Dobre właściwości ślizgowe w strefie maksymalnego tarcia, wysoka granica zmęczeniowa, duże przewodnictwo cieplne, łatwość obróbki skrawaniem i niskie koszty są korzystne dla szerokiego wykorzystania stopów aluminium nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacji (przy dużych obciążeniach statycznych i dynamicznych podczas niskiej i wysokiej prędkości ślizgania).
Temperatura pracy jest ograniczona przez maksymalną stałą dopuszczalną temperaturę użytego smaru. Do pracy przy wyższej temperaturze, należy uwzględnić rozszerzalność cieplną stopu przy określaniu luzu poprzecznego.
Obciążenie maksymalne wynosi od 45 do 50 MPa dla prędkości obwodowej of1 m/s. Maksymalne obciążenie do 6 MPa stosuje się przy prędkościach 10 m/s. Chropowatość powierzchni tulei i wałka istotnie wpływają na obciążalność i trwałość osadzenia ślizgowego ze stopów aluminium. Z tego powodu chropowatość powierzchni tulei powinna wynosić 0,4 mikrona, a łączna chropowatość tulei i czopu najwyżej 0,6 mikrona.
Przy obróbce skrawaniem stopów aluminium należy używać wysokich prędkości cięcia i narzędzi z diamentowymi okruchami. Do wiercenia wymagane są narzędzia diamentowe. Z powodu ich delikatnej struktury, stopy przerabialne plastycznie mają gładszą powierzchnię w porównaniu ze stopami odlewniczymi oraz mają niższe wartości współczynnika tarcia w strefie ograniczonego smarowania.
Do przedłużenia trwałości połączeń przesuwnych należy używać utwardzonych wałów z twardością co najmniej 250 HB. Ze względu na mały współczynnik pochłaniania twardych cząstek przez stopy aluminium, zalecany jest smar o najwyższej czystości.