Producent wideo — odniesienie

Określa ujęcia kamery i przejścia, które są połączone i renderowane jako jedna animacja. Ujęcia kamer mogą pochodzić z dowolnej kamery Studio w dowolnym dokumencie.

Przejścia umożliwiają łagodne przechodzenie pomiędzy ujęciami kamer. Pomaga to zwiększyć jakość i przejrzystość produkcji wideo poprzez zwrócenie uwagi na zmiany w istotnych punktach. W oprogramowaniu zdefiniowane są standardowe typy przejść.

Aby pracować z narzędziem Producent wideo, zobacz temat Tworzenie materiału wideo.

Dostęp:

Wstążka: karta Renderowanie panel Animacja opcja Producent wideo

Aby utworzyć produkcję, kliknij prawym przyciskiem myszy folder Produkcje i wybierz opcję Nowa.

Aby uaktywnić lub dezaktywować produkcję, kliknij prawym przyciskiem myszy węzeł produkcji i wybierz opcję Aktywuj. Jeśli produkcja jest aktywna, element Aktywuj menu kontekstowego jest zaznaczony.

Ostrzeżenie: Podczas renderowania produkcje mają priorytet przed animacjami. Aby wykonać renderowanie animacji, a nie produkcji, dezaktywuj aktywną produkcję. Kliknij prawym przyciskiem myszy produkcję i wybierz opcję Aktywuj, aby ją dezaktywować.

Kontrolki odtwarzania

Umożliwiają odtwarzanie produkcji w obszarze graficznym bez renderowania oraz zapis renderowanej wersji produkcji. Dla osi czasu produkcji wykorzystywane są odpowiednie kontrolki osi czasu animacji.

Przejdź do początku

Ustawia bieżący czas na zero, co stanowi początek animacji.

Odtwórz animację

Odtwarza animację. Podczas odtwarzania zmienia się na: Zatrzymaj animację.

Zatrzymaj animację

Odtwarza animację. Wraca w celu ponownego odtworzenia animacji.

Odtwórz animację do tyłu

Odtwarza animację do tyłu

Znacznik bieżącego czasu

Przesuwa suwak czasu do położenia pierwotnego. Akceptuje wprowadzanie danych do jednego miejsca po przecinku, co odpowiada przedziałowi czasu 1/10 sekundy.

Przejdź do końca

Przechodzi na koniec czasu trwania animacji.

Przełącz powtarzanie

Powtarza poprzednią akcję w niekończącej się pętli. Domyślne przyspieszenie ma stałą prędkość.

Nagraj animację

Otwiera okno dialogowe Render animacji, w którym możesz nagrać renderowaną wersję animacji.

Rozwiń edytor operacji lub

Zwiń edytor operacji

Powoduje wyświetlenie lub ukrycie edytora osi czasu i przeglądarki dla produkcji.

Edytor osi czasu umożliwia interaktywną edycję ujęć i przejść. Można przeciągnąć początek i koniec oraz zmieniać położenie ujęć i przejść.

Przeglądarki ujęć/przejść Wyświetlają listę zawierającą kamery i przejścia kamer.

Ujęcia

W przeglądarce ujęć widoczne jest drzewo, w którym znajdują się wszystkie kamery zdefiniowane dla aktywnego zespołu, niezależnie od ich ilości. Zatrzymanie kursora nad węzłem ujęcia spowoduje wyświetlenie pierwszej klatki ujęcia.

Aby umieścić ujęcie na osi czasu, przeciągnij ujęcie na oś czasu. Alternatywnie kliknij prawym przyciskiem myszy ujęcie i wybierz opcję Dodaj do osi czasu.

Edycja ujęcia

Edycja ujęcia na osi czasu poprzez okno dialogowe jest możliwa po dwukrotnym kliknięciu ujęcia lub kliknięciu prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji Edytuj. Edycja interaktywna polega na umieszczeniu kursora ponad lewą lub prawą krawędzią ujęcia, a następnie przeciągnięciu w celu wydłużenia lub skrócenia czasu ujęcia.

Podczas korzystania z okna dialogowego dostępne są następujące kontrolki:

Film animacji Określa animację i dostępny film animacji w przyrostach czasu. Wartość nie może przekroczyć długości ujęcia.
  • Animacja - określa animację, z której pochodzi używany film.
  • Początek - określa punkt w czasie wewnątrz animacji, od którego rozpoczyna się film. Na przykład jeśli animacja trwa 4 sekundy (0s - 4s), a film rozpoczyna się w punkcie 1s, kolejne ujęcie kamery zostanie wykonane z filmu rozpoczynającego się w punkcie 1s, lub później, jeżeli użytkownik tak określi.
  • Czas trwania - wartość ta jest sterowana przez czas trwania ujęcia i nie można jej modyfikować. Jest wyświetlana jako informacja.
  • Koniec - określa, kiedy film animacji się kończy. Wartość ta jest sumą położenia początkowego i czasu trwania.
Film ujęcia Określa fragment filmu kamery prezentowaną w animacji.
  • Kamera - określa kamerę, z której będzie pochodzić ujęcie. Zostanie wyświetlona wybrana kamera, ale można wybrać dowolną kamerę z listy.
  • Początek - określa segment filmu animacji, który zostanie użyty dla ujęcia. Wartość ta musi być równa lub większa od wartości początkowej filmu animacji.
  • Czas trwania - określa czas trwania filmu ujęcia w przyrostach czasu. Wartość ta wpływa na czas trwania filmu animacji.
  • Koniec - określa, kiedy film ujęcia się kończy.

Kiedy na osi czasu znajduje się wiele ujęć, edycja sekwencji ujęć jest możliwa przez przeciąganie ujęcia w dowolne inne miejsce. Nie można przeciągnąć ujęcia do wewnątrz innego ujęcia.

Przejścia

W przeglądarce przejść widoczna jest lista dostępnych przejść kamer. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Dodaj do osi czasu, aby dołączyć przejście do osi czasu. Aby wstawić przejście pomiędzy ujęciami, przeciągnij przejście pomiędzy ujęcia na osi czasu.

Edycja przejścia

Edycja przejścia poprzez okno dialogowe jest możliwa po dwukrotnym kliknięciu ujęcia lub kliknięciu prawym przyciskiem i wybraniu opcji Edytuj. Interaktywna edycja przejścia polega na umieszczeniu kursora nad lewą lub prawą krawędzią przejścia, a następnie przeciągnięciu w celu jego wydłużenia lub skrócenia.

Przejście Określa typ przejścia i wyświetla sąsiadujące ujęcia.
  • Typ - wybierz jeden z dostępnych typów przejścia. Nie ma możliwości dostosowywania typów.
  • Od ujęcia - informacja o ujęciu poprzedzającym przejście.
  • Do ujęcia - informacja o ujęciu następującym po przejściu.
Kolor Określa kolor używany w przejściu, jeśli ma on zastosowanie, na przykład w przypadku początkowych lub końcowych przejść przyciemniania lub otarcia gradientu.
Położenie na osi czasu Określa, w którym miejscu na osi czasu ma miejsce przejście. Przejścia widoczne są ponad ujęciami kamer. Można zdefiniować przejście, które przesłoni ujęcie.
  • Początek - określa punkt w czasie, w którym rozpoczyna się ujęcie.
  • Czas trwania - określa długość przejścia w przyrostach czasu.
  • Koniec - określa, kiedy przejście się kończy.
Edycja czasu trwania powoduje odpowiednią zmianę położenia czasu końca. Edycja położenia czasu końca powoduje odpowiednią zmianę wartości czasu trwania.