Optymalizacja geometrii belek żelbetowych

Opcje znajdujące się w tym oknie dialogowym umożliwiają prowadzenie optymalizacji geometrii belki lub ławy fundamentowej z uwagi na średnie zużycie stali w elemencie. Okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku jest otwierane po naciśnięciu przycisku Optymalizacja znajdującego się w oknie dialogowym Opcje obliczeniowe.

Aby przeprowadzić optymalizację belki / ławy żelbetowej, należy na początku wybrać wymiar, który będzie optymalizowaną zmienną: h — wysokość przekroju poprzecznego belki lub b — szerokość przekroju poprzecznego belki. Obydwa wymiary mogą być równocześnie zmiennymi, jednakże wymagane jest wówczas zdefiniowanie stosunku wymiarów b/h; ten parametr będzie niezmienny w trakcie optymalizacji.

Zdefiniowane mogą również zostać maksymalne/minimalne wartości (hmax i bmin/bmax), do których będą zwiększane wymiary geometryczne przekroju poprzecznego belki. Jeżeli takie ograniczenia nie zostaną wprowadzone, to wartościami granicznymi stają się maksymalne dopuszczalne w programie wartości tych zmiennych (10.0m).

Dostępne są dwa kryteria optymalizacji geometrii belki:

Optymalizacja jest przeprowadzana w sposób dyskretny. Wartość zmiany (skoku) dla wartości optymalizowanej zmiennej określana jest w polu Zmiana wymiarów co.

W wypadku belek wieloprzęsłowych można narzucić dodatkowe ograniczenie optymalizacji poprzez wymuszenie jednakowych wymiarów poprzecznych poszczególnych przęseł. Możliwe jest zarówno ograniczenie zmian jednego jak również obu wymiarów.

Uwaga: Dla ław fundamentowych możliwa jest dodatkowo optymalizacja szerokości ławy (b) z uwagi na naprężenia w gruncie (opcja aktywna dla ustalonej wysokości ławy).
Uwaga: