Opcje znajdujące się w oknie dialogowym pokazanym na poniższym rysunku pozwalają na analizę przebicia w płytach od obciążeń siłami skupionymi oraz od sił reakcji podpór płyty.
Opcje znajdujące się w oknie dialogowym umożliwiają:
Przeglądanie i dodawanie własnego punktu weryfikacji przebicia
Jeżeli w konstrukcji zostały zdefiniowane podpory punktowe, to są one automatycznie wpisywane na listę punktów i oznaczane literą S z kolejnymi numerami porządkowymi. Dla każdego typu podpór możemy odczytać:
Aby wyświetlić dane dotyczące wybranego punktu weryfikacji, należy wybrać tylko jego nazwę znajdującą się na liście punktów.
Niezależnie od podpór można zdefiniować własne punkty weryfikacji.
Aby zdefiniować nowy punkt weryfikacji, należy w polu Punkty weryfikacji nacisnąć przycisk Nowy. Za każdym razem po wykonaniu tej czynności do listy z punktami weryfikacji dopisywany jest punkt weryfikacji oznaczony literą P i kolejnym numerem porządkowym. Po wyborze punktu weryfikacji aktywne stają się pola umożliwiające definicję położenia punktu, geometrii obciążenia oraz wartości siły przebijającej. Wartości te są na bieżąco zapisywane (niewymagana jest żadna dodatkowa czynność, aby je zatwierdzić). Aby usunąć dodany punkt weryfikacji, należy go wybrać i nacisnąć przycisk Usuń. Nie można usunąć punktów, które są podporami zdefiniowanymi w geometrii konstrukcji (oznaczonych literą S).
Głowice podpór (słupów)
Program pozwala na zdefiniowanie głowic nad podporami (słupami), które uwzględniane będą w obliczeniach przebicia. Aby tego dokonać, należy włączyć opcję Głowica (dostępne będą pola z wymiarami) i określić wymiary głowicy. Dla głowicy na podporze prostokątnej są to długości boków głowicy w punkcie styku z powierzchnią płyty (oznaczone literami a i b) oraz wysokość głowicy oznaczona literą h. Dla głowic nad podporami okrągłymi jest to: średnica głowicy d i wysokość głowicy h (w przypadku głowicy okrągłej) lub długości boków głowicy (oznaczone literami a i b) — w przypadku głowicy prostokątnej.
W przypadku, gdy podpora należy do grupy, głowica jest nadawana wszystkim elementom tej grupy.
Grupowanie punktów
Zarówno dodatkowe punkty weryfikacji, jak również podpory, mogą być grupowane w celu łatwiejszej modyfikacji geometrii. Można ręcznie grupować punkty przez wybranie nazwy i naciśnięcie >. Zgrupowanie wszystki podpór wymaga naciśnięcia >>.
Dodatkowe punkty weryfikacji można grupować, jeżeli posiadają ten sam typ geometrii. W przypadku podpór wymagana jest również zgodność wymiarów podpory. Jeżeli warunki na zgodność wymiarów podpory nie są spełnione, punkty weryfikacji lub podpory, które nie są zgodne z pierwszym na liście, zostaną z niej usunięte w chwili zatwierdzania grupy.
Gdy grupujemy punkty o różnych wymiarach, wartości wymiarów są przyjmowane na podstawie pierwszego zdefiniowanego w grupie punktu. Dodanie do grupy nowego punktu powoduje automatycznie zmianę jego wymiarów na zgodne z wymiarami grupy. Analogicznie wygląda grupowanie podpór o różnych wymiarach głowicy.
Po zdefiniowaniu grupy jakakolwiek zmiana dla dowolnego składnika grupy odnosi się do całej grupy i jest na bieżąco modyfikowana.
Prezentacja wyników obliczeń
W tabeli prezentującej wyniki analizy przebicia dla każdego punktu weryfikacji przedstawiane są następujące wartości:
Wyniki analizy przebicia dla poszczególnych punktów są prezentowane kolorem odpowiadającym wynikowi obliczeń:
Obwód krytyczny jest prezentowany w postaci graficznej na ekranie Płyty — przebicie w postaci zielonej linii wokół słupów. Zasięg zbrojenia na przebicie jest prezentowany w postaci graficznej na rysunku wykonawczym płyty (deskowanie).
W powyższym oknie dialogowym mogą występować dodatkowe opcje; zależy to od wybranej normy wymiarowania konstrukcji żelbetowych.
Norma ACI
Po wybraniu tej normy dostępna staje się opcja Typ. Określa położenie każdej podpory w płycie, na krawędzi lub w narożniku płyty. Typ podpory jest używany podczas obliczania dopuszczalnej siły przebijającej [ACI 318 11.12.2.2].
Norma EC2
Po wybraniu tej normy dostępna staje się opcja b. Dla każdej podpory parametr ten określa położenie podpory w płycie, na jej krawędzi płyt lub w jej narożniku. Wartość tego parametru stosowana jest podczas obliczania siły przebijającej [ENV 1992-1-1 EC2 4.3.4.3].
Zobacz także: