Szybkie wstawianie bloków za pomocą palet narzędzi
Specjalistyczne palety narzędzi to doskonały sposób na szybkie wstawianie wielu różnych odniesień do bloków do rysunku. Poniżej pokazano, jak do tego zadania użyć okna Palety narzędzi.
Uwaga: Film nie zawiera dźwięku ani napisów.
Uwaga: Kroki, obrazy i filmy mogą się nieznacznie różnić w zależności od używanej wersji produktu.
Istnieje szereg różnych narzędzi i metod umożliwiających wstawianie bloków do rysunku. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od liczby używanych bloków i od stosowanego procesu. Jeśli wcześniej nie zdarzyło Ci się używać palet narzędzi, podpowiadamy, że może to być najszybsza metoda. Zobacz, jak to działa.
Omawianie pomysłów i dzielenie się nimi
Artykuły Korzystasz? mogą dynamicznie inicjować nowe metody pracy w programie AutoCAD; można omawiać pomysły z innymi użytkownikami i dzielić się nimi w towarzyszącym wpisie na forum programu AutoCAD.
Dodawanie i używanie narzędzi bloków
Wyświetl okno Palety narzędzi, klikając kolejno kartę Widok > panel Palety > Palety narzędzi (lub wpisując polecenie PALETYNARZĘDZI).
Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnej karcie i z menu wybierz opcję Nowa paleta. Zostanie utworzona nowa paleta narzędzi, w której można dodawać i porządkować często używane narzędzia.
W tym przykładzie nazwij nową paletę HYT.
W oknie Palety narzędzi może być wyświetlanych wiele palet. Jeśli nie widać nowej palety HYT, kliknij obszar ze stosem palet, jak widać na ilustracji, i wybierz paletę HYT z menu.
Utwórz na komputerze nowy folder o nazwie Biblioteka HYT.
Utwórz dwa nowe pliki rysunków — aaa i bbb, z geometrią widoczną poniżej, i zapisz je w folderze Biblioteka HYT.
Pamiętaj, by lewy dolny róg każdego prostokąta zlokalizować w punkcie 0,0, ustanawiając w ten sposób punkt bazowy.
Otwórz nowy rysunek.
Otwórz folder Biblioteka HYT w Eksploratorze plików. Następnie przeciągnij oba pliki rysunków do palety HYT.
Teraz będą one dostępne do wstawiania jako odniesienia do bloków.
Uwaga: W przypadku długich nazw bloków można przeciągnąć krawędź palety, aby zwiększyć jej szerokość.
Utwórz dwie nowe warstwy o nazwach Podstawa-A i Podstawa-B z domyślnymi kolorami pomarańczowym i niebieskim.
Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy blok dodany do palety HYT i z menu wybierz polecenie Właściwości.
Wprowadź opis, np. Prostokąt z krzyżykiem dla pliku aaa i Prostokąt z otworem dla pliku bbb. Opisy będą pełniły rolę etykiet narzędzi.
Ustaw warstwy domyślne: Podstawa-A dla rysunku aaa i Podstawa-B dla rysunku bbb. To ustawienie gwarantuje, że odniesienia do bloków będą wyświetlane na wskazanej warstwie niezależnie od warstwy bieżącej.
Uwaga: Jeśli warstwa, którą określasz, nie istnieje w bieżącym rysunku, zostanie utworzona automatycznie podczas wstawiania jednego z bloków.
Zwróć uwagę na pozostałe opcje w oknie dialogowym, które zawierają ustawienia dotyczące skali, stałego kąta, monitowania o kąt itd.
Jeśli chcesz, możesz używać więcej niż jednej wersji tego samego bloku na paletach — nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Oto przykład dwóch wersji tego samego bloku, z których jedna jest obrócona o 90 stopni.
Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne puste miejsce wewnątrz palety HYT. Z menu wybierz polecenie Opcje widoku.
Wypróbuj różne ustawienia, klikając przycisk OK, aby zobaczyć efekty.
Przeciągnij kilka bloków z palety do obszaru rysunku.
Aby uzyskać większą dokładność, kliknij blok w palecie, a następnie za pomocą opcji Punkt bazowy umieść odniesienia do bloków względem różnych punktów bazowych.
Powtórz poprzedni krok dla kilku dodatkowych wstawień bloków.
Sprawdź różne warianty, dodając jeszcze inne bloki do palety i zmieniając domyślne ustawienia. Aby usunąć paletę HYT, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce wewnątrz palety i wybierz opcję Usuń.
Podsumowanie
To ćwiczenie powinno ułatwić ocenę, czy palety narzędzi są skutecznym sposobem wstawiania bloków przy Twoich wymaganiach i procesach projektowych. Jeżeli często wstawiasz wiele różnych odniesień do bloków, możesz utworzyć kilka palet w celu uporządkowania bloków. Można również łączyć palety w grupy, jak opisano w temacie wspomnianym poniżej.