Podpory/Pręty

Kliknięcie karty Podpory/Pręty w oknie dialogowym Analiza szczegółowa (wymiarowanie prętów stalowych) powoduje wyświetlenie opcji pokazanych na poniższym rysunku.

Jeśli na rozpatrywanej belce rozpoznano podporę zdefiniowaną wcześniej przez użytkownika, to zostanie ona automatycznie wpisana na listę podpór i narysowana w edytorze graficznym. W trakcie obliczeń program będzie wykonywał sprawdzenia belki, wykorzystując informację o reakcji na tej podporze. (Uwaga: założenie jest poprawne, jeżeli reakcja jest prostopadła do osi podłużnej belki). Przykładowo dla belki wolno podpartej obciążonej centralnie siłą skupioną P program rozpozna dwie podpory na końcach i do obliczeń weźmie wartości reakcji R = P/2.

Jeśli na belce nie zdefiniowano podpór (użytkownik np. rozpatruje rygiel ramy portalowej), program sprawdza, czy do rozpatrywanej belki dochodzi pręt pionowy (który potencjalnie może stanowić podporę). Jeśli istnieje pręt dochodzący, to w tym miejscu program proponuje podporę. Wartość reakcji przekazywanej na taką podporę zostanie policzona na podstawie analizy wykresu siły poprzecznej w tym punkcie.

W pozostałych przypadkach program domyślnie podpowiada położenie podpór na końcach belki.

Program automatycznie rozpoznaje miejsca, w których występują belki dochodzące (podrzędne) przekazujące obciążenia na rozpatrywaną belkę. W trakcie obliczeń program znajduje siłę, jaką przekazuje pręt(y), analizując rozkład siły poprzecznej na rozpatrywanej belce. Np. analizując belkę wspornikową obciążoną na końcu siłą P przekazywaną z belki podrzędnej, program rozpozna miejsce, w którym nastąpiło przekazanie siły, i wyliczy siłę P na podstawie wykresu siły poprzecznej w tym miejscu.

Zakłada się, że w jednym miejscu nie pojawia się równocześnie podpora i pręt (pręty) dochodzący. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podpora została rozpoznana z konstrukcji. Na jednej pozycji nie mogą również wystąpić równocześnie pręty na górze i na dole belki.

Podpora domyślnie położona jest "od dołu". Natomiast założono, że pręty dochodzące przekazują siłę od góry. Istnieje możliwość usunięcia podpory lub prętów dochodzących.

Jeśli siła skupiona pochodząca od reakcji lub pręta dochodzącego nie jest przekazywana punktowo na pas belki, lecz obciąża belkę na pewnej długości docisku, to istnieje możliwość zdefiniowania tej odległości w polu Docisk ss.

Zdefiniowany może zostać również współczynnik długości wyboczeniowej dla analizowanego środnika (opcja Beta_w). Współczynnik ten będzie miał zastosowanie, jeśli będzie prowadzona analiza nieużebrowanego środnika pod rozpatrywaną siłą skupioną (lub reakcją) (Kontrola / Stateczność środnika przy ściskaniu). Istnieje możliwość wyboru z listy najczęściej używanych współczynników lub zdefiniowania nowej wartości tego współczynnika.