Symbole

Wstawianie do rysunków symboli i szczegółów z komercyjnych źródeł online lub z własnych projektów.

Niektóre podstawowe definicje

W programie AutoCAD symbole i szczegóły wstawiane do rysunków noszą nazwę bloków. Blok to zbiór obiektów geometrycznych i tekstowych oraz innych danych połączonych w jeden nazwany obiekt. Poniżej pokazano kilka przykładów różnych bloków w różnych skalach.

We wstawianiu bloków w rysunku uczestniczą cztery elementy.

Przykładowo poniższy rysunek zawiera tylko cztery definicje bloków: boks, krzesło, stół i roślina. Występują trzy odniesienia do bloku w przypadku boksu, dwanaście — w przypadku krzesła, dwa — w przypadku stołu oraz dwa — w przypadku rośliny.

Biorąc pod uwagę ten przykład, jakie są zalety wstawienia krzesła 12 razy jako odniesienia do bloku zamiast utworzenia 12 kopii geometrii krzesła?

Uwaga: Powszechnie używany termin blok może się odnosić niejednoznacznie do: definicji bloku, odniesienia do bloku lub obu tych elementów, w zależności od kontekstu.

Wstawianie bloków na rysunku

Zazwyczaj blok wstawia się do bieżącego rysunku z jednego z następujących źródeł:

Wstawiony blok można łatwo przenosić, kopiować, obracać lub skalować jako pojedynczą jednostkę.

Używanie narzędzia wstawiania bloku

Aby rozpocząć korzystanie z palety Bloki, wykonaj następujące czynności:

  1. Na karcie Narzędzia główne kliknij opcję Wstaw, a następnie na karcie Biblioteki kliknij opcję Bloki. Zostanie uruchomione polecenie PALETABLOKI.
  2. Ta czynność powoduje otwarcie palety Bloki na karcie Biblioteki.
    Uwaga: Po pierwszym kliknięciu opcji Bloki z bibliotek zostanie otwarte okno dialogowe wyboru pliku, w którym można wybrać początkowy rysunek biblioteki bloków.
  3. Kliknij przycisk Przeglądaj, aby wyświetlić okno dialogowe wyboru folderu lub pliku.
  4. Przejdź do folderu DesignCenter, w którym są zapisane różne przykładowe rysunki.

    Każdy rysunek w folderze DesignCenter zawiera zestaw powiązanych definicji bloków.

  5. Wybierz plik rysunku.

    Załóżmy na przykład, że tworzysz rysunki układu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Wybierz rysunek HVAC i kliknij przycisk Otwórz.

  6. Na palecie Bloki na karcie Biblioteki kliknij i umieść kilka bloków.

    Operacja ta powoduje skopiowanie wybranej definicji bloku z rysunku biblioteki bloków do bieżącego rysunku i wstawienie odniesienia do bloku. Wstawianie dodatkowych odniesień do bloków będzie teraz znacznie szybsze. Aby wskazać inny plik rysunku, użyj opcji Przeglądaj tak samo jak wcześniej.

  7. Aby wybrać inny rysunek biblioteki z folderu DesignCenter, upewnij się, że karta Biblioteki jest bieżącą kartą (1) i kliknij przycisk nawigacji plików (2).
    Uwaga: Można również przejść bezpośrednio do pliku rysunku, aby wstawić go jako blok.
  8. Poeksperymentuj z innymi elementami sterującymi. Na przykład można zmienić element sterujący podglądem.
Wskazówka: Domyślne opcje na dole palety Bloki są zwykle odpowiednie, można jednak z nimi eksperymentować, aby określić najwłaściwsze.

Uwaga: Po kolejnym kliknięciu polecenia Wstaw na wstążce w galerii zostaną wyświetlone wszystkie definicje bloków zapisane na bieżącym rysunku. Bloki te można szybko kliknąć i umieścić z galerii na rysunku.

Ponadto zapoznaj się z kartami palety Bloki.
  • Na karcie Bieżący rysunek są wyświetlane wszystkie definicje bloków tylko w bieżącym rysunku.
  • Na karcie Ostatnie są wyświetlane definicje bloków ostatnio wstawione lub utworzone w bieżącej i poprzedniej sesji. Te bloki mogą pochodzić z różnych rysunków.
  • Na karcie Ulubione wyświetlane są bloki skopiowane na tę kartę. Aby skopiować blok na kartę Ulubione, kliknij go prawym przyciskiem myszy na jednej z pozostałych kart i wybierz polecenie Kopiuj do ulubionych.

Tworzenie rysunku do wykorzystania w formie bloku

Często poszczególne pliki rysunku są tworzone do stosowania jako bloki i zapisywane w folderze zawierającym podobne pliki rysunku. To alternatywna metoda wobec uzyskiwania dostępu do definicji bloków przechowywanych w pojedynczym rysunku.

Uwaga: Rysunki bloków można przechowywać w pamięci masowej w chmurze, tak aby mieć do nich dostęp z różnych urządzeń.

Tworząc plik rysunku, który ma być wykorzystywany jako blok, należy koniecznie zlokalizować jeden obiekt w punkcie początkowym (0,0). Będzie on pełnił rolę domyślnego punktu bazowego bloku. Później podczas wstawiania bloku zostanie on dołączony do kursora w punkcie bazowym.

W poniższym przykładzie plik rysunku jest wstawiany na bieżącym rysunku, dzięki czemu uzyskuje się standardowy widok szczegółu.

Jako pliki rysunku są tworzone również niestandardowe tabelki rysunkowe i granice rysunków, które można wstawić później lub uwzględnić w plikach szablonów rysunku.

Wskazówka: Podczas zapisywania rysunku w celu późniejszego wstawienia przejdź do wybranego folderu, kliknij prawym przyciskiem myszy i utwórz kilka podfolderów w celu uporządkowania rysunków. Możesz przeciągnąć jeden lub więcej z nich na pasek Miejsca, aby mieć do nich łatwiejszy dostęp w przyszłości.

Zarządzanie definicjami bloków i danymi w rysunku (opcja)

W szczególnych okolicznościach definicje bloku można tworzyć, usuwać i modyfikować bezpośrednio na bieżącym rysunku.

Wskazówka: Definicje bloków mogą również zawierać obiekty nazywane atrybutami bloku, które mogą zawierać takie informacje jak numer części, nazwa dostawcy i koszt. Dane atrybutu bloku można wyodrębnić i wyeksportować do tabeli lub pliku zewnętrznego. Niektóre bloki określane jako bloki dynamiczne mogą dynamicznie zmieniać wygląd w zależności od skojarzonych danych, położenia lub wybranych opcji.

Podsumowanie sugestii i zaleceń

Powszechnie stosowanych jest kilka różnych metod zapisywania i organizowania definicji bloków.

Wskazówka: Mając dostęp do Internetu, można pobrać pliki rysunku programu AutoCAD z witryn internetowych komercyjnych sprzedawców i dostawców. Dzięki tej możliwości można zaoszczędzić dużo czasu, ale zawsze należy sprawdzać, czy rysunki narysowane są prawidłowo i we właściwej skali.