Uwagi dotyczące obliczania zbrojenia płyt i powłok

Złożony stan naprężeń

Metody uproszczone pozwalają na przyspieszenie obliczeń w przypadku wystąpienia „czystego” stanu giętnego (płyty, czyste zginanie) lub tarczowego (płaski stan naprężenia, ściskanie/rozciąganie). Dla stanu złożonego (powłoki), w którym występują dodatkowo siły błonowe (N x N xy N y ) nie ma opracowanych algorytmów uproszczonych. Wydaje się, że jedynym dopuszczalnym postępowaniem jest stosowanie podejścia ‘analitycznego’.

Ponieważ jednak często modelowane powłoki pracują w stanie płytowym (przy niewielkich siłach membranowych), dlatego pozostawiono możliwość obliczeń momentów według wybranej metody uproszczonej, na które to momenty wymiarujące nakładane są siły podłużne N x , N y .

Wypada podkreślić, że taki sposób działania jest usprawiedliwiony tylko dla stosunkowo niewielkich sił membranowych i za jego użycie odpowiedzialność musi ponosić użytkownik.

Porównanie wymienionych metod

W wykonanych testach różnice pomiędzy wynikami zbrojenia między metodą analityczną a metodami uproszczonymi nie sięgały więcej niż 5% powierzchni zbrojenia (metody uproszczone dawały nieco większe maksymalne zbrojenia).

Metoda analityczna jest obliczeniowo najbardziej skomplikowaną z metod obliczania zbrojenia w programie Robot. Czas obliczeń metodą analityczną (z wyjątkiem obliczeń płyt jednokierunkowo zbrojonych) w porównaniu z metodami Wood&Armer lub NEN może się znacznie zwiększyć (w zależności od konstrukcji czas wydłuża się od 100% do 500%).