Niesystemowy sterownik rastrowy obsługuje kilka różnych formatów plików. Jest on najczęściej stosowany do drukowania plików przeznaczonych dla publikacji.
Wszystkie, oprócz jednego, formaty obsługiwane przez ten sterownik tworzą „bezwymiarowe” pliki rastrowe, których rozmiary są wyrażone w pikselach, a nie w calach czy milimetrach. Format Wymiarowy CALS przeznaczony jest dla ploterów które akceptują pliki CALS. Jeśli twój plik współpracuje z plikami CALS, musisz sprecyzować rzeczywisty rozmiar papieru i rozdzielczość. Określ rozdzielczość w punktach na cal w okienku Grafika wektorowa w Edytorze konfiguracji plotera.
Domyślnie sterownik rastrowy drukuje tylko do plików. Jednakże w kreatorze Dodaj ploter na stronie Porty można wybrać opcję Pokaż wszystkie porty. Opcję tę można uruchomić także w Edytorze konfiguracji plotera na karcie Porty. Dzięki temu wszystkie porty w twoim komputerze stają się dostępne dla konfiguracji. Gdy sterownik jest skonfigurowany na kreślenie do portu, początkowo kreśli on do pliku, a następnie kopiuje ten plik do danego portu. Aby drukowanie odbywało się bez przeszkód, upewnij się, że urządzenie przyłączone do skonfigurowanego portu akceptuje i przetwarza dany plik. Dalszych informacji szukaj w dokumentacji dostarczonej przez producenta urządzenia.
Typ, wielkość i głębia kolorów pliku rastrowego wyznacza rozmiar otrzymanego pliku. Pliki rastrowe mogą bardzo się rozrastać. Należy użyć tylko potrzebnego wymiaru (w pikselach) i niezbędnej głębi kolorów.
Dla wydruków rastrowych użytkownik może skonfigurować kolor tła w oknie dialogowym Właściwości w Edytorze konfiguracji plotera. Jeśli zmienisz kolor tła na inny, wszystkie obiekty kreślone w tym kolorze staną się niewidzialne.