje operację przesuwania skojarzoną z parametrem biegunowym.

Rozciąganie biegunowe

Automatycznie dodaje operację rozciągania skojarzoną z parametrem biegunowym.

Szyk biegunowy

Automatycznie dodaje operację szyku skojarzoną z parametrem biegunowym.

Para przesuwania biegunowego

Automatycznie dodaje dwie operacje przesuwania, jedną skojarzoną z punktem bazowym, a drugą z punktem końcowym parametru biegunowego.

Para rozciągania biegunowego

Automatycznie dodaje dwie operacje rozciągania, jedną skojarzoną z punktem bazowym, a drugą skojarzoną z punktem końcowym parametru biegunowego.

Przesuwanie XY

Automatycznie dodaje operację przesuwania skojarzoną z punktem końcowym parametru XY.

Para przesuwania XY

Automatycznie dodaje dwie operacje przesuwania, jedną skojarzoną z punktem bazowym, a drugą skojarzoną z punktem końcowym parametru XY.

Zestaw ramki przesuwania XY

Automatycznie dodaje cztery operacje przesuwania, każda z nich jest skojarzona z punktem kluczowym parametru XY.

Zestaw ramki rozciągania XY

Automatycznie dodaje cztery operacje rozciągania, każda z nich jest skojarzona z punktem kluczowym parametru XY.

Zestaw ramki szyku XY

Automatycznie dodaje operację szyku skojarzoną z parametrem XY.

Zestaw uchwytów obracania

Automatycznie dodaje operację obracania skojarzoną z parametrem obracania.

Zestaw odwracania

Automatycznie dodaje operację odwracania skojarzoną z parametrem odwracania.

Zestaw widoczności

Umożliwia dodanie parametru widoczności do definicji bloku dynamicznego i zdefiniowanie stanów widoczności. W przypadku parametru widoczności nie jest wymagane żadne działanie.

Zestaw przeglądania

Automatycznie dodaje operację przeglądania skojarzoną z parametrem przeglądania.

Karta Wiązania (okno Palety autorskie bloku) — niedostępne w programie AutoCAD LT

Zapewnia narzędzia umożliwiające zastosowanie w obiektach wiązań geometrycznych i parametrów wiązań. W momencie zastosowania wiązania geometrycznego względem pary obiektów kolejność, w której obiekty zostaną wybrane, i punkt, w którym każdy obiekt zostanie wybrany, może wpłynąć na ułożenie obiektów względem siebie.

Wiązania geometryczne

Wiązanie pokrywania się (ZGODNEWG)
Wiązanie prostopadłości (PROSTOPADŁEWG)
Wiązanie równoległości (RÓWNOLEGŁEWG)
Wiązanie styczności (STYCZNAWG)
Wiązanie poziome (POZIOMEWG)
Wiązanie pionowe (PIONOWEWG)
Wiązanie współliniowości (WSPÓŁLINIOWEWG)
Wiązanie koncentryczności (KONCENTRYCZNEWG)
Wiązanie gładkości (GŁADKIEWG)
Wiązanie symetrii (SYMETRYCZNEWG)
Wiązanie równej długości (RÓWNEWG)
Wiązanie unieruchomienia (USTALWG)

Parametry kluczowe bloku

Wiązanie dopasowane (PARAMWIĄZBLOKU)

Ogranicza długość linii lub odległość między dwoma liniami, między punktem obiektu a linią lub dwóch punktów różnych obiektów.

Wiązanie poziome (PARAMWIĄZBLOKU)

Umożliwia ograniczenie odległości w osi X linii lub między dwoma punktami różnych obiektów. Poprawne obiekty to m.in. linie i segmenty polilinii.

Wiązanie pionowe (PARAMWIĄZBLOKU)

Umożliwia ograniczenie odległości w osi Y linii lub między dwoma punktami różnych obiektów. Poprawne obiekty to m.in. linie i segmenty polilinii.

Wiązanie kątowe (PARAMWIĄZBLOKU)

Umożliwia ograniczenie kąta między dwiema liniami lub segmentami polilinii. Jest to podobne do wymiaru kątowego.

Wiązanie promieniowe (PARAMWIĄZBLOKU)

Ogranicza promień okręgu, łuku lub segmentu łukowego polilinii.

Wiązanie średnicy (PARAMWIĄZBLOKU)

Ogranicza średnicę okręgu, łuku lub segmentu łukowego polilinii.