Jeżeli podczas otwierania rysunku nie można ustalić położenia rysunku, do którego istnieje odniesienie, dostępnych jest kilka opcji. Jeśli zagnieżdżone odniesienie odwołuje się do siebie lub do rysunku, w którym istnieje do niego odniesienie, wyświetlany jest komunikat błędu.
Program przechowuje ścieżkę folderu rysunku, do którego istnieje odniesienie. Za każdym razem przy otwieraniu lub drukowaniu rysunku bądź korzystaniu z opcji Wczytaj ponownie palety Odnośniki program sprawdza ścieżkę folderu, aby określić nazwę i położenie pliku rysunku, do którego istnieje odniesienie.
Jeśli nazwa lub położenie pliku rysunku uległy zmianie, program nie może ustalić położenia ani ponownie wczytać odnośnika i wyświetlany jest komunikat o błędzie zawierający ścieżkę folderu i nazwę brakującego pliku rysunku.
Po każdorazowym wstawieniu brakującego odnośnika program wyświetla na rysunku tekst zawierający ścieżkę folderu brakującego odnośnika. Można użyć opcji Ścieżka polecenia ODNOŚNIK, aby zaktualizować lub poprawić ścieżkę.
Wraz z komunikatami o błędach wyświetlanymi w wierszu polecenia może zostać wyświetlone okno dialogowe zadania umożliwiające zignorowanie wszystkich brakujących odnośników lub zaktualizowanie położeń ich folderów. Paleta Odnośniki umożliwia zaktualizowanie położeń nierozwiązanych odniesień.
Aby uniknąć takich błędów, upewnij się, że w przypadku przenoszenia lub dystrybucji plików rysunków z dołączonymi odnośnikami uwzględniane są wszystkie pliki, do których istnieją odniesienia.
Podczas otwierania rysunku i wczytywania zagnieżdżonego odnośnika program próbuje najpierw znaleźć odnośnik na jego oryginalnej ścieżce. Jeśli odnośnik nie zostanie odnaleziony, rozpoczyna się wyszukiwanie w następującej kolejności:
Ta kolejność wyszukiwania gwarantuje, że zmiany wprowadzone w odnośniku zostaną odzwierciedlone w bieżącym rysunku oraz że odnośnik zostanie odszukany, nawet jeśli zmieni się jego położenie.
Rysunek, który zawiera sekwencję zagnieżdżonych odnośników skierowanych z powrotem do siebie samego, jest odnośnikiem zapętlonym. Jeżeli na przykład do rysunku A zostanie dołączony rysunek B, który następnie odwołuje się do rysunku C, a ten z kolei dołączony zostanie do rysunku A, to struktura odniesień A>B>C>A jest strukturą zapętloną.
Jeżeli program wykryje odniesienie zapętlone, wyświetla ostrzeżenie z pytaniem, czy użytkownik chce kontynuować. W przypadku odpowiedzi Tak program wczytuje odnośnik i odnośniki zagnieżdżone do chwili wykrycia zapętlenia. W przypadku odpowiedzi Nie proces jest wstrzymywany, a odnośnik nie jest dołączany.
Jeśli podczas wczytywania rysunku zostanie napotkany odnośnik cykliczny, pojawi się komunikat o błędzie i odnośnik cykliczny dla bieżącej sesji zostanie zerwany. Jeśli na przykład istnieje odniesienie cykliczne A>B>C>A i zostanie otwarty rysunek a.dwg, program wykrywa i przerywa zapętlenie między c.dwg i a.dwg. Program wyświetla następujący komunikat o błędzie:
Przerwanie cyklicznego odniesienia z C do bieżącego rysunku.