Błędy języka AutoLISP podczas wczytywania plików startowych

Jeśli błąd AutoLISP wystąpi podczas wczytywania pliku startowego, wówczas pozostała część pliku jest ignorowana i nie zostaje wczytana.

Najczęstszym powodem wystąpienia błędu są pliki, które nie istnieją lub nie znajdują się w ścieżkach dostępu do biblioteki produktu, a są określone w pliku uruchomieniowym. Z tego względu może zajść potrzeba użycia argumentu komunikat_o_błędzie wraz z funkcją load. W poniższym przykładzie zastosowano argument komunikat_o_błędzie:

(princ (load "mydocapp1" "\nMYDOCAPP1.LSP file not loaded."))
(princ (load "build" "\nBUILD.LSP file not loaded."))
(princ (load "counter" "\nCOUNTER.LSP file not loaded."))
(princ)

Jeśli powiodło się wywołanie funkcji load, wówczas zwraca ona wartość ostatniego wyrażenia w pliku (zazwyczaj nazwę ostatnio zdefiniowanej funkcji lub komunikat dotyczący użycia funkcji). Jeśli natomiast wystąpi błąd, funkcja ta zwraca wartość argumentu komunikat_o_błędzie. W poprzednim przykładzie wartość zwrócona przez funkcję wczytaj jest przekazywana do funkcji princ, powodując wyświetlenie wartości w wierszu polecenia.

Jeśli na przykład błąd wystąpi w momencie, gdy program wczytuje plik mydocapp1.lsp, funkcja princ wyświetli następujący komunikat, a program będzie kontynuował wczytywanie pozostałych dwóch plików:

Plik MYDOCAPP1.LSP nie został wczytany.

Jeśli funkcja command jest używana w pliku acad.lsp, acadlt.lsp, acaddoc.lsp, acadltdoc.lsp lub MNL, wówczas powinna być wywołana tylko w instrukcji defun. Aby zdefiniować polecenia, które powinny być wydane bezpośrednio po rozpoczęciu sesji rysowania, należy użyć funkcji S::STARTUP.

Uwaga: Program AutoCAD LT nie obsługuje automatycznego wczytywania plików MNL, ale pliki można wczytywać za pomocą funkcji LOAD języka AutoLISP z innego pliku LISP.