Program Robot umożliwia obliczenia i weryfikację krzyżulców przypodporowych w belkach obliczanych według normy BAEL według następujących założeń:
- sprawdzana jest nośność krzyżulca betonowego o szerokości wynikającej z szerokości podpory (tzn. bez zastosowania klamer nad podporą)
- sprawdzana jest nośność prętów głównych dolnych; pręty te powinny przenieść siłę równą reakcji podporowej
- jeśli któryś z powyższych warunków nie jest spełniony, istnieje konieczność generacji dodatkowych klamer, pozwalających na zwiększenie szerokości ściskanego krzyżulca betonowego (tzw. bielles multiples).
Obliczenia krzyżulców betonowych przeprowadzane są oddzielnie dla dolnego krzyżulca i dla górnych krzyżulców powstałych poprzez dodanie klamer nad podporą.
Przyjęty sposób obliczeń zakłada, że krzyżulec dolny przenosi maksymalną dopuszczalną część reakcji podpory z uwagi na jego wymiar i zbrojenie, a krzyżulce górne pozostałą część.
Nośność ściskanych krzyżulców betonowych obliczana jest ze wzorów:
SBC lim = 0,8 * F
PN
/g
b
dla FC, 28 ≤ 40 MPa
dla F C, 28 > 40 MPa
Algorytm weryfikacji nośności krzyżulców przebiega następująco:
- Obliczana jest siła, jaką może przenieść krzyżulec dolny; wartość tej siły ograniczana jest przez naprężenia w betonie (zależne od jego wymiarów i wytrzymałości betonu) oraz przez nośność prętów dolnych (głównych); siła, jaką przenosi krzyżulec dolny, nie może być jednak mniejsza od jednej trzeciej całkowitej reakcji przypodporowej
Vu0 a = a s0 * fe /gs — wytrzymałość stali
Vulimbc = 0,5 * s bc lim * b * a — wytrzymałość betonu
V u0 = min (vu0 A , Vulimbc )
- Pozostała część siły musi zostać przeniesiona przez dodatkowe krzyżulce
V ub = V u—Vu0
- Dodatkowe krzyżulce powstają przez dodanie kolejnych warstw klamer nad podporą; wymiar pojedynczego krzyżulca limitowany jest przez:
- dopuszczalną szerokość a (szerokość krzyżulca może wynosić maksymalnie a*SQRT(2))
- nośność pojedynczej grupy klamer (zakładane jest, że w pierwszej kolejności dojdzie do zniszczenia betonu ściskanego, a nie stali rozciąganej)
- odległość do grupy klamer na niższym poziomie
- W obliczeniach uwzględniane są tylko te krzyżulce, których klamry znajdują się poniżej wysokości dopuszczalnej:
a addmax = min (2/3 d; d—a)
- Naprężenia w dolnym krzyżulcu obliczane są według wzoru:
sbc = 2 * Vu0 /a /b
- Wymagany przekrój zbrojenia dolnego wynosi:
Plik s0 ≥ V u0 * g
s
/f e
- Naprężenie w górnych krzyżulcach wynosi:
gdzie ai jest odległością pomiędzy dwoma sąsiednimi poziomami klamer (liczoną w dół), z uwzględnieniem warunków wspomnianych w punkcie 3
- Sumaryczny przekrój klamer musi wynosić:
SA s ≥ V ub * g s /f e
- Weryfikowana jest nośność strzemion w pobliżu podpory. Sprawdzany jest warunek przeniesienia części reakcji podporowej (Vub) na wyższe poziomy krzyżulców betonowych (aktywowanych poprzez dodanie klamer poziomych). Strzemiona weryfikowane są na odcinkach stanowiących rzut szerokości krzyżulców górnych na górną krawędź belki. Przekrój strzemion weryfikowany jest dla każdego krzyżulca oddzielnie, a siła, którą muszą przenieść strzemiona przypadające na szerokość danego krzyżulca, wynosi:
Wielkość ta prezentowana jest w widoku wyników, na karcie Powierzchnie zbrojenia jako powierzchnia zbrojenia na ścinanie Ast_strut.