Aby zdefiniować wartości naprężeń dla celów prezentacji, należy wybrać kartę Naprężenia w oknie dialogowym Wybór wielkości dla prętów.
Można wybrać następujące typy naprężeń do prezentacji.
- Normalne — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą dla każdego pręta wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji naprężenia normalne (prostopadłe do przekroju poprzecznego pręta).
- Ekstremalne — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą dla każdego pręta wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji naprężenia ekstremalne, będące sumą naprężenia osiowego i zginającego.
- Zginające — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą dla każdego pręta wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji naprężenia zginające (pochodzące od momentu zginającego: My*Vz / Iz lub Mz*Vy / Iy).
- Osiowe — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą dla każdego pręta wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji naprężenia osiowe (pochodzące od siły podłużnej N / A).
- Ścinające — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą dla każdego pręta wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji naprężenia ścinające. Naprężenia obliczane są poprzez podzielenie wartości siły poprzecznej przez wskaźnik na ścinanie: Fy / Wy lub Fz / Wz.
- Skręcające — jeżeli ta opcja zostanie wybrana, to w tabeli pojawi się kolumna, w której prezentowane będą dla każdego pręta wyznaczone w trakcie analizy konstrukcji naprężenia skręcające. Naprężenia obliczane są poprzez podzielenie wartości momentu skręcającego przez wskaźnik na skręcanie Mx / Wx.
normalne, ścinające, skręcające, ekstremalne, osiowe i zginające. Naprężenia normalne są sumą naprężeń od siły osiowej i zginania. Ekstremalne naprężenia normalne znajdowane są w pewnych punktach charakterystycznych przekroju poprzecznego; położenie tych punktów zależy od kształtu przekroju — przykładowo są to naroża półek, punkt na obwodzie rury okrągłej itp.
Jeżeli przekrój poprzeczny ma określony typ kształtu:
- pochodzi ze standardowych baz przekrojów,
- zdefiniowany za pomocą parametrów w oknach dialogowych,
- zdefiniowany geometrycznie w Wymiarowaniu przekrojów i zapisany w bazie z wyborem typu,
to wtedy program jest w stanie poprawnie określić punkty charakterystyczne do obliczania naprężeń (niebieskie punkty prezentowane na poniższym rysunku).
Jeśli przekrój poprzeczny nie ma określonego typu kształtu, to znaczy został zdefiniowany:
- za pomocą wartości charakterystyk fizycznych (Ax, Iy, Iz...)
- w module Wymiarowanie przekrojów i zapisany w bazie bez wyboru typu,
to wtedy naprężenia są liczone w punktach charakterystycznych przekroju leżących w narożach obrysu określonego przez odległości Vy, Vz. Może to prowadzić do wyznaczenia zawyżonych wartości naprężeń w punkcie poza przekrojem (przykładowe punkty poza przekrojem pokazano kolorem niebieskim na rysunku poniżej).
Do dokładnej analizy naprężeń w tego typu przekroju pręta służy opcja menu Wyniki > Analiza naprężeń > Analiza naprężeń pręta.
Po wybraniu opcji Plastyczny współczynnik wytężenia, w dodatkowej kolumnie tabeli wyświetlone zostaną wartości dla tego współczynnika:
- Początek uplastycznienia — wartość plastycznego współczynnika wytężenia równa jest 0.0
- Pełne uplastycznienie przekroju — wartość plastycznego współczynnika wytężenia równa jest 1.0
- Wartość plastycznego współczynnika wytężenia jest większa niż wartość zdefiniowana (większa od zera i mniejsza od 1.0).
Pełne uplastycznienie przekroju — wartość plastycznego współczynnika wytężenia równa jest 1.0
Wartość plastycznego współczynnika wytężenia większa od zadanej wartości (wartość wpisywana w polu edycyjnym musi być większa od zera i mniejsza od 1.0). W polu Dodatkowe wyniki dla kabli wybrane mogą zostać dwie wielkości dla konstrukcji kablowych: siłę montażu oraz regulację.
Siła montażu jest obliczana w przypadku, kiedy naprężenie początkowe elementu kablowego jest zdefiniowane za pomocą jego długości, tzn. absolutnego albo relatywnego skrócenia kabla.
Pole Ekstrema zawiera następujące opcje.
- Informacje szczegółowe — tabela zawierać będzie wartości odpowiednich naprężeń, numery pręta oraz przypadek, dla którego naprężenia te zostały obliczone.
- Obwiednia ze współtowarzyszącymi — tabela zawierać będzie ekstremalną składową naprężenia oraz pozostałe składowe naprężenia, które obliczone zostały w miejscach występowania maksymalnej wartości składowej naprężenia.
- Kombinacje ekstremalne — tabela zawierać będzie definicję kombinacji, dla której osiągnięta została wartość ekstremalna.
Pole to zawiera również opcje Lokalne i Globalne. Wybór opcji Globalne daje taki sam wynik jak przejście do karty Ekstrema globalne w tabeli. Dla całej konstrukcji pobierane są dwie wartości (minimalna i maksymalna). Z kolei wybór opcji Lokalne skutkuje operacją znajdowania ekstremów dla każdego punktu na pręcie, zgodnie z wszystkimi przypadkami obciążeń. Ekstrema każdego przypadku obciążenia znajdować się mogą w różnych punktach. Regulacja jest obliczona jako wymagane skrócenie kabla, które powoduje zadane naprężenie dla przypadku montażowego.