Element kratki wentylacyjnej

Element kratki wentylacyjnej służy do tworzenia otworów wentylacyjnych lub otworów w cienkich ścianach części w celu zapewnienia przepływu powietrza dla wewnętrznych komponentów.

Elementy kratki wentylacyjnej

Kratkę wentylacyjną tworzy się poprzez rzutowanie szyków co najmniej jednego szkicu 2D na powierzchnię części i zdefiniowanie czterech aspektów kratki wentylacyjnej w oknie dialogowym Kratka:
  • Obwiednia. Określa zamknięty zakres kratki wentylacyjnej. Wybór profilu obwiedni pośrednio wyznacza kierunek kratki wentylacyjnej zgodnie z kierunkiem z profilu środka masy do najbliższego punktu części, wzdłuż płaszczyzny normalnej profilu. Profil obwiedni jest niezbędny do utworzenia kratki wentylacyjnej.
  • Wyspa. Obszar wypełniony materiałem, zazwyczaj w środkowej części kratki wentylacyjnej. Wyspa często ma tę samą grubość co powłoka. Musi być szkicem zamkniętym.
  • Żebra. Jeden zestaw krzywych wypełniających obszar kratki wentylacyjnej. Zewnętrzne powierzchnie żeber są równe lub nieznacznie wpuszczone w stosunku do powierzchni zewnętrznej obwiedni. Żebra mogą wydłużać się poniżej wewnętrznej powierzchni bryły docelowej.
  • Wzmocnienia. Drugorzędny zestaw krzywych, zwykle dodawany w celu zwiększenia usztywnienia żeber.
  • Pochylenie. Kratka wentylacyjna wymaga kąta pochylenia i, opcjonalnie, odsunięcia od obwiedni na zewnątrz powierzchni podziału.

Zewnętrzny zarys i tolerancja

Odwzorowanie zewnętrznego zarysu obwiedni (plus 10% tolerancji wokół zewnętrznego zarysu) w kratce musi pozostać w całości w obszarze powierzchni części. Wewnątrz odwzorowania obwiedni nie mogą występować odstępy pomiędzy materiałem (otwory). Przykłady są pokazane na poniższych obrazach:
Kratka (wentylacyjna) Ok. Zewnętrzny zarys odwzorowania obwiedni kratki wentylacyjnej mieści się w bryle docelowej z zachowaniem tolerancji 10%.
Kratka (wentylacyjna) nie została obliczona. Zewnętrzny zarys odwzorowania obwiedni kratki wentylacyjnej nie jest w całości w bryle docelowej.
Kratka (wentylacyjna) nie będzie obliczana. Zewnętrzny zarys odwzorowania obwiedni kratki wentylacyjnej znajduje się zbyt blisko brzegu bryły docelowej (tolerancja odległości wynosi mniej niż próg 10%).

Szkic obwiedni jest jedynym elementem koniecznym do utworzenia kratki wentylacyjnej. Obszar otworu elementu kratki wentylacyjnej jest raportowany w Przekroju obszaru przepływu okna dialogowego oraz w Parametrze referencyjnym. Obszar przepływu nie obejmuje opcjonalnych kątów pochylenia.

Pochylenie

Kąt pochylenia dla kratki wentylacyjnej potrzebuje jedynie dwóch parametrów:
  • Kąt pochylenia (bez znaku).
  • (Opcjonalnie) odsunięcie od obwiedni na zewnątrz od powierzchni podziału.

W przypadku wprowadzenia kąta pochylenia, program wybierze konfigurację "najlepszych metod" pochylania. W przypadku zdefiniowania elementu podziału (jako odsunięcie od zewnętrznej powierzchni czołowej obwiedni dla powierzchni podziału) pochylenie będzie modelowane odpowiednio bez sprawdzania możliwości wytworzenia.

"Najlepsza metoda" pochylania jest definiowana zgodnie z poniższym:
  • Podział wykonany jest w jak największej odległości od punktu "Na zewnątrz" zdefiniowanego przez pozycję profilu Obwiedni (aby zminimalizować estetyczne uszkodzenie linii podziału).
  • Minimalizacja podwójnego pochylenia (aby ułatwić produkcję).
  • Neutralność zawsze jest zbieżna z powierzchnią "Na zewnątrz" każdego elementu (normalne wymiary na widocznej części kratki wentylacyjnej).
Element podziału zawiera wewnętrzne powierzchnie Obwiedni lub Wzmocnień.
Ewentualnie można zdefiniować element podziału jako powierzchnię części (przed zastosowaniem Kratki wentylacyjnej) na danym Przesunięciu O od zewnętrznej powierzchni Obwiedni. Zmieniając wartość dla odsunięcia można umieścić element podziału w wymaganym miejscu. Zewnętrzne powierzchnie pozostają neutralne.