Pręty

Okno dialogowe Pręty służy do definiowania elementów prętów w konstrukcji. Można je wyświetlić, korzystając z jednej z poniższych metod:

Sposób definicji prętów zależy od trybu kursora. W zależności od jego typu opcje znajdujące się w oknie dialogowym pozwalają na:

Można także zdefiniować następujące właściwości pręta:

Dodatkowo wyświetlany jest domyślny materiał dla wybranego pręta.

W polu Nazwa wyświetlana jest nazwa zgodnie ze składnią wybraną w oknie dialogowym Nazwy prętów/obiektów. Domyślnie składnia nazwy pręta jest określona przez zmienne: %t_%n i %t_%s, gdzie:

%t — nazwa typu pręta,

%n — numer obiektu,

%s — nazwa przekroju.

Kliknięcie przycisku powoduje otwarcie okna dialogowego Nazwy prętów/obiektów, w którym zdefiniowana może zostać nowa składnia nazw prętów.

Uwaga: Można zdefiniować nowy typ pręta lub nowy przekrój, klikając przyciski znajdujące się obok pól Typ pręta i Przekrój. Zdefiniowane typy prętów lub przekroje dodawane są odpowiednio do list aktywnych typów prętów lub przekrojów.

Pole Położenie osi umożliwia wybór typu odsunięcia, czyli przesunięcia środka przekroju poprzecznego w stosunku do osi pręta. Jeśli odsunięcie zostanie przypisane do pręta, to nie zmieni się ono po zmianie przekroju pręta.

Domyślnie dostępne są następujące typy odsunięć: półka górna i półka dolna. Przykładowo wybranie odsunięcia typu półka górna powoduje przesunięcie osi pręta do środka górnej krawędzi przekroju, niezależnie od tego, jaki będzie przekrój poprzeczny zdefiniowany dla pręta. Naciśnięcie przycisku powoduje otwarcie okna dialogowego Nowe odsunięcie, w którym określony może zostać nowy typ odsunięcia . Zdefiniowany typ odsunięcia dodawany jest do listy aktywnych typów odsunięcia.

Aby zdefiniować element pręta, należy skorzystać z jednej z następujących metod:

Patrz również:

Współrzędne punktu