Planowanie projektu i zarządzanie plikami — informacje

Dowiedz się więcej na temat planowania projektu, struktur folderów, plików projektu i bibliotek w kontekście modelowania dużego zespołu.

Struktura folderów

Płaska struktura folderów („wąska i głęboka)”, gdy wszystkie dokumenty są w tym samym folderze, może być najprostszym początkiem pracy z programem. Taka struktura folderów jest niepraktyczna podczas pracy z setkami czy nawet tysiącami części. Jednocześnie „szerokość” struktury folderów, czyli liczba podfolderów i podfolderów w podfolderach, powinna być ograniczona do rozsądnego minimum.

Planowanie efektywności hierarchii zespołu

Utwórz udostępniony katalog sieciowy dla komponentów, które będą używane przez projektantów w wielu projektach. Przypisz Podsumowanie i Właściwości projektu dla poszczególnych komponentów. Utwórz unikatowe szablony, a następnie za ich pomocą utwórz komponenty dla danego projektu lub podzespołu. Zdefiniuj wspólne właściwości w szablonach, tak aby wszystkie komponenty definiowane za ich pomocą dziedziczyły je. Aby znaleźć potrzebne pliki komponentów, szukaj atrybutów w programie Autodesk Inventor i poza nim. Zapisz style przeszukiwania, aby można było je ponownie używać.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Wyszukiwanie obiektów w pliku.

Pliki projektu i biblioteki

Pliki projektu służą do organizowania danych programu Inventor i określają położenie danych roboczych, szablonów, stylów i bibliotek. Poniżej przedstawiono zalecenia umożliwiające zwiększenie wydajności:
  • Należy ustawić ścieżkę opcji Plik zawarty, tak aby wskazywała na pojedynczy plik projektu tylko do odczytu, obsługiwany w sieci przez administratora CAD.
  • Nigdy nie należy umieszczać obszaru roboczego w lokalizacji sieciowej. Jest on przeznaczony do używania na komputerach lokalnych. Wszystkie czynności należy wykonywać na plikach przechowywanych lokalnie i kopiować je z powrotem do sieci po zakończeniu pracy.
  • Nigdy nie należy definiować grupy roboczej ani położenia bibliotek, które odnoszą się do podfolderów obszaru roboczego lub innej grupy roboczej bądź biblioteki. Przykładowo:
    • Obszar roboczy — C:\Damper
    • Grupy robocza — C:\Damper\Section1

    Jeśli grupa robocza lub lokalizacja biblioteki jest podfolderem innego zdefiniowanego położenia, jej ścieżka w programie Inventor zostanie podświetlona w kolorze czerwonym. Nadal można zapisać plik projektu. Jest to ostrzeżenie, że położenie nie zapewnia najbardziej efektywnej struktury plików.

  • Zamapowane dyski sieciowe będą spowalniać możliwości komputera w zakresie otwierania i zapisywania plików, gdyż system Windows za każdym razem próbuje je rozpoznać.
  • Zachowaj ścieżki względne = prawda. Względne w tym przypadku oznacza względem położenia

    pliku projektu.

  • Im mniej ścieżek przeszukiwania grupy roboczej tym lepiej. Mniejsza liczba ścieżek wyszukiwania zapewnia szybsze wyszukiwanie plików. Należy używać płaskiej struktury zespołu. Przykładowo, jeśli plik zespołu znajduje się w folderze, należy umieścić wszystkie pliki .idw dla tego pliku .iam w tym samym folderze. W podfolderze należy umieścić wszystkie komponenty w .iam. Program Inventor do lokalizowania potrzebnych komponentów używa ustawienia Ścieżka podfolderu. Zwiększa to wydajność wyszukiwania plików.
  • Jeśli Twoje projekty wymagają przenośności, zdefiniuj wszystkie położenia przechowywania jako podfoldery folderu projektu. Folder projektu zawiera tylko plik projektu (*.ipj).

Więcej informacji: Informacje o projektach

Użycie niestandardowej biblioteki Content Center

Baza danych Content Center programu Inventor zawiera ponad 750 000 części i obejmuje 18 międzynarodowych standardów. Biorąc pod uwagę wymagania projektowe, wczytanie tylko niezbędnej biblioteki zwiększy szybkość wczytywania biblioteki Content Center i umieszczania z niej.

Jeśli używany jest tylko mały fragment zawartości biblioteki, należy rozważyć skopiowanie wymaganych rodzin do biblioteki niestandardowej, a następnie ustawienie wczytywania tylko jej w ustawieniach projektu.

Więcej informacji można znaleźć w temacie Content Center.