Układ strzemion — belki żelbetowe

Opcja służąca do ręcznego definiowania kształtu zbrojenia poprzecznego belki (na poziomie przekroju).

Opcja dostępna jest w oknie dialogowym Wzorzec zbrojenia (belki) — karta Zbrojenie poprzeczne. Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawia się pokazane poniżej okno.

Uwaga: Opcja jest dostępna, jeżeli liczba kolumn zbrojenia Nmin i Nmax w oknie dialogowym Wzorzec zbrojenia na karcie Ogólne jest taka sama oraz wyłączony jest tryb Auto na karcie Zbrojenie poprzeczne.

Warunkiem aktywności i poprawności działania opcji jest zdefiniowanie takiej samej liczby kolumn zbrojenia Nmin i Nmax w oknie dialogowym parametrów zbrojenia głównego na karcie Ogólne. Po ustawieniu Nmin = Nmax na karcie Zbrojenie poprzeczne (pole Przekrój) aktywna staje się opcja AUTO. Jeżeli opcja Auto zostanie wyłączona i naciśnięty zostanie przycisk Definicja użytkownika, to pojawia się powyższe okno dialogowe z ogólnym widokiem przekroju belki, na którym widoczne jest zbrojenie podłużne.

Aby zdefiniować kształt i rozmieszczenie zbrojenia poprzecznego, należy klikać w kolejne pręty podłużne; określony zostanie w ten sposób kształt zbrojenia poprzecznego. Wyznaczone kształty powinny być dla strzemion figurami zamkniętymi. Symbolem szpilki lub szekli jest odcinek prosty łączący dwa pręty podłużne. Kolejne definicje kształtu należy kończyć poprzez naciśnięcie przycisku Zastosuj.

Zdefiniowany kształt widoczny jest na przekroju.

W przypadku pomyłki w trakcie definicji istnieje możliwość powrotu do wcześniej zdefiniowanego kształtu. Z listy rozwijanej zdefiniowanych kształtów należy wybrać żądany kształt i usunąć go.

Naciśnięcie przycisku Usuń wszystkie powoduje usunięcie wszystkich zdefiniowanych kształtów strzemion.

Uwaga: Zmiana kształtu i ułożenie zbrojenia poprzecznego nie są weryfikowane przez program (nie są przeprowadzane obliczenia oraz nie są sprawdzane zalecenia konstrukcyjne).