W lekcjach zawartych w niniejszym samouczku przedstawiono pełen proces roboczy dotyczący tworzenia i publikowania map. W niniejszym ćwiczeniu zostaną wykorzystane rzeczywiste dane miasta Redding w stanie Kalifornia w celu wykonania następujących czynności:
- Rozpoczęcie projektu mapy poprzez połączenie ze wszystkimi składnicami danych wymaganymi na mapie. Składnice danych mogą zawierać bazy danych geoprzestrzennych, pliki danych przestrzennych, np. pliki Shape (SHP) i SDF, rysunki programu AutoCAD (pliki DWG) oraz obrazy rastrowe. Połączenie ze składnicą danych umożliwia udostępnianie na mapie informacji zawartych w składnicy.
- W celu łatwiejszej identyfikacji obiektom na mapie można przypisać style. Style mogą być pomocne w szybkim i intuicyjnym dostarczaniu informacji. Style tematyczne mogą na przykład pokazywać gęstość zaludnienia, głębokość wody lub względną wysokość elementów geograficznych.
- Edycja obiektów na mapie. W programie Zestaw narzędzi AutoCAD Map 3D można wypisać i edytować dowolne typy obiektów za pomocą poleceń programu AutoCAD. Na przykład możliwe jest edytowanie geometrii w pliku rysunku, schematu w pliku SHP ESRI lub danych geoprzestrzennych zapisanych w bazie danych Oracle. Następnie zmiany te można zapisać w źródle w ich oryginalnym formacie. Tabela danych umożliwia także zmianę właściwości danych geoprzestrzennych.
- Publikowanie wynikowej mapy na witrynie internetowej. W tym samouczku opublikowany zostanie plik w formacie DWF (plik obsługiwany w programie Autodesk Design Review). Możliwe jest także publikowanie i eksportowanie do programu Autodesk Infrastructure Map Server, a także zapisywanie mapy w postaci statycznej strony WWW.