Ta opcja służy do definiowania stropów w konstrukcji. Należy w tym celu podać:
Opcja dostępna jest:
Pojawia się okno dialogowe pokazane na poniższym rysunku.
Okno dialogowe zostało podzielone na cztery części:
Gdy okno dialogowe Strop jest maksymalnie rozwinięte, po naciśnięciu jednego z trzech przycisków (Metoda definiowania, Geometria lub Parametry) odpowiednia część okna jest zmniejszana, tak aby w oknie dialogowym znajdowały się jedynie te opcje, które są potrzebne w danym momencie. Gdy okno jest maksymalnie „zwinięte", to naciśnięcie jednego z wymienionych przycisków powoduje wydłużenie okna dialogowego.
W górnej części okienka Właściwości znajdują się opcje pozwalające na zdefiniowanie cech stropu.
W obszarze Metoda definiowania znajdują się opcje umożliwiające wybranie metody definiowania stropu (kontur, prostokąt, koło); metoda zależy od wybranej opcji. Gdy jest zaznaczony strop poziomy, stropy są definiowane na płaszczyźnie XY. Po zdefiniowaniu pierwszego punktu geometrii stropu jest ustawiana płaszczyzna XY, a współrzędna Z jest definiowana względem punktu początkowego. Kolejne węzły stropu muszą mieć tę samą współrzędną Z co punkt początkowy.
W części okna dialogowego nazwanej Geometria znajdują się pola edycyjne umożliwiające definicję obiektu wybranego w części okna dialogowego Metoda tworzenia. Postać tej części okna zależy od opcji wybranej w części okna dialogowego Metoda tworzenia.
W części okna dialogowego nazwanej Parametry znajduje się kilka opcji.
W części Dyskretyzacja znajdują się dodatkowe opcje umożliwiające określenie parametrów dyskretyzacji tworzonych łuków konturu/polilinii.
Jeśli opcja Dyskretyzacja łuku jest wyłączona, to łuk będzie tworzony w sposób analityczny.
Włączenie opcji Dyskretyzacja łuku umożliwia definicję parametrów podziału tworzonego łuku:
Włączenie opcji Zaokrąglenie naroża powala na uzyskanie zaokrąglonych naroży stropu o podanym promieniu zaokrąglenia.