Polecenie Ustaw rzędną linii bazowej korytarza według odniesienia umożliwia ustawienie rzędnej punktu w korytarzu opartym na linii charakterystycznej przy danym nachyleniu względem określonego położenia. To polecenie powoduje odpowiednie dopasowanie rzędnej odpowiadającego punktu przecięcia na linii bazowej korytarza.
Tego polecenia można użyć do określenia rzędnej punktu w korytarzu w odniesieniu do przyległego obiektu na rysunku. Dostosowywana linia bazowa korytarza musi być linią charakterystyczną.
Po uruchomieniu polecenia wybierz punkt odniesienia, aby zdefiniować punkt początkowy nachylenia, wybierz punkt w korytarzu, a następnie określ nachylenie między dwoma punktami. Punkt korytarza zostanie dopasowany, a punkt przecięcia na linii charakterystycznej, która znajduje się najbliżej wybranego punktu w korytarzu, zostanie zaktualizowany.
Jeśli w pobliżu wybranego punktu w korytarzu nie ma punktu przecięcia na linii bazowej, można wstawić punkt przecięcia za pomocą opcji Wstaw.
- Przed uruchomieniem polecenia Ustaw rzędną linii bazowej korytarza według odniesienia należy upewnić się, że korytarz jest aktualny. Można użyć polecenia Przebuduj korytarz, aby przebudować korytarz.
- Kliknij kartę Zmień panel
Edycja rzędnych
Ustaw rzędną linii bazowej korytarza według odniesienia
.
- Wybierz punkt odniesienia. Przykładowo może to być punkt na obiekcie, który sąsiaduje z korytarzem, który ma zostać dopasowany.
Rzędna wybranego punktu zostanie wyświetlona w wierszu polecenia.
- Wybierz punkt w korytarzu, który ma zostać dopasowany.
- Do wybrania punktu w korytarzu jest wymagany tryb lokalizacji względem obiektu.
- Punkt musi znajdować się na linii charakterystycznej korytarza.
- Linia charakterystyczna korytarza musi być linią bazową.
- Jeśli w pobliżu wybranego położenia nie ma punktu przecięcia na linii bazowej korytarza, zostanie wyświetlony monit o dodanie punktu.
- Najwyższy kod w wybranym położeniu jest używany do obliczania nachylenia, nawet jeśli w widoku 3D zostanie wybrany niższy punkt.
- Wykonaj jedną z poniższych czynności:
- Wprowadź nachylenie (procent). Nachylenie zostanie zastosowane między punktem odniesienia a punktem wybranym w korytarzu, a punkt przecięcia na linii bazowej korytarza zostanie odpowiednio dopasowany.
- Wprowadź Nachylenie (proporcja) i wartość nachylenia. Wprowadzone nachylenie jest mianownikiem. Na przykład po wprowadzeniu wartości 5 jako nachylenia, nachylenie wynosi 1:5. Nachylenie zostanie zastosowane między punktem odniesienia a punktem w korytarzu.
Wskazówki dotyczące używania polecenia Ustaw rzędną linii bazowej korytarza według odniesienia
- Polecenie Ustaw rzędną linii bazowej korytarza według odniesienia wymaga korytarza opartego na linii charakterystycznej. Korytarze oparte na linii trasowania i korytarze oparte na profilu nie są obsługiwane.
- Zespoły, które mają odstęp między linią środkową i podzespołem, nie są obsługiwane.
- Zespoły odsunięcia nie są obsługiwane.
- Do wybrania punktu w korytarzu jest wymagany tryb lokalizacji względem obiektu. Jeśli tryb lokalizacji względem obiektu jest wyłączony, nie można wybrać punktu w korytarzu.
- Nie można wybrać punktu, który jest identyfikowany przez śledzenie biegunowe. Po wybraniu takiego punktu polecenie będzie używać najbliższego punktu, który ma skojarzony punkt przecięcia na linii bazowej.
- Nie jest wymagane wybieranie punktu w korytarzu, w którym istnieje częstotliwość zespołu, ale punkt powinien znajdować się na linii charakterystycznej korytarza.
- Jeśli do sprawdzenia nachylenia używane jest inne narzędzie, narzędzie może wybrać inny punkt niż najwyższy punkt i w związku z tym nachylenie może być niepoprawne.
- Jeśli wybrany punkt odniesienia znajduje się w korytarzu, wyniki mogą być nieprawidłowe, ponieważ punkt odniesienia może zostać dopasowany po wprowadzeniu nachylenia.